Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey  İnsanların yaklaşık MÖ 500'den beri diş macunu kullandığını biliyor muydunuz? Eski Yunanlılar dişlerini te

DİŞLERİNİZİ DEĞİŞTİRMEDEN GÜLÜMSEMENİZİ NASIL GÜZELLEŞTİREBİLİRSİNİZ? 
Çocuğunuzu İlk Kez Diş Hekimine Ne Zaman Götürmelisiniz?
Gülüş Makyajı: Gülüşünüzü Yeniden Keşfedin

Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey 

İnsanların yaklaşık MÖ 500’den beri diş macunu kullandığını biliyor muydunuz? Eski Yunanlılar dişlerini temizlemek için demir pası ve mercan tozu içeren bir karışım kullanırlardı. Bu arada diş fırçaları, insanların çiğneyeceği ağaç dallarından oluşuyordu.

Neyse ki, diş bakımı o zamandan beri ilerledi ve şu anda elimizde, dişlerimizle ilgilenmemize yardımcı olacak birçok farklı aracımız var. Dişleriniz hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak ve davranışlarınızın diş sağlığınızı nasıl etkilediğini bilmek daha iyi bakmanıza yardımcı olabilir ve uzun süre sağlıklı gülümsemenizi sağlayabilir.

1. Dişleriniz benzersiz bir şekilde sizindir

Dişleriniz parmak iziniz gibidir. Onlar tamamen size özeldir. Bu nedenle diş kayıtlarının bazen insan kalıntılarını tanımlamak için kullanılmaktadır. Tek yumurta ikizi bile aynı dişlere sahip değildir.

2. Buzdağları gibi

Her dişin yaklaşık üçte biri diş etlerinizin altındadır. Bu yüzden diş etlerinizi sağlıklı tutmak dişlerinize iyi bakıldığından emin olmak kadar önemlidir. Diş etleriniz daima pembe renkli ve sağlam olmalıdır.

3. 32 tane dişimiz var

Ön dişlerinizden ağzınızın arkasına doğru çalışarak, sekiz kesici (ön dişleriniz), dört köpek dişi, sekiz premolar ve 12 azı dişi vardır.

4. Diş Minesi vücudunuzun en sert kısmıdır

Mine dişlerinizin en dış tabakasıdır. Sert bir kabuk gibi, temel amacı dişin kalanını korumaktır. Mine çoğunlukla kemikleriniz gibi kalsiyum ve fosfattan yapılır, ancak onu oluşturan spesifik proteinler ve kristalitler nedeniyle daha güçlüdür.

5. Dişleriniz yenilmez değildir

Dişlerinizi korumak için orada olmasına rağmen, Mine hala çatlayabilir ve çürümeye karşı güvenli değildir. Alkolsüz içeceklerde bulunanlar şeker ve asitler, ağzınızdaki bakterilerle etkileşime girer ve diş çürümesinin başlangıcını belirleyen diş minenize saldırır. Alkolsüz içecekler, sık sık veya gün boyunca yavaşça içtiğinizde özellikle zararlıdır.

6. Sarı renk çürüme anlamına gelir

Bu sadece bir kahve lekesi değil. Mine kısmen dişlerin beyaz görünümünden sorumludur ve çürümesi halinde dişleriniz sarı görünmeye başlayabilir.

7. Dentin büyür, Mine büyümez

Dentin, minenin altında yatan katmandır ve aynı zamanda kemiklerinizden daha zordur. Dentin, sinir sinyallerini ve beslenmeyi diş yoluyla ileten küçük kanallardan ve geçitlerden oluşur. Üç tür dentin vardır: birincil, ikincil ve onarıcı. Diş minesi temel olarak statik olmasına rağmen, dentin hayatınız boyunca büyümeye ve değişmeye devam eder.

8. Ağzınız 300 bakteri türüne ev sahipliği yapar

Plak, 200 ila 300 farklı türden oluşan milyonlarca bakteri içerir. Zayıf diş sağlığı için ana suçlu şeker ve diğer karbonhidratları dişlerinizi yiyen asitlere dönüştüren Streptococcus mutanlardır.

9. Plak düşmandır

Diş plakları fırçalayarak ve diş ipi kullanarak düzenli olarak çıkarmazsanız, diş çürümesine neden olabilir. Plak çıkartılmadığı takdirde sertleşir ve tartar haline gelir. Bu nedenle, günde en az iki kez fırçalayın ve diş ipi kullanın ve düzenli temizlik için diş hekiminize danışın.

10. Yaklaşık 38 ton tükürük üretiyoruz

Vücudunuz her gün bir litre tükürük üretir, bu da bir ömür boyunca yaklaşık 38 tona çıkar. Tükürük, genel sağlığınızda birçok önemli rol oynar. Örneğin gıdanın yutulmasını kolaylaştırır ve sindirimi hızlandırmak için enzimler içerir. Dişlerinize gelince, tükürük kalan yiyecek parçacıklarını yıkar ve plaktaki asitleri nötralize edebilen, hasara ve çürümeye neden olan kalsiyum ve fosfat içerir.

Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1