Besin Zehirlenmesine Karşı 10 Etkili Önlem

AnasayfaSağlık

Besin Zehirlenmesine Karşı 10 Etkili Önlem

Besin zehirlenmesinden korunmak için alışverişten yemek hazırlamaya kadar dikkat etmeniz gereken 10 etkili önlem.

Beyninizi Besleyin: Odaklanmayı Artıran Besinler
C Vitamininin Faydaları ve Doğru Kullanımı
Gıda Zehirlenmesinden Kaçınmanın İpuçları

Besin zehirlenmesi, özellikle yaz aylarında ülkemizde ve dünya genelinde yaygın görülen ciddi bir sağlık sorunudur. Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Karakoç, yaz aylarında bakteri, virüs ve parazitlerin hızla çoğalması nedeniyle besin zehirlenmelerinin arttığını belirtiyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her yıl dünya genelinde yaklaşık 600 milyon kişi besin zehirlenmesi yaşarken, 420 bin kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. İşte Dr. Karakoç’tan besin zehirlenmesini önlemek için 10 etkili öneri:

1. Besinleri Satın Alırken Dikkat Edin

Alışveriş yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz çok önemlidir. Son kullanma tarihi geçmiş gıdaları satın almayın ve paketli ürünlerin ambalajlarının sağlam ve hasarsız olduğundan emin olun. Özellikle et ve et ürünlerini güvenilir yerlerden alın ve soğuk zincirin korunmasına dikkat edin.

2. Çiğ Ete ve Yumurtaya Dokunduktan Sonra Elleriniz Yıkayın

Yemek hazırlamadan önce ve çiğ et, balık veya yumurtaya dokunduktan sonra ellerinizi sabunlu sıcak suyla en az 20 saniye yıkayın. Bu, bakterilerin ve parazitlerin yayılmasını önler.

3. Mutfak Gereçlerini Sıcak Suyla Yıkayın

Mutfak tezgahlarını, kesme tahtalarını ve diğer mutfak ekipmanlarını düzenli olarak sıcak su ve sabunla temizleyin. Özellikle çiğ et, yumurta ve balık ile temas ettikten sonra tüm araç ve gereçleri iyice yıkayın.

4. Çiğ Etleri Pişirmeden Önce Yıkamayın

Çiğ eti yıkamak, bakterilerin etrafa yayılmasına neden olabilir. Özellikle tavuk eti, yıkandığında lavaboya ve diğer yüzeylere mikroorganizmaları bulaştırabilir. Bu nedenle çiğ etleri pişirmeden önce yıkamaktan kaçının.

5. Besinleri Temas Ettirmeyin

Çiğ ve pişmiş besinleri ayrı tutarak çapraz bulaşmayı önleyin. Çiğ et, tavuk, yumurta, balık ve deniz ürünlerini sebzelerden ayrı saklayın.

6. Et ve Sebzeleri Aynı Bıçakla Kesmeyin

Etleri ve sebzeleri ayrı bıçaklarla ve tezgahlarda kesmek, çapraz bulaşmayı önlemek için önemlidir. Etle temas eden bıçakları ve tezgahları sıcak ve sabunlu suyla yıkayın.

7. Besinleri Doğru Sıcaklıkta Pişirin

Et, tavuk, balık ve yumurta gibi besinlerin iç sıcaklıklarının doğru seviyeye ulaşması önemlidir. Tavuk için iç sıcaklık en az 74°C, kırmızı et için ise en az 63°C olmalıdır.

8. Oda Sıcaklığında En Fazla 2 Saat Tutun

Pişmiş yiyecekleri oda sıcaklığında en fazla iki saat bekletin ve sonra buzdolabında 4°C’nin altında saklayın. Pişmiş yiyecekleri çiğ besinlerden uzak tutarak saklayın.

9. Dondurulmuş Besinleri Oda Sıcaklığında Çözmeyin

Dondurulmuş besinleri oda sıcaklığında çözmek, bakterilerin hızlı bir şekilde üremesine yol açabilir. Bu besinleri buzdolabında veya mikrodalga fırında çözün.

10. Kuru Gıdaları Karanlıkta Saklayın

Bulgur, pirinç, nohut gibi kuru gıdaları güneş görmeyen karanlık bir yerde ve 20°C’nin altında saklayın. Pirinç içeren yemekleri bir günde tüketin veya en fazla bir kez daha ısıtarak tüketin.

Besin zehirlenmesinden korunmak için bu önlemleri alarak sağlıklı ve güvenli bir yaz geçirebilirsiniz.

Please follow and like us:
icon Follow en US
Pin Share

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
RSS
Follow by Email