Gülüş Anatomisi

Gülüş Anatomisi

Gülüş Anatomisi Parlak, çekici bir gülümseme olumlu bir ilk izlenim yaratır. Bir söz söylemeden gülümsemeniz kendinden emin, iyimser ve arkadaş canlıs

Gülüş Makyajı: Gülüşünüzü Yeniden Keşfedin
Diş Estetiği Ve Altın Oran
Diş Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gülüş Anatomisi Parlak, çekici bir gülümseme olumlu bir ilk izlenim yaratır. Bir söz söylemeden gülümsemeniz kendinden emin, iyimser ve arkadaş canlısı bir kişiliğe yol açar. Estetik olarak hoş bir gülümseme, insanları size çeken ve olumlu tepki veren çekici bir niteliktir.

Gülüşünüzün fiziksel etkilerinin yanı sıra, kişiliğiniz üzerinde önemli psikolojik ve duygusal etkileri olabilir. Eğer gülüşünüz hakkında bilinçli ve mutsuzsanız, başkalarının sizi algılayışını ciddi şekilde etkileyebilir, sizi çekingen, tereddütlü, çekilmiş, üzgün ve / veya kızgın gösterebilir. Çekici, yetersiz ve güvensiz hissedebilirsiniz.

Neyse ki, kozmetik diş hekimliğindeki ilerlemeler, giderek artan sayıda insanın, yaşamlarını olumlu yönde etkileyecek dramatik sonuçlar elde etmek için diş özelliklerini dönüştürebilen gülümseme yaratanlardan faydalanmasına izin veriyor.

Smile Tasarım İlkeleri

Bir gülümseme makyajında ​​yer alan prensipler, gülümseme tasarımı olarak bilinir. Kombine olarak, bir bireyin gülümsemesinin genel estetik etkisini etkiler. Gülümseme tasarımının ilkeleri dört bölüme ayrılmıştır:

Yüz Estetiği: Yüz ve kas düşünceleri hastadan hastaya değişir ve görsel ve fotografik analizlerle incelenir. Konuşma, gülme veya gülme sırasında dudakların gülüşünüzü nasıl çerçevelendirdiğini içerir.

Dişeti (Sakız) Estetiği: Diş etlerinizin sağlığı ve görünümü gülüş tasarımında vazgeçilmez unsurlardır. Aşırı gingival ekran (sakızlı gülümseme), düzensiz sakız konturları, iltihap ve maruz kalan kök yüzeyleri, gülümsemenizin çekiciliğini azaltan yaygın dişeti bazlı estetik şikayetlerdir.

Mikro estetik: Işık ve benzersiz izleri veya renkleri nasıl yansıttıkları gibi, dişlerinizi yaptıkları gibi görünmesini sağlayan ince özellikleri içerir. İdeal restorasyon, doğal dişlere benzeyen niteliklere sahip bir tanesidir. Doğal dişlerin anatomisi kişiden kişiye özgü ve her bir dişe özgüdür.

Makroestetik: Doğal ve çekici restoratif bakım ve gülümseme makyajı tedavisini sağlamak için ön dişler, çevre doku işaretleri ve yüz özellikleri arasındaki ilişkileri ve oranları analiz eder. İşbirliği içinde çalışarak, kozmetik diş hekimi ve diş laboratuarı teknisyeni, bireysel dişlerin şekilleri, büyüklükleri ve düzenlemelerinin özel özelliklerinizi bir araya getirdiği ve tamamladığı doğal ve estetik açıdan hoş bir görünüm oluşturmak için teknik ve sanatsal yeteneklerini birleştirir.

Bir Gülüşün Bileşenleri

Gülümseme estetiği, diş hekiminizin görünüşünüzü düzeltmek ve / veya geliştirmek için kozmetik ve restoratif prosedürlere karar vermesi için diş ve diş eti koşullarının değerlendirilmesine belirli kurallar, araçlar ve stratejiler uygulamayı içerir.

