Meme kanserinin belirti ve semptomları nelerdir?

Meme kanserinin belirti ve semptomları nelerdir?

Meme kanserinin belirti ve semptomları nelerdir? Meme kanseri ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi şansı o kadar iyidir. Bu nedenle göğüslerinizi d

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?
Sağlıklı Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapmanız Gerekenler
2019 En İyi Meme Kanseri Uygulamaları

Meme kanserinin belirti ve semptomları nelerdir?

Meme kanseri ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi şansı o kadar iyidir. Bu nedenle göğüslerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir.

Göğüslerimi nasıl kontrol etmeliyim?

Bunun için özel bir teknik yok ve göğüslerinizi kontrol etmek için eğitime ihtiyacınız yok. Herkesin göğüsleri farklıdır, bu nedenle göğüslerinizin normalde nasıl göründüğünü  öğrenin. Bu sayede olağandışı herhangi bir şeyi tespit etmek daha kolay olacaktır.

Üst göğüs ve koltuk altları dahil olmak üzere tüm meme bölgesini kontrol etmeyi unutmayın.

Göğüslerinizde herhangi bir değişiklik görürseniz, en kısa zamanda doktorunuza başvurun.

Ne aramalıyım?

Toparlak kitleler  birçok kadın için meme kanserinin ilk belirtisi olabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken başka belirti ve bulgular da var.

Göğüslerinizdeki ağrı normalde meme kanseri belirtisi değildir, ancak diğer belirtilerle ilişkiliyse olabilir. Çoğu ağrı genellikle bir semptom olmamakla birlikte, olağandışı olan ve belli bir süre devam eden ağrılara dikkat etmek önemlidir.

 

Topak  görülemeyebilir, ancak hissedilebilir.

Meme, üst göğüs veya koltuk altında bir şişlik veya kitle hissedebiliyor musunuz? Yumruyu hissedebilirsiniz, ama göremezsiniz

Boyut veya şekilde değişiklik var mı?

Boyutta veya şekilde herhangi bir değişiklik görebiliyor musunuz? Örneğin, bir meme diğerinden daha büyük veya daha küçük olabilir.

Cilt dokusuna dikkat etmeliyiz

Cilt dokusunda herhangi bir değişiklik var mı? Bu, göğsün derisini büzerek çirkin hale getirebilir.

Renk değişimi

Göğsünüzün renginde bir değişiklik görebiliyor musunuz? Meme kırmızı veya iltihaplı görünebilir.

Meme uçlarında değişiklik

Meme uçlarından biri farklı mı görünüyor? Örneğin, normal olarak durduğunuzda göğüs uçlarınızdan biri içeri gömük olarak duruyorsa bunu asla ihmal etmeyin.

Memede akıntı

Meme uçlarınızdan herhangi birinde olağandışı akıntı olduğunu fark ettiniz mi? Bu da kanser belirtisi olabilir.

Döküntü veya kabuklanma

Meme ucunda veya çevresindeki herhangi bir kızarıklık veya kabarma görebiliyor musunuz?

Olağandışı bir şey hissettiniz veya gördünüz mü? Eğer öyleyse, mümkün olan en kısa sürede doktorunuz veya hemşireniz tarafından kontrol edilmelisiniz.

Bu belirtilerden bazılarına sahip olmak mutlaka meme kanseri olduğunuz anlamına gelmez, ancak endişeleniyorsanız kontrol edilmeniz önemlidir.

Doktorunuz daha fazla test yaptırmanız gerektiğini düşünüyorsa, bir uzmanın görmesi için sizi bir göğüs kliniğine yönlendirecektir.

Göğüslerimi ne sıklıkla kontrol etmeliyim?

Düzenli olarak kontrol ettiğiniz sürece göğüslerinizi ne zaman kontrol etmeniz önemli değildir. Bu, her ay veya her birkaç ayda bir olabilir. Banyoda veya duştayken, spor salonundan sonra veya yatmadan önce kontrol edebilirsiniz.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0