B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Korunma Yolları

AnasayfaSağlık

B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Korunma Yolları

B6 vitamini eksikliğinin belirtileri ve sağlıklı bir yaşam için bu önemli vitaminin nasıl alınması gerektiği hakkında bilgi edinin.

İltihaplanmanın İyileştirici ve Zararlı Etkileri
C Vitamininin Faydaları ve Doğru Kullanımı
Sedef Hastalığı: Belirtiler Türleri ve Yönetimi

B6 vitamini ruh halinizi, iştahınızı, uykunuzu ve düşüncelerinizi etkileyen birçok görevi yerine getirir. Enfeksiyonlarla savaşmak, yiyecekleri enerjiye dönüştürmek ve kanın oksijen taşımasını sağlamak için gereklidir. B6 eksikliği nadirdir ancak belirtileri ciddidir.

Bayrak Enerjisi

B6 vitamini eksikliği, düşük kırmızı kan hücresi sayısı olan anemiye yol açabilir. Bu durumda yorgun ve güçsüz hissedebilirsiniz. Yaşlılarda, böbrek hastalığı olanlarda ve alkol kötüye kullanımı olan kişilerde B6 eksikliği daha yaygındır. Bazı ilaçlar da B6 seviyelerini etkileyebilir.

Döküntüler

B6 eksikliği ciltte döküntülere yol açabilir. Seboreik dermatit adı verilen bu döküntü, genellikle yüzünüzde pullu ve kaşıntılı olur. Küçük bir eksiklik durumunda bile belirtilerin ortaya çıkması aylar veya yıllar alabilir.

Kuru ve Çatlamış Dudaklar

B6 eksikliği, dudaklarınızın pullu ve çatlak olmasına neden olabilir. Diliniz de şişebilir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi

B6 vitamini eksikliği, vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara direnmesini zorlaştırabilir. Kanser ve diğer hastalıklar B6 seviyelerini tüketebilir, bu yüzden daha fazla vitamin almanız gerekebilir.

Uyuşmuş Eller veya Ayaklar

Parmaklarınızda karıncalanma veya ayaklarınızda uyuşma hissediyorsanız, periferik nöropati olarak bilinen bir sinir bozukluğu olabilir. B6 eksikliği bu durumu tetikleyebilir.

Huysuz Bebek

Uzun süre sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde B6 eksikliği görülebilir. Bu durum nöbetlere ve aşırı hassas işitmeye yol açabilir.

Sabah Rahatsızlığı

Hamile kadınlar, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle B6 vitamini eksikliği yaşayabilir. Ancak, takviyeler sadece doktor gözetiminde alınmalıdır.

Sisli Beyin

B6 vitamini ruh halinizi ve hafızanızı düzenler. Eksikliği, özellikle yaşlılarda kafa karışıklığına ve depresyona yol açabilir.

Kanser

Düşük B6 seviyeleri, mide ve yemek borusu kanserleri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca meme ve prostat kanseri riskini artırabilir.

Günlük Doz

Her gün ihtiyaç duyulan B6 miktarı yaşa bağlıdır. Yetişkinler için erkekler 1.7 mg, kadınlar 1.5 mg almalıdır. Hamile kadınlar için ise 1.9 mg gereklidir.

Kaynaklar: Proteinler

B6 vitamini için en iyi kaynaklar arasında kümes hayvanları, sığır eti ve balık bulunur. 3 ons ton balığı, günlük ihtiyacın neredeyse yarısını karşılar.

Kaynaklar: Sebzeler ve Meyveler

Nişastalı sebzeler ve meyveler B6 vitamini kaynağıdır. Bir fincan nohut, günlük ihtiyacın yarısını karşılar.

Peki Ya Takviyeler?

Eğer yiyeceklerden yeterince B6 alamıyorsanız, takviyeler açığı kapatabilir. Ancak, fazla B6 alımının sinir hasarına neden olabileceğini unutmayın. Yetişkinler için güvenli günlük sınır 100 miligramdan azdır.

Please follow and like us:
icon Follow en US
Pin Share

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
RSS
Follow by Email