Demir Zengini 6 Gıda

Demir Zengini 6 Gıda

Demir Zengini 6 Gıda İnsan vücudu demir minerali olmadan yaşayamaz. Kırmızı kan hücrelerinizde oksijeni taşıyan protein olan hemoglobin önemli b

Hindinin Sağlığınıza Faydaları
Sağlıklı Vajina Diyeti
Kilo Vermek İçin En İyi 11 Meyve Önerisi

Demir Zengini 6 Gıda

İnsan vücudu demir minerali olmadan yaşayamaz.

Kırmızı kan hücrelerinizde oksijeni taşıyan protein olan hemoglobin önemli bir bileşendir. Yeterince demir olmadan, yorgun ve baş dönmesi hissedebilir ve kansızlık yaşayabilirsiniz.

Demir gereksinimleri yaş ve cinsiyete göre değişir. Erkekler için günde 8 miligram (mg) ve yetişkin kadınlar için günde 18 mg tavsiye etmektedir. Hamile kadınlar ve 50 veya üzerinde olan kadınlar ise, 27 mg almalı.

Günlük demir ihtiyacınızı her zaman aynı yiyecekleri yemeden karşılamanın birçok yolu vardır, o nedenle seçeneklerinizi keşfedelim!

1. Bitter çikolata

Eğer bir bitter çikolata aşığı iseniz, artık favori tatlınızı yemek için bir nedeniniz daha var. 85 gr. Bitter çikolata – yaklaşık 5.38 ila 10.12 mg demir sağlayabilir .

En az yüzde 45 kakao içermesi gereken gerçek bitter çikolatayı tercih ettiğinizden emin olun .

2. Beyaz fasulye

Tüm fasulye türleri demiri sunarken , en çok demiri beyaz fasulye içerir. Aslında, bir porsiyonda 7.83 mg demir bulunur. Beyaz fasulyeleri salataya ekleyebilir veya güveç, çorba ve makarnalara ekleyebilirsiniz.

3. Sakatatlar

Sakatatlar sıklıkla göz ardı edilirken , bunlar demir de dahil olmak üzere çok önemli bir besin kaynağıdır. Kesin miktar, kaynağının yanı sıra organın türüne de bağlıdır. Örneğin sığır karaciğeri normal 85 gr. da 5.56 mg demir içerir.

4. Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi vejetaryen diyetlerinde ideal bir protein kaynağıdır , ancak bu besin herkes için iyidir. Yarım porsiyon 4.42 mg demir içerir .

Ana yemeklerde et yerine soya fasulyesi kullanmayı deneyin ya da salatalara kurutulmuş versiyonlarını ekleyin.

5. Mercimek

Bu bakliyat fasulyenin akrabasıdır ve değerli bir demir kaynağıdır. Yarım porsiyon 3.30 mg içerir. Mercimeklerin fasulye yerine kullanılmasının avantajı, pişirme sürelerinin daha kısa olmasıdır.

6. Ispanak

Ispanak, A vitamini içeriği ile ünlüdür, ancak aynı zamanda değerli bir demir kaynağıdır. Yarım porsiyonu 3.21 mg demir içerir. Çiğ ıspanak yemek sizin için uygun değilse, yumurtalı ıspanak ya da ıspanak kavurması sizin için uygun olabilir.

Diğer büyük demir kaynakları

Bu ilk 10 listeyi yeni kaçıran diğer harika demir kaynakları şunlardır:

İstiridye

soya peyniri
sardalya
jumbo yumurtaları
Kaju fıstığı
kayısı gibi kuru meyveler

Demir ihtiyaçlarınızı belirleyin

Demir kaynaklarını bilmek, bu temel besleyiciden yeterince elde etmek için iyi bir başlangıçtır. Bununla birlikte, demir gereksinimlerinin değişebileceğini fark etmek de önemlidir. İhtiyaçlarınız yaşınız ve cinsiyetiniz için normal kabul edilenden daha büyük olabilir.

Zaten demir eksikliği varsa veya kansızlığa yatkınsanız, bu özellikle doğrudur .

Aşağıdaki durumlarda, doktorunuza veya diyetisyeninize özel demir önerileri sorun:

son zamanlarda çok kan kaybetmişseniz
kan inceltici kullanıyorsanız
böbrek hastalığınız varsa
65 yaş üstüyseniz
ağır adet dönemleri yaşıyorsanız

 

Demir Zengini 6 Gıda

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0