Menopoz döküntüye neden olabilir mi?

Menopoz döküntüye neden olabilir mi?

Menopoz döküntüye neden olabilir mi? Menopoz oldukça dramatik bazı fiziksel değişiklikler getirebilir. Östrojen üretimi yavaşlarken ve yumurtalıklar y

Menopozda Fazla Kilolarınızdan Kurtulun
Menopozun ortalama yaşı nedir?
Menopoz: İçsel Bilgelik Zamanı

Menopoz döküntüye neden olabilir mi? Menopoz oldukça dramatik bazı fiziksel değişiklikler getirebilir. Östrojen üretimi yavaşlarken ve yumurtalıklar yumurta üretmeyi bıraktıkça, dönemler düzensizleşir ve sonra durur. Azalma östrojen seviyeleri aşağıdakileri içeren semptomlara katkıda bulunur:

sıcak basmalar
gece terlemeleri
ruh hali
vajinal kuruluk

Östrojen sadece vücudunuzun adet döngüsünü etkilemez. Kolajen ve yağ gibi maddelerin üretimini uyararak östrojen ayrıca cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Menopoz cildinizi kurutabilir ve kırıştırabilirken, deri döküntülerine doğrudan neden olmaz. Bununla birlikte, menopoz öncesi ve sırasında östrojen seviyelerindeki değişiklikler, cildinizi kızarıklık, çarpma ve diğer tahriş belirtilerine karşı daha savunmasız bırakabilir.

Daha fazla bilgi edinin: Menopozun semptomları ve belirtileri nelerdir? »

Östrojen ve cilt sağlığı
Üreme yıllarınızda östrojen hormonu cildinizin sağlıklı ve esnek kalmasına yardımcı oldu. Östrojen üretimi yavaşladığında, cildiniz özellikle yüzünüz gibi hassas alanlarda incelir ve kurur.

Östrojen kaybı, hormon seviyeleri düşmeye başladığında menopoza kadar giden periyot olan perimenopozda cildinizde ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, vücudunuz sıcaklığa daha duyarlı hale gelir. Birden bire sıcak ve terli hissettiğiniz bölümleriniz olabilir ve yüzünüz kızarır ve kızarır. Bu yaygın menopoz semptomu sıcak parlama olarak adlandırılır.

Östrojen eksikliği de cildinizi kaşıntı yapabilir veya normalden daha hassas olmasına neden olabilir. Bu hassasiyet, kaşıntılı kumaşlar, parfümler ve boyalar gibi tahriş edici maddelere maruz kaldığınızda kızarıklık veya kurdeşen olma olasılığını artırır. Östrojen eksikliği, cildinizin tahriş olduğu zaman olduğu kadar çabuk iyileşmesini de önler.

Belirtiler

Belirtileriniz menopozun cildinizi nasıl etkilediğine bağlı olacaktır. Sıcak basma sırasında cildinize kırmızı bir yayılma görülebilir. Bu floş en çok yüzünüzde, boynunuzda ve göğsünüzün üstünde göze çarpacak. Cilt hassasiyeