Gözlerinizi Korumak İçin 8 Önemli Öneri!

AnasayfaSağlık

Gözlerinizi Korumak İçin 8 Önemli Öneri!

Karpuzun Sağlığa Faydaları
Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yaz Aylarında Göz Alerjisine Dikkat!

Yaz aylarında güneş, havuz, deniz ve polenler gözlerinizi tehdit ediyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz’dan 8 önemli öneri!

göz

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz

Yaz aylarıyla birlikte güneş, havuz, deniz ve polenler gözlerimiz için tehlike oluşturmaya başlıyor. Peki göz sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz? Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz, yaz aylarında gözlerimizi korumak için 8 önemli öneriyi sıraladı.

1. Ellerinizi Sık Sık Yıkayın!

Plaj, piknik ve kamp alanlarında ellerinizi sık sık yıkamak göz enfeksiyonlarını önlemenin en temel adımlarından biridir. Kirli ellerle göze temas etmek, gözlerin mikrop kapmasına neden olabilir.

2. Göz Kuruluğuna Dikkat Edin!

Güneş ve sıcak hava göz kuruluğuna yol açabilir. Gözlerinizi daha sık kırparak ve klimalı ortamlarda havayı nemlendirerek kuruluğu önleyebilirsiniz. Gerekirse suni gözyaşı damlası kullanabilirsiniz.

3. Kalitesiz Güneş Gözlüğü Kullanmayın!

Güneş gözlüğü, gözlerinizi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için en önemli araçlardan biridir. CE işareti olmayan ve UV koruması yetersiz güneş gözlükleri gözünüze zarar verebilir.

4. Göz Travmalarına Dikkat!

Açık havada spor yaparken koruyucu gözlük kullanarak gözlerinizi darbelere karşı koruyun. Küçük bir darbe bile gözde ciddi hasara yol açabilir.

5. 10:00-14:00 Saatleri Arasında Güneşten Korunun!

Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için 10:00-14:00 saatleri arasında güneş ışınlarından uzak durmaya çalışın. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa güneş gözlüğü ve geniş siperlikli şapka kullanın.

6. Kum Kaçan Gözleri Ovuşturmayın!

Gözünüze kum, toz veya ot kaçtıysa gözyaşı damlasıyla yıkayarak çıkarmaya çalışın. Gözlerinizi kesinlikle ovuşturmayın ve yabancı cisim gözünüzden çıkmıyorsa doktora görünün.

7. Havuzda Yüzücü Gözlüğü Kullanın!

Havuzdaki klor ve kimyasallar gözlerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Havuzda yüzerken mutlaka yüzücü gözlüğü kullanın.

8. Havuza Lensle Girmeyin!

Kontakt lensler havuzda göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Deniz ve havuza lens yerine numaralı yüzücü gözlüğü kullanın.

Please follow and like us:
icon Follow en US
Pin Share

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
RSS
Follow by Email