Argan Yağı Saç Dökülmesine Karşı Korur mu?

Argan Yağı Saç Dökülmesine Karşı Korur mu?

Argan yağı - veya “sıvı altın”, buna atıfta bulunulduğu gibi - Fas'taki argan ağacının meyvesinin taze tanelerinden yapılır. Saf argan yağı yüzyıllarc

Diş Laminasyonu Nedir?
En İyi 10 Zayıflama İpucu
Saç Similasyonu Nedir?

Argan yağı – veya “sıvı altın”, buna atıfta bulunulduğu gibi – Fas’taki argan ağacının meyvesinin taze tanelerinden yapılır. Saf argan yağı yüzyıllarca yemek pişirmek için ve saç dökülmesi de dahil olmak üzere sağlık ve güzellik için bir çare olarak kullanılmıştır. Bugün birçok saç ve cilt bakım ürününde bulunabilir.

Argan yağının cilde uygulandığında çeşitli sağlık yararları sağladığı ve bu yararların çoğunun saça yayıldığı gösterilmiştir.

Saçlarınız için argan yağı

Argan yağı, yağ asitleri ve saç deriniz ve saçlarınız için faydaları olduğu kanıtlanan E vitamini gibi güçlü antioksidanlarla doludur. Argan yağının saçlar için saç dökülmesine karşı korunmasına yardımcı olabilecek faydalarından bazıları.

Nemlendirir ve parlaklık verir

Argan yağı çoğunlukla cilt ve saç için nemlendirici olarak kullanılır, çünkü oleik asit ve linoleik asit gibi yağ asitleriyle doludur. Bu yağların kıl milini yağladığı ve saçınızın nemi korumasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Argan yağı ayrıca saçınıza ve saç derinize yağ kurulmasını önleyen ve kuruluğu önlemeye yardımcı olan ve  parlaklığı artırmaya yardımcı olan yağ tabakası sağlayan E vitamini bakımından da zengindir.

Kafa derisi sağlığını iyileştirir

Argan yağı, cilde iyi gelen antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu, saç dökülmesine neden olabilecek saç derisini etkileyebilecek olanlar dahil, cilt durumlarını önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabilir:

Sedef hastalığı seboreik dermatit

Argan Oil’in antifungal özelliklerine ilişkin çok az bilimsel araştırma yapılmıştır, ancak kepek tedavisine yardımcı olabilir. Bazen kepek nedenleri kafa derinizde mayaya benzer bir mantardan kaynaklanır.

Şekillendirme ve renklendirme hasarını önler

Argan yağındaki orta zincirli yağ asitleri, yıkama ve şekillendirmenin zarar görmesini önleyen koruyucu bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, linoleik asit, oleik asit ve palmitik asit yönünden zengin olan diğer yağların, tarak kuvvetini artıran ve saç şekillendirmesini ısıtma sırasında kırılmaya karşı koruyan saça koruyucu bir tabaka eklediğini göstermektedir. Yağ tedavisinin, daha kalın, daha sağlıklı görünen saçlara yol açabilecek bölünmüş uçların oluşumunu azalttığı da gösterilmiştir.

2013 yılında yapılan bir araştırma, argan yağının, renk işleminden sonra Kafkas saça uygulandığında saç boyasının neden olduğu hasarı azalttığını da buldu.

Güneş koruması

Argan yağı, Faslı kadınlar tarafından cildi güneşin zararlarından korumak için yüzyıllarca kullanılmaktadır. 2013 yılında yapılan bir araştırma, argan yağındaki antioksidan aktivitenin cildi güneşten serbest radikal hasarına karşı koruduğunu göstermiştir. Bu yarar aynı zamanda saça da yayılarak, kurumayı ve ultraviyole ışınlarından kaynaklanan diğer zararları önlemeye yardımcı olabilir.

Saç dökülmesi tedavisinde Argan yağı

Argan yağı üzerine özel olarak saç dökülmesi için bir araştırma mevcut değildir, ancak saç ve saç derisi sağlığı için kanıtlanmış yararları saç kırılmasını ve saç dökülmesini önleyebilir. Argan yağının bolca olduğu E vitamininin küçük bir 2010 araştırma çalışmasında saç büyümesini arttırdığı gösterilmiştir.

Argan yağındaki güçlü antioksidanlar ve besleyici yağ asitleri saçınızı nemli tutar ve serbest radikallerin neden olduğu şekillendirme hasarına ve hasara karşı korur. Bu daha az kırılmaya ve dökülmeye neden olabilir.

 

Argan Yağı Saç Dökülmesine Karşı Korur mu?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0