Bel Fıtığı Ağrısı Bacaklara Vuruyorsa Ne Yapmalı?

AnasayfaSağlık

Bel Fıtığı Ağrısı Bacaklara Vuruyorsa Ne Yapmalı?

Bel fıtığı ve bacağa vuran ağrıdan ameliyatsız kurtulmak mümkün mü? "Selektif sinir bloğu" tedavisi hakkında bilgi edinin.

Siyah Kuru Üzümün Cilde Saça Ve Sağlığınız İçin 8 İnanılmaz Faydası
Sağlık İçin Önemli Ölçümler ve Bilgiler
Fındığın Metabolik Sendrom Üzerindeki Olumlu Etkileri

Bel fıtığı, günümüzde oldukça yaygın görülen ve halk arasında “siyatik” olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Ağrı kesici kullanımının önde gelen sebeplerinden biri olan bu durum, özellikle ofis çalışanları, ağır işlerde çalışanlar ve ileri yaşta yaşayanları olumsuz etkilemektedir. Ağrıların önemli bir kısmı, ameliyatsızselektif sinir bloğu” tedavisi ile giderilebilmektedir.

Op. Dr. Ercan Hassa

Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ercan Hassa, son yıllarda sık uygulanan ve ‘’selektif sinir bloğu’’ adı verilen tedavi yöntemiyle ağrısı bacağa vuran bel fıtığının önemli bir kısmının ameliyatsız olarak tedavi edilebildiğini belirterek, konuyla ilgili bilgi verdi.

Ağrınızdan Kurtulun, Kaliteli Yaşama Dönüşün!

Bel fıtığı vakalarında ağrı her zaman bel ile sınırlı kalmaz, bacaklara da yayılabilir. Omurgamızdaki diskler zamanla yıpranarak deforme olabilir ve bu durum sinirlere bası yaparak bacağa vuran ağrılara yol açabilir. Bel ağrısı olmadan da bacakta ağrı hissedilebilir.

bel fitigi

Ameliyatsız Çözüm Mümkün: Selektif Sinir Bloğu Tedavisi

Ameliyat olmaktan çekinen veya ameliyat riski taşıyan hastalar için selektif sinir bloğu umut verici bir çözümdür. Bu yöntemde, özel iğneler kullanılarak bel bölgesindeki sinir köküne ulaşılır ve ağrıya neden olan sinir blokajı uygulanır. İşlem ameliyathane koşullarında, görüntüleme yöntemleri eşliğinde ve sedasyon altında gerçekleştirilir. Kısa süreli işlem sonrası hasta rahatlama hisseder. Asıl sonuçlar ise bir hafta içerisinde ortaya çıkar.

Selektif Sinir Bloğu Her Yaşa Uygundur

Genç hastalarda selektif sinir bloğu tedavisi uzun vadeli çözüm sağlayabilir ve ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırabilir. İleri yaş hastalarda da konfor sağlayarak günlük yaşamın kolaylaşmasını sağlar. Gençlere nazaran ileri yaş grubunda bir yıl içinde tekrarlama riski daha fazladır.

Unutmayın! Her bel fıtığı vakası ameliyatsız tedaviye uygun değildir. Tedavi planı, omurga cerrahisi uzmanları tarafından hastanın durumuna göre belirlenir.

Please follow and like us:
icon Follow en US
Pin Share

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
RSS
Follow by Email