Diz Ağrısını Hafifletmek İçin 10 Etkili Yöntem

AnasayfaSağlık

Diz Ağrısını Hafifletmek İçin 10 Etkili Yöntem

Diz ağrısını hafifletmek için dinlenmeden egzersize kadar 10 etkili yöntem keşfedin. Sağlıklı dizler için ipuçları.

Yazın Fit Kalmak İçin 5 Sağlıklı İpucu
Kas Kaybı Olmadan Zayıflama
Yaz Hamileliğinde Rahatlık İçin 7 Altın Öneri

Dinlenme Süresine Dikkat Edin

Dizinizin iyileşmesi için bir mola verin. Hafif diz ağrısını hafifletmek için 1-2 gün dinlenmeniz yeterlidir. Ancak, ciddi yaralanmalar daha uzun dinlenme süreleri gerektirebilir. Birkaç gün sonra ağrınız geçmezse, doktorunuza başvurun.

Kanepede Çok Uzun Kalmayın

Egzersiz, eklemlerinizin etrafında güçlü kaslar oluşturur ve bu da yaralanmaları önlemeye yardımcı olur. Diziniz yeterince dinlendikten sonra düşük etkili egzersizlere başlayın. Su egzersizleri veya tai chi iyi seçeneklerdir. Ancak aşırıya kaçmayın, aksi takdirde daha fazla ağrı riskiyle karşılaşabilirsiniz.

RICE Yöntemini Kullanın

Diz yaralanmanızı tedavi etmek için RICE formülünü deneyin:

  • Dinlenin: Bir iki gün dinlenin.
  • Buz: Dizinizdeki iltihabı yatıştırmak için buz uygulayın.
  • Sıkıştırma: Ekleminizi sararak destek alın ve sıvı birikmesini önleyin.
  • Yükseltme: Şişliği azaltmak için dizinizi bir yastık veya tabure üzerine koyun.

Kayma, Takılma veya Düşme Riskini Azaltın

Kayma riskinizi azaltmak için iyi tabana sahip ayakkabılar giyin. Yumuşak, kauçuk tabanlı, alçak topuklu ayakkabıları tercih edin. Evinizi iyi aydınlatın ve zeminleri takılabileceğiniz nesnelerden arındırın.

İhtiyacınız Varsa Baston Kullanın

Dengesiz hissediyorsanız, hareket ederken sizi dengeleyecek bir baston kullanın. Kauçuk uçlu ve kavraması kolay bir baston seçin. Bastonun doğru yükseklikte olduğundan emin olun ve hoşunuza giden bir renk veya stilde bir tane bulun.

Kilonuza Dikkat Edin

Fazla kilolar dizlerinize yük bindirir ve artrit riskinizi artırır. Orta düzeyde kilo kaybı bile diz ağrısını hafifletebilir. Birkaç kilo vermeniz gerekiyorsa, önümüzdeki birkaç ay içinde mevcut kilonuzun %5’ini kaybetmeyi hedefleyin.

Akupunkturu Düşünün

Akupunktur, diz artriti ağrısını hafifletebilir. Eğitimli ve deneyimli bir akupunktur uzmanı arayın. Birçok eyalet, akupunktur uzmanlarına lisans veriyor.

Esnemeyi Unutmayın

Dizlerinizin etrafındaki kaslar gerginleşebilir ve bu da ağrılı yaralanmalara yol açabilir. Günlük esneme hareketleri kas ağrısını ve yaralanmaları önler. Yürümeden veya başka bir aktivite yapmadan önce esneme hareketleri için doktorunuza veya fizyoterapistinize danışın.

Sıcak ve Soğuk Tedavi Kullanın

Diz ağrısı alevlenirse, sıcak veya soğuk tedavi yöntemlerini deneyin. Nemli ısı, kuru ısıdan daha iyi ağrı kesicidir. Ilık bir banyoda ıslanın veya nemli bir bezi mikrodalgada ısıtın. Şişmiş bir dizi rahatlatmak için, bir havluya sarılı bir torba dondurulmuş sebzeyi ekleme bastırın.

Doğru Uyuma Pozisyonunu Bulun

Yanlış pozisyonda uyumak diz ağrısını daha da kötüleştirebilir. Farklı pozisyonlar deneyin ve yan yatıyorsanız dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Ancak, bükülmüş dizinizi bir yastıkla desteklemeyin, bu ertesi gün bacağınızı bükmenizi zorlaştırabilir.

Please follow and like us:
icon Follow en US
Pin Share

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
RSS
Follow by Email