Diş Sıkma Tedavisinde Botoks (Masseter Botoks)

Diş Sıkma Tedavisinde Botoks (Masseter Botoks)

Diş Sıkma Tedavisinde Botoks (Masseter Botoks) Diş sıkma, diş gıcırdatma ya da Bruksizm adı verilen rahatsızlığın tedavisi amacı ile çene botoksu (ma

Gülüş Makyajı: Gülüşünüzü Yeniden Keşfedin
Pediatrik Diş Hekimliği: Çocuk ve Bebeklerde Diş Bakımı
Çocuğunuzu İlk Kez Diş Hekimine Ne Zaman Götürmelisiniz?

Diş Sıkma Tedavisinde Botoks (Masseter Botoks)

Diş sıkma, diş gıcırdatma ya da Bruksizm adı verilen rahatsızlığın tedavisi amacı ile çene botoksu (masseter botoksu) yapılması mümkündür. Dişlerin aşırı sıkılması çiğneme kaslarının fazla kullanılmasına bağlıdır, çene botoksu bu kaslardan masseter kasını zayıflatarak diş sıkma miktarını ve gücünü azaltarak bruksizmin tedavisinde önemi rol oynar.

Estetik olarak bu kişilerde çiğneme kası (masseter kası) aşırı gelişir ve kare yüz denilen görünüm olur. Masseter botoks, çene botoksu yaptıran kadınlar özellikle çenedeki erkeksi görünümün düzelmesini isterler.

 

Gece diş sıkmanın belirtileri ve zararları nelerdir ?

 

  • Bruksizm, diş sıkma problemi olan kişilerde; çene eklemine yoğun bir kuvvet uygulanması sebebiyle çene eklemi, şakaklar, boyun ve baş bölgesinde ağrılar görülür.
  • Dişlerde erozyon ve kırılma durumuna sebebiyet verebilir. Sıcak ve soğuk yiyeceklere olan hassasiyet artar.
  • Bruksizmde çene eklemi rahatsızlıkları, kulak ağrıları görülür.

 

Masseter botoksu (diş sıkma botoksu) nasıl yapılır?

Botoks, dişlerimizi taşımamıza yardımcı olan en büyük çene kasları olan masseter kaslarını kontrol altında alır. Botoks enjeksiyonun etkisi kalitesine göre ve kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber 3 – 4 ay ile 6 – 12 ay arasında değişiklik gösterir. Ağız ve çene fonksiyonlarının hareketinin kısıtlanmaması için mutlaka alanında uzman diş hekimlerine yaptırılması gerekir.

Diş Sıkma Tedavisinde Botoks (Masseter Botoks)

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0