Emzik Kullanımının Psikolojik Etkisi

Emzik Kullanımının Psikolojik Etkisi

Öz-regülasyon, bebeğin kendi duygularını ve içgüdülerini regüle edebilme becerisi demektir. Bebek, öz-regülasyonu içselleştirdiğinde kendi kendini sak

Omurga Rahatsızlıklarını Pilates İle Yenin
Daha Güçlü Kalça Bacak Kasları İçin
Veee işte bu benim!

Öz-regülasyon, bebeğin kendi duygularını ve içgüdülerini regüle edebilme becerisi demektir. Bebek, öz-regülasyonu içselleştirdiğinde kendi kendini sakinleştirebilme becerisine de sahip olur. Dünyaya ilk geldiklerinde bebekler bu beceriye sahip değil; bebeğin sonradan öz-regülasyon becerisine sahip olabilmesi, kendi duygularını regüle edebilmeyi öğrenebilmesi için zorlandığı anlarda, ebeveyninin yakın temas desteğine ihtiyacı var.

Bebeğin, bugün en önemli ihtiyacı olan öz-regülasyon becerisini kazanabilmesi için her zor anı ve ağlamayı; regülasyonu ve sakinleşebilmeyi tecrübe edebilmesi adına bir fırsat olarak görmeliyiz.
Bebeğin ağlamasını rahatsız edici ve hemen susturulması gereken bir ses olarak duyarak bebek her ağladığında emziği susturucu, rahatlatıcı bir regülatör görevinde kullanmak, bebeğin öz-regülasyon becerisini geliştirmesine engel oluyor.

Her ağladığında ‘ses kesilsin’ diye emzik ile susturulduğunda sakinleşebilmek için regülatör görevinde olan emzik olmadan sakinleşebilmeyi öğrenmesi zorlaşıyor. Aynı zamanda bebeğe ‘ağlamak kötü ve her seferinde sakinleşebilmek için dışarıdan bir rahatlatıcıya ihtiyacın var’ mesajı vererek olumsuz duygu ile baş edebilme kapasitesi ve öz-regülasyonu içselleştirmesini gittikçe zorlaştırmış oluyoruz.

Bebek her ağladığında veya her zorlandığında rahatlayabilmek, sakinleşebilmek adına emziğe ya da annesinin memesine gitmek istemesi öz-regülasyonu becerememesinden kaynaklanıyor.

Öz-regülasyon becerisi gelişmeyen bebeklerin ileriki yıllarda duygularını regüle edemediklerinden dolayı yoğun öfke nöbetleri olabiliyor. Aynı zamanda emziği bıraktırma aşamasında çocuk, emzik olmadan nasıl sakinleşeceğini bilemediğinden regülatör görevindeki emziği hayatından aniden çıkardığımızda psikolojik olarak ta yara alması muhtemel.

Bu süreçte çabalarımızla bir şekilde çocuğu ’emzik kullanmaktan’ vazgeçirebiliyoruz belki ancak altta yatan ‘bağımlılığı’ ve öz-regülasyonu beceremeyişini çözmediğimizden emzik bağımlılığı şekil değiştirerek başka bir bağımlılık olarak ortaya çıkabiliyor çoğu zaman.

Emziği bırakma zamanı geldiğinde sakinleşme-ağlamayı susturabilmek- adına ihtiyaç duyulan emziğin yerine genelde başka bir nesne geliyor; belki zorlanışlarında sakinleşebilmek için bağımlılık geliştireceği bir oyuncak.. Emziği bıraktığına sevinirken farkında olmadan bir bağımlılıktan kurtulurken başka bir bağımlılığa geçiyoruz ve altta gizli olan regülasyon problemlerini göremeyebiliyoruz.

 

Emzik Kullanımının Psikolojik Etkisi

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0