GAPS Diyeti Hakkında Merak Edilenler

GAPS Diyeti Hakkında Merak Edilenler

GAPS Diyeti Nedir? Gut And Psychology Syndrome yani Bağırsak ve Psikoloji Sendromu olarak bilinen Gaps diyetinin amacı, bağırsak florasını korumak

Menopozda Fazla Kilolarınızdan Kurtulun
Kas Tonunu Artırmaya Yardımcı 7 Besin
Kilo Vermek İçin En İyi 11 Meyve Önerisi

GAPS Diyeti Nedir?

Gut And Psychology Syndrome yani Bağırsak ve Psikoloji Sendromu olarak bilinen Gaps diyetinin amacı, bağırsak florasını korumak ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktır. GAPS diyetinin ilk basamağı bağırsak florasını ve duvarını temizleyip vücudun çeşitli organlara ve dokulara yerleşmiş toksinlerden kurtulmasını sağlamaktır. Kanımıza karışan toksik olan her şeyin% 90’ından fazlası bağırsaktan geldiği için (beyne kadar ulaşabilmektedir), iyileşmesi vücuttaki toksin seviyesinin düşürülmesine ve bağırsak florasının iyileşmesine bağlıdır. Bu program Dr. Campbell-McBride ailesinin kişisel deneyimi ve dünyadaki binlerce GAPS çocuğu ve yetişkin ile olan klinik deneyimiyle gelişmiştir.

GAPS Diyeti Nasıl Yapılır?

GAPS diyetinde et ve balık önemli bir yere sahiptir. Et, balık ve tavuk kemiğindeki jelimsi ilik dokusunun kaynama sırasında suya çıkması sebebiyle çok faydalıdır. Süt ve süt ürünleri laktoz içermediği (süt şekeri) sürece serbesttir. Evde mayalanmış yoğurt ve fermente süresi uzun olan peynirlerde (ezine, tulum, parmesan, eski kaşar vb.) laktoz bulunmuyor çünkü uzun fermantasyon esnasında yararlı bakteriler, laktozu besin olarak tüketiyor. Kavrulup tuzlanmamış kabuklu yemişler ve ay çekirdeği, yumurta, nişastasız taze sebze ve meyveler diyetin önemli unsurları arasında yer alıyor. Baklagillerin çoğu nişasta içeriyor olması sebebiyle kuru fasulye ve mercimek dışındaki baklagillere sıcak bakılmıyor. Doğal tatlandırıcı olarak bal kullanılabiliyor.

Doğal hayvansal yağlar diyette önemli kaynak olup, ısıya maruz bırakmadan iyi kalite sızma zeytinyağı da kullanmak mümkün.  Tuz olarak işlenmemiş doğal kaya tuzu kullanımı öneriliyor. Kefirin hergün tüketilmesi gerekiyor. Tamamen iyileşene kadar diyetin 1,5-2 yıl uygulanması tavsiye ediliyor. 

Son günlerde en çok merak edilen GAPS diyeti ile ilgili bilgilere sayfamızda yer vermek istedik. Uzman görüşü doğrultusunda diyetin uygulanması gerektiğini hatırlatır, sağlıklı günler dileriz.

 

GAPS Diyeti Hakkında Merak Edilenler

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0