Baba ile Bebek Arasındaki Bağlanma

Baba ile Bebek Arasındaki Bağlanma

Bebek, dünyaya geldiği ilk aylarda fizyolojik olarak annesi ile daha yoğun etkileşim ve temas halinde olduğundan ‘babalar bebekleriyle annelere kıyasl

Haftalık Burç Yorumları
En Son İlk Kez Ne Yaptın ?
Haftalık Burç Yorumları (25.02.2019)

Bebek, dünyaya geldiği ilk aylarda fizyolojik olarak annesi ile daha yoğun etkileşim ve temas halinde olduğundan ‘babalar bebekleriyle annelere kıyasla daha az bağlanır’ diye düşünüyoruz. Annenin ve bebeğin fizyolojik açıdan emzirme ve beslenme ihtiyaçları nedeniyle daha yakın olmaları, bize ebeveynliğin en başından anne-bebek arasındaki bağlanmanın, bebeğin babasıyla bağlanmasından daha fazla ve daha önemli olduğunu düşündürüyor. Ama babayla bağlanma, anne-bebek bağlanmasından daha az değil, sadece farklı. Babanın bebeği ile kendi güvenli bağlanmasını desteklemesi için, bebek ile ilişki kurmanın ilk adımı olarak bebeğini tanımaya çaba göstermesi gerekiyor.
Babanın bebeğini tanımak için sinyallerini gözlemlemesi ve doğru yorumlaması, örneğin ağlamadan önce kıpırdanmalarını görüp bebeğini kucağına alması ya da bebeği ile fizyolojik bir ihtiyaç olmasa da ten teması, göz teması kurarak bu bağlanmaya yatırım yapması gerekiyor. Bu şekilde baba bebeği ile bağlanıp, ilişki kurabiliyor ve bebek ileriki aylarda da babası ile de güvenli bağlandığından huysuzlandığında, ağladığında ve bağlanma figürüne(bakım veren kişi) ihtiyacı olduğunda annesi dışında babasıyla da rahatlayıp, sakinleşebiliyor. Bebeği ile güvenli bağlanan bir baba bazı durumlarda işiyle meşgul olan ya da uyuması, dinlenmesi gereken eşine bebek bakımında destek olarak hem evliliğine hem eşine destek oluyor. Böylece bebeğinin bakımıyla tek başına ilgilenmek zorunda kalmayan anne, eşinin psikolojik ve fiziksel yardımı sayesinde psikolojik açıdan daha sağlıklı ve zorlanmayan bir şekilde evliliğinde ve annelik rolünde daha verimli olabiliyor.
Buna ek olarak, doğumdan hemen sonra tıbbi komplikasyonlar nedeniyle bebeği ile fiziksel olarak bir süre ayrılan anneler, bebekleriyle bağlanma fırsatını kaçırdıklarını düşünerek çok fazla endişelenebiliyor. Bebek ile annenin doğumdan hemen sonra buluşamadığı durumlar, baba ile bebek arasındaki bağlanmayı desteklemek adına bir fırsat olabilir.
Yenidoğan bir bebeğin doğumdan hemen sonraki ihtiyaçları huzur, sessizlik, sıcaklık ve en önemlisi sevgidolu ebeveyninin kollarında olmaktır. Bu ihtiyaçların karşılanması ve doğum sonrası bağlanma süreci için, anne veya babayla doğum sonrası ten tene temas kurmak, ilk tanışmalarda bebeğin kendini güvende hissetmesini ve sakinleşmesi için oldukça önemli.
Sezaryen doğumlarda, annenin anestezi etkisinde veya yorgun olduğu durumlarda bebeğiyle doğar doğmaz buluşamaması, temas edememesi, onu kollarına alamaması bağlanma sürecine zarar vermez. Bu gibi durumlarda baba devreye girip anne bebekle buluşmaya uygun duruma gelene kadar, bebeği ile ten tene temas kurar, bebeğine dokunur, onunla konuşursa bağlanma sürecini başlatmış ve desteklemiş olur.
Annesinin rahmindeyken aylar boyunca babasının sesini duyan bebek, doğumdan sonra babasının sesi ve teması sayesinde sakinleşir. Sezaryen doğumdan sonraki bu özel zamanı bebeğiyle geçiren babalar, daha sonra da bebeklerine kolaylıkla bağlanabilir. Aynı zamanda doğumdan sonra bebekle ten tene temas kurmak, babalar için bebeklerini tanıma ve yeni rollerini benimsemeleri için de bir fırsat olabiliyor.
En başından sürece dahil olmaları babaların, ileri ki dönemlerde bebeklerinin bakımları konusunda eşlerine yardım etmeleri konusunda da içgüdüsel olarak teşvik sağlıyor.

 

İnstagram: psk.begumsenolur

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0