Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon Doğum sonrası depresyon, bebeğin doğumundan bir ay ile bir yıla kadar gelişen depresyona verilen addır. Her yıl doğum yapan  

Migren ve Baş Ağrıları Arasındaki Fark Nedir?
Ağrılarınızdan Kurtulmak İçin 7 Egzersiz
Boğaz Ağrısını Tedavi Edecek 5 Mucize İçecek

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyon, bebeğin doğumundan bir ay ile bir yıla kadar gelişen depresyona verilen addır. Her yıl doğum yapan  7 kadından 1’ini etkiler.Sizin ve eşinizin doğum sonrası depresyon belirtilerinin farkında olmanız önemlidir, böylece başa çıkamazsanız yardım alabilirsiniz.Tüm ebeveynler, bebeğin getirdiği büyük değişikliklerle başa çıkmaya çalışırken bir uyum sürecinden geçer. Çoğu insan için, bu ayarlama zamanı geçicidir.

Pek çok kadın, bebeğin doğumundan sonraki ilk birkaç günde  endişeli ve karamsar hisseder.Bu durum  genellikle sadece 2-3 gün sürer ve bu süre zarfında kendinizi ağrılı, endişeli ve karamsar hissedebilirsiniz.Eşinizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın desteği ile bu durumun üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Bu duygular bu ilk günlerin ötesine geçip daha da kötüye gitmeye devam ettiğinde, bu depresyonun bir işareti olabilir.

Doğum sonrası depresyonun belirtileri nelerdir?

Yeni doğum yapan bir kadının  doğum sonrası depresyonu ile mücadele etmesi gerektiğine dair birçok işaret var. Daha yaygın olanlardan bazıları:

Ruh hali kötüyse

Yetersiz bir  anne olma ve  başarısızlık hissi varsa

Gelecekle ilgili umutsuzluk duygusu sahibi olmak

Yorgun,  üzgün ve ağlayan bir anne olduysanız

Suçlu  veya değersiz hissediyorsanız

Endişe ya da panik hissediyorsanız

Uyumakta zorluk çekiyorsanız

Bebeğiniz ile ilgili aşırı endişeliyseniz

Yalnız olmaktan veya dışarı çıkmaktan korkuyorsanız

 

Bazen bu  durumlarda, kadınlar ailelerini terk etme düşüncesi  yaşayabilir veya eşlerinin onları bırakabileceğinden endişelenebilir. Ayrıca kendine zarar verme veya eşlerine veya bebeklerine zarar verme gibi  fikirleri olabilir. Bu gibi durumlarda hemen profesyonel yardım almalısınız.Ayrıca, depresyon ile aynı anda anksiyete semptomları yaşamak da yaygındır.

 

Doğum sonrası depresyon nasıl teşhis edilir?

Bu semptomlardan herhangi birini 2 hafta veya daha uzun bir süredir yaşıyorsanız, doktorunuzla veya ebenizle konuşun. Doğum sonrası depresyonunun eğitimli bir sağlık uzmanı tarafından doğru şekilde teşhis edilmesi ve yönetilmesi gerekir.

 

 

Doğum sonrası psikoz

Doğum sonrası psikoz , doğum sonrası depresyondan daha az görülür ve doğumdan sonraki ilk hafta veya 12 haftaya kadar gelişebilir. Açıkça düşünmekte zorluk çekmeyi, aşırı ruh halini değiştirmeyi, orada olmayan şeyleri görmeyi veya duymayı (halüsinasyonlar), herkesin kendinize (paranoya) ve güçlü sanrılara maruz kaldığını hissetmeyi içerir. Bu acil bir tıbbi durumdur ve derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Doğum sonrası depresyon ve babalar

Doğum sonrası depresyon, annelerle sınırlı değildir. Babalar, eşlerinin doğum sonrası depresyonuyla birlikte veya kendileri tarafından doğum sonrası depresyon geçirebilirler.

Doğum Sonrası Depresyon

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0