Kronik Migren İle Başa Çıkmanın Yolları

Kronik Migren İle Başa Çıkmanın Yolları

Kronik Migren İle Başa Çıkmanın Yolları Kronik migren, en az üç ay boyunca ayda 15 veya daha fazla gün meydana gelen migren baş ağrısı olarak tanımlan

Migren ve Baş Ağrıları Arasındaki Fark Nedir?
Baş Ağrısı ve Migren İçin 5 Uçucu Yağ Önerisi
Kronik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Kronik Migren İle Başa Çıkmanın Yolları Kronik migren, en az üç ay boyunca ayda 15 veya daha fazla gün meydana gelen migren baş ağrısı olarak tanımlanır. Bölümler genellikle dört saat veya daha fazla sürer.

Kronik migren yaygın bir durumdur. Tahminler dünya genelinde kronik migren yaşayan insanların yüzde 1 ila yüzde 5’i arasında değişmektedir.

Depresyon, anksiyete ve uyku sorunları gibi diğer konular da kronik migren hastaları arasında yaygındır.

Tedavi akut, önleyici ve tamamlayıcı tedavilerden oluşabilir. Doktorlar ayrıca, depresyon gibi bir arada var olan durumları ele almak için tedaviler önerebilirler.

Kronik migren için akut tedaviler

Akut tedaviler, migren baş ağrısının ilk belirtisinde alınan ilaçlardır. Bu tedaviler migreni önlemez, ancak bir atak sırasında ağrı giderir. Bu ilaçların çoğu, en iyi sonucu almak için ilk migren belirtisinde alınmalıdır.

Akut tedavi için en sık reçete edilen ilaçlar:

gibi analjezikler nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
dopamin antagonistleri
ergotamınler
triptanlar
Her bir ilaç sınıfı migren gelişimine katkıda bulunabilecek farklı bir bölgeyi hedeflemektedir.

Halen en az yedi farklı triptan mevcuttur. Serotoninin aktivitesini etkilerler. Bu beyindeki önemli bir sinyal kimyasaldır. Triptan örnekleri şunları içerir:

sumatriptan (Imitrex)
naratriptan (Amerge)
eletriptan (Relpax)

Kronik migren için koruyucu tedaviler

Migren baş ağrılarının oluşmasını önlemek için çeşitli ilaçlar mevcuttur. 2010 yılında, doktorlar bu amaç için botulinum toksini ( Botoks ) vermeye başladılar .

2013 yılında yapılan bir analiz, bu tedavinin bazı insanlarda aylık saldırıları yüzde 50 veya daha fazla azalttığı sonucuna varmıştır . Ancak bazılarının tedaviyi kesmesine neden olabilecek olumsuz etkilere de neden olabilir.

Diğer etkili koruyucu tedaviler arasında:

beta blokerler
bazı antikonvülsan ilaçlar
Kalsiyum kanal blokerleri
Bu ilaçların dayanılmaz yan etkilere neden olma olasılığı daha düşüktür. Bazıları, migreni önleme konusunda özel olarak onaylanmamış.

CGRP antagonistleri adı verilen yeni bir sınıf, migrenin önlenmesi için başka bir seçenek olarak tanıtılmıştır.

Kronik migrenlerin önlenmesinde Topiramat

Topiramat (Topamax) epilepsili kişilerde nöbet tedavisi için başlangıçta onaylanmış bir ilaçtır . Ayrıca şimdi kronik migreni önlemek için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı. İlaç baş ağrısını önleyebilir, ancak yan etkiler bazı insanları uzun süreli olarak almasını önleyebilir.

Potansiyel yan etkiler şunlardır:

karışıklık
yavaş düşünme
konuşma bozukluğu
uyuşukluk
baş dönmesi
Bununla birlikte, araştırmacılar bunun etkili ve makul derecede iyi tolere edildiğini öne sürmektedir . Benzer ilaçlar valproat ve gabapentindir. .

Migrenin önlenmesi için beta blokerler

Beta-blokerleri kronik migrenin önlenmesi için birinci basamak tedavi olarak kabul edilir. Her ne kadar doktorlar beta-blokerlerin neden yardımcı olabileceğini bilmese de, birçok kişi onları almanın baş ağrısını azalttığını tespit ediyor.

Bu kullanım için özel olarak onaylanmamış olmasına rağmen, propranolol gibi beta blokerler nispeten ucuzdur.

Onlar var az yan etkileri diğer bazı ilaçların daha. Normalde anksiyete bozukluklarını tedavi etmek ve yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olmak için kullanılırlar. Bu sınıftaki diğer ilaçlar şunlardır:

timolol
metoprolol
atenolol
Antidepresanlar ve migren
Depresyon ve anksiyete bozuklukları migreni olan kişilerde yaygındır. Araştırma , kötüleşen depresyonun sıklıkla epizodik migrenlerin kronik migren olma riskiyle bağlantılı olduğunu göstermektedir. Doktorların migren hastalarını depresyon veya anksiyete varlığı açısından değerlendirmesi ve tedavi etmesi önemlidir.

Bazı antidepresan ilaçlar, depresyonu tedavi etmek ve migren nüksünü azaltmak için başarıyla kullanılmıştır. Uygun ilaçlar, amitriptilin veya imipramin gibi daha eski trisiklik antidepresanları içerir . Botox, ortaya çıkan araştırmalara göre, bir antidepresan olarak da hareket edebilir .

Migren kontrolüne tamamlayıcı yaklaşımlar

Reçeteli ilaçlara ek olarak, diğer tedaviler kronik migrenden biraz rahatlama sağlayabilir. Kanıtlar , bazı besin takviyelerinin aşağıdaki gibi bir dereceye kadar etkili olabileceğini göstermektedir:

koenzim Q10
magnezyum
butterbur
B-2 vitamini (riboflavin)
feverfew
Bu ilaçların çoğu, daha az bilinen yan etkileri olan, reçeteli ilaçlardan daha iyi ve daha az tolere edilme avantajına sahiptir.

Ek olarak, aerobik egzersiz ve akupunkturun bir rahatlama sağladığı gösterilmiştir. Gelecek vaat eden alternatif tedaviler şunlardır:

biofeedback
bilişsel terapiler
rahatlama teknikleri

Kronik migrenin önlenmesinde ve tedavisinde gelecekteki eğilimler

Ön klinik çalışmalar, omurilik yaralanmasında kullanılmak için öncü bir cihazın , kronik migrenin önlenmesinde faydalı olabileceğini göstermektedir .

Oksipital sinir stimülatörü olarak bilinen cihaz, implante elektrotlar aracılığıyla doğrudan beyne zayıf bir elektrik akımı iletir. Genel olarak periferik nöromodülasyon olarak adlandırılan oksipital siniri veya beynin diğer bölümlerini “şok etme” tekniği, aşırı ancak ümit verici, yeni bir terapidir.

FDA tarafından bu kullanım için henüz onaylanmamış olmasına rağmen, teknoloji kronik migrenin etiket dışı tedavisi için araştırılmaktadır.

CGRP antagonistleri adı verilen yeni bir ilaç sınıfı da migrenin önlenmesi için araştırılmaktadır.

Tipik olarak iyi tolere edilmelerine rağmen, aylık enjeksiyonlara yönelik yüksek maliyet ve ihtiyaç, bu ilaçların yaygın olarak kullanılmasından biraz önce olabileceği anlamına gelir.

 

Kronik Migren İle Başa Çıkmanın Yolları

Yeni Haberler
Eski Haberler

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0