Çalışan Kadınların Karşılaştığı Zorluklar

Çalışan Kadınların Karşılaştığı Zorluklar

Çalışan Kadınların Karşılaştığı Zorluklar Taciz   Çalışan kadınların % 37’sinin  işyerinde taciz edildiğine dair yüksek bir oran mevcut. Bu oran

Dünya Tarihinin En Büyük Kadınları
Dünyanın En Kaslı 5 Kadını
“Kadın’ın Adı Var Peki Ya İtibarı”

Çalışan Kadınların Karşılaştığı Zorluklar

Taciz

 

Çalışan kadınların % 37’sinin  işyerinde taciz edildiğine dair yüksek bir oran mevcut. Bu oran az gelişmiş ülkelerde %50 ‘ lere kadar çıkmakta. İş hayatında belli bir yer edinmeye çalışan kadınlar , saldırgan yorumlar, cinsel saldırılara yönelik tehditler ve diğer cinsel tacizler  gibi birçok iş sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Kadınlar bu şartlar altında ofise gitme konusunda kendilerini güvende hissetmemektedirler. Bu tür tacizlerin varlığı genellikle liderlikte düşüşe yol açan kötü sonuçlara sebep olmaktadır. İşin kötü tarafı ise çoğu kadının bu duruma sessiz kalmasıdır.

 Aile ve iş arasından birini seçmek zorunluluğu

Kadınlar neden kariyer veya aile arasında seçim yapmak zorunda? Kadın liderler ailelerine ve işlerine “hayır” veya “evet” demeye karar vermekte zorlanıyorlar. Her iki seçenek de zordur ve her ikisi de fedakarlık gerektirir. Her iki şeyi de yönetmek katı kararlar almak ve en iyi adımı atmak önemlidir. Ofiste uzun saatler geçirmek toplumun ve ailenin taleplerini yerine getirmekte zorlanmaya neden olur. Kadınlar genellikle bebek sahibi olduklarında işe gitmekte zorlanırlar. Bu nedenle, tüm ilgili hususlar göz önüne alındığında, bir kadının hem anne hem de kadın lider olmak için kendinden emin olması gerekir.

Pazarlama sorunları

Kadınların, erkeklerin baskın olduğu bir alana girmeleri oldukça korkutucu. Pazarlama bölgeleri hakkında konuşurken, uzun yıllar boyunca erkekler tarafından yönetiliyorlar. Bu nedenle, kadınlar pazarlama alanında geride kalmış hissediyorlar. İşletmelerinin pazarlanması sırasında, kadınlar, kârlarının büyük bir kısmını vermek zorunda olan büyük pazarlamacıları yakalamak için görevlerini dış kaynaklardan sağlamak zorundalar. Bu başarılarını engeller ve büyümeleri için birilerine her zaman birine ihtiyaç duymalarına sebep olur.

Seyahat etmede zorluklar

Kadınların hareketliliği, sosyal normların yetersizliği nedeniyle yüksek oranda engelleniyor. Bazı şehirlerde, kadınların ev dışında istihdama devam etmeleri oldukça zor. Evlerinin yakınında çalışmak zorundalar, iş turu ve seyahatten kaçınıyorlar. Mesafe, kadınlar için hayatları boyunca bir kısıtlama olmaya devam ediyor ve bu da işi ele almada  bir engel oluşturuyor. Ve bu nedenlerden dolayı kadınların lider olarak çalışmaya devam etme fikrinden vazgeçmeleri gerekiyor.

 

 

Çalışan Kadınların Karşılaştığı Zorluklar

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0