“Hoş” bir gülümsemenin bazı temel bileşenleri şunlardır:

Dudaklar

Dudaklar, gülüşünüzün görüntüsünü belirleyen, dişlerinizi ve diş etlerinizi saran bir çerçeveyle karşılaştırılmıştır. Dudaklarınızın şeklini, dolgunluğunu ve simetrisini geliştirmek veya düzeltmek gülümsemenizin daha dolgun görünmesine neden olabilir.

Optimal estetik için yüz özellikleriniz dişlerinize ve dudaklarınıza göre olmalıdır. Dudaklarınız geniş bir gülümseme oluşturduğunda, bir kenardan diğerine, ağzın köşelerinden hayali bir çizgi çekilebilir. Bu çizginin altında ortaya çıkan üst ön (üst ön diş) diş miktarı canlı, genç bir görüntü oluşturmaya yardımcı olur. Genç bir gülümsemede, üst ön dişler tam bir gülümsemeyle üst ve alt dudaklarınız arasındaki boşluğun yüzde 75 ila 100’ünü doldurmalıdır.

Orta çizgi

Herhangi bir gülümseme tasarımının başlangıç ​​noktası, ön iki üst diş arasına çizilen hayali bir dikey çizgi olan yüz orta çizgisidir. Optimal estetik değer için, yüz orta çizgisi yüzün ortasında olmalıdır.

Gözler, burun ve çene gibi göze çarpan yüz özellikleri, orta çizgiyi belirlerken yanıltıcı olabilir. Örneğin, gözleriniz biraz farklı seviyelerde olabilir veya orta noktayı bulmaya çalışırken yararlarını azaltan burnunuz merkez dışı olabilir. Yüz orta çizgisini belirlemeye daha doğru bir yaklaşım iki yüz simgesine odaklanır: kaşlar ve üst dudağın ortasındaki aşk tanrısı yayı arasındaki nokta. Bu yerler arasında bir çizgi çizerek, diş hekimleri yüz orta çizgisinin konumunu belirlerken, orta çizginin yönünü de belirleyebilir.

Mümkün olduğunda, üst ön dişler arasındaki orta hat (merkezi dişler) yüz orta hat ile aynı olmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, merkezi kesici dişler arasındaki orta hat, ağız kenarlarından çizilebilecek hayali çizgiye dik olmalıdır.

Gülüş Çizgisi

Gülüş çizginiz, alt dudağınızın üst kısmı tarafından oluşturulan çizgidir. İdeal bir gülümseme hattında, üst dişlerinizin kenarları, gülümsediğinizde alt dudağınıza paralel olmalıdır. Alt dudağınızın alt kısmı, alt çenenizin dişetleriyle aynı çizgide olmalıdır. Gülüşünüzün büyüklüğünden veya şeklinden bağımsız olarak bu daima standart olmalıdır. Diş hekiminiz gülümseme hattınızın yönünü belirlediğinde, eğrisini veya şeklini tasarlayabilir ve yeni restorasyonlarınızın uzunluğunu belirleyebilir.

Diş

Çekici gülüşler arasında ortak, beyaz, lekesiz, düz, eşit aralıklarla aralarında boşluk olmayan ve kalabalık veya örtüşmeyen dişler gibi çeşitli şeyler vardır.

Gülümsediğinizde, üst dişleriniz tamamen diş etlerinizle orantılı olarak ortaya çıkar. Diş etlerinin ve dişlerin buluştuğu çizgi pürüzsüz ve pürüzsüzdür. Üst dişlerin gülümseme çizgisi alt dudağın eğrisini takip eder. Üst ön dişlerin orta çizgisi ideal olarak yüzün merkezindedir. “Diş ifşa”, farklı görüşlerde ve dudak pozisyonlarında gösterilen diş yapısının miktarını tanımlayan bir terimdir.

Bir kişinin gülümsemesini etkileyen dişler için diğer önemli hususlar şunlardır:

İnsizyonel (Isırma) Kabartmalar: Dişlerin kenarları (boşluklar) arasındaki boşluklar, merkezi kesici dişler arasında gelişen ve ardından yana doğru ilerleyen bir kalıp izler. Kenarların oluşturduğu bu siluet kalıpları, üst ön dişler arasındaki ağzın koyu renkli arka planına karşı ayrılması, çekici bir gülümsemeyi vurgulamaya yardımcı olur. Kestirmenin büyüklüğü ve hacmi, dişler orta çizgiden uzaklaştıkça dişler arasında artar.

