Meme Kanseri için Proton Tedavisi Nedir?

Meme Kanseri için Proton Tedavisi Nedir?

Meme Kanseri için Proton Tedavisi Nedir? Proton terapisi, kanseri tedavi etmek için kullanılan bir tür harici ışın radyasyon terapisidir. Proton deni

Sağlıklı Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapmanız Gerekenler
Yüksek Tansiyonunuzun Nedeni Koenzim Q10 Eksikliğiniz Olabilir!
Doğum Sonrası Depresyon

Meme Kanseri için Proton Tedavisi Nedir?

Proton terapisi, kanseri tedavi etmek için kullanılan bir tür harici ışın radyasyon terapisidir. Proton denilen pozitif yüklü parçacıklardan enerji kullanılır. Proton tedavisi standart radyasyon tedavisinden daha hassastır. Çevredeki sağlıklı dokuyu  korurken tümöre radyasyon verir.

Proton terapisi yeni bir teknoloji değildir. Bazı ABD hastanelerinde 1990’dan beri kullanıyor. Proton tedavisine ilgi artmaya devam ediyor, ancak halen her yerde mevcut değil.

Hem standart hem de proton radyasyon tedavisi, meme kanseri için tek başına veya diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.

Proton tedavisi nasıl çalışır?

Standart radyasyonda foton ışınları, sağlıklı dokuda, tümör yolunda, tümör içine ve tümörün ötesine yayılır. Çevredeki sağlıklı doku çok daha az radyasyon alırken, tümör üzerinde radyasyon dozu yoğunlaşmaktadır.Bu, kritik organların yakınında bulunan bir tümörün tedavisinde özellikle önemli olabilir. Meme kanserinde buna bir örnek, bir tümörün kalp ve akciğerlere yakın olduğu zamanlarda bu yöntem tercih edilebilir.

İşlem nasıl yapılır?

Proton tedavisi için prosedür diğer radyasyon tedavisi türlerine benzer.Planlama aşamasında, tedavi gerektiren bölgeyi tanımlamanıza yardımcı olması için MR veya BT taramalarına ihtiyacınız olabilir . Radyasyon ekibiniz en iyi pozisyonu belirleyecek ve tedavi edilecek  alanını işaretleyecektir. Küçük izler geçici veya kalıcı olabilir.

Ekibiniz tüm tedavilerde sizi aynı pozisyona yerleştirecektir. Bir kere doğru pozisyona geldiğinizde, tamamen hareketsiz kalmalısınız. Proton makinesi etrafınızda dönecek ve proton ışınlarını doğru noktaya iletecektir.  Tedavi sırasında hiçbir şey hissetmezsiniz. İşiniz biter bitmez eve gidebileceksiniz.

En çok zamanı doğru pozisyonu bulmak için harcayacaksınız. Bu yarım saat veya daha fazla sürebilir. Gerçek tedavi sadece birkaç dakika sürer.

Proton tedavisi genellikle birkaç hafta boyunca haftada beş gün uygulanır. Doktorunuz programı kendi durumunuza göre belirleyecektir.

Yan etkileri ve komplikasyonları nelerdir?

Proton tedavisinin yan etkileri standart radyasyona benzerdir. Fakat çok daha hassas olduğu için, muhtemelen daha az, daha hafif yan etkilere sahip olacaksınız. Potansiyel yan etkilerden bazıları şunlardır:

  • yorgunluk
  • baş ağrısı
  • tedavi alanında ağrı
  • cilt kızarıklığı ve tahrişi

Kalbinize veya ciğerlerinize zarar gelmesinden kaynaklanan ciddi komplikasyon riski, standart radyasyona göre daha düşüktür.

Proton tedavisi – standart radyasyon tedavisinin karşılaştırılması

Proton terapisi ve standart radyasyon terapisi aynı şekilde yapılır. İkisi arasındaki temel fark, proton tedavisinin daha hassas olmasıdır.Herhangi bir radyasyon terapisinin riskleri vardır. Bir risk, gelecekte ikincil bir kanser geliştirme şansının artmasıdır.

Göğüs tümörünü tedavi ederken, radyasyon ekibi kalbe ve akciğerlere zarar vermekten kaçınmaya çalışır. Kanser solda kalbe yakın olduğunda bu özellikle zordur.

Standart radyasyona kıyasla, proton terapisi sol tarafta meme kanseri olan kadınları kalbe, akciğerlere ve diğer memelere daha az radyasyona maruz bırakır.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0