Renk: Genellikle, ortadaki üst kesici dişler, gülüşünüzdeki en hafif ve en parlak dişlerdir. Üst taraftaki dişler renkli olarak (ton) merkezi kesici dişlerinkine benzer, ancak genellikle biraz daha az parlaklıkta (değer). Köpekler (orta hattan üçüncü dişler) daha fazla yoğunluğa veya renk doygunluğuna sahiptir (kroma). Köpek dişlerinden daha hafif ve daha parlak olan birinci ve ikinci diş macunları (dişlerin arkasındaki dişler), yanal kesici dişlerinkine benzerdir.

Diş rengini değerlendirirken, diş hekiminiz üst ve alt dişlerinizin ne kadar uygun göründüğünü inceler. Her iki diş de benzer görünmeli ve saçınızı, cildinizi ve göz renginizi tamamlamalıdır. En iyi sonuçlar için, anterior restoratif ve kozmetik tedavide renk / gölge reprodüksiyonu, sadece en açık ve en parlak tonları seçmek yerine, doğal estetiğe yakın olmalıdır. Gölge kılavuzları, diş beyazlatmadan önce en uygun rengi değerlendirmek için kullanılır.

Diş Oranı: Çoğu insan, iki merkezi ön dişin baskın olduğu ve genişlik-uzunluk oranının% 75-80’ine sahip olduğu gibi hoş bir gülümsemeyi algılar. Bu oran, estetik bölgedeki diğer dişlerin uzunluğunu ve genişliğini (gülümserken ortaya çıkan üst ve alt dişlerin kesiti) yönlendirerek gülümsemenizin dengeli veya simetrik görünmesini sağlar.

Uzun dişler daha genç görünen bir gülümsemeye eşittir. Yıllar geçtikçe normal aşınma ve yıpranma, dişlerinizde ve genel görünümde kısalma veya yaşlanma etkisi yaratır. Diş uzunluğu da yüz şekillendirmesinde rol oynayabilir. Örneğin, dolgun, yuvarlak yüzündeki uzun, kare şeklindeki dişler zayıflama etkisi yaratır.

Diş Dokusu ve Karakterizasyonu: Kozmetik diş hekimleri, daha kadınsı (daha küçük, daha yumuşak, pürüzsüz, oval veya yuvarlak şekilli) veya eril (daha büyük, kare şeklinde, künt) oluşturmak için restorasyonları karakterize etmek için sanatsal becerilerini ve klinik deneyimlerini kullanabilir. görünüm. Doğal dişlerinizin görünüşünün, hissinin ve fonksiyonunun eşleştirilmesi veya iyileştirilmesi dışında, kozmetik diş hekimleri ayrıca çatlaklar gibi kusurları da düzeltebilir.

Diş Açılışı: Dişlerinizin önünde simetrik bir görünüme ve arkada dengeli bir görünüme sahip olmalıdır. Dişler çok fazla çıkmamalı veya fazla içeri girmemelidir; çarpık, büyümüş veya düzensiz olmamalıdır. Üst ön dişler orta hatta doğru döndüğünde, genel estetik etki, alt dudağa ve daha da önemlisi orta çizgiye göre uyumlu bir etkidir.

Doğru tıkanma: Çenenizi sıktığınızda ya da çiğnerken dişleriniz bir araya geldiğinde üst (maksiller) ve alt (mandibular) dişleriniz arasındaki ilişki çok önemlidir. Görünümünüzü etkilemenin yanı sıra, dişlerinizin çiğneme yüzeylerinin bir araya gelme şekli diğer dişlerinizi, diş etlerinizi, boynunuzu ve başınızı, çene kaslarınızı ve eklemlerinizi ve genel ağız sağlığınızı da etkiler.

Gülüş Anatomisi

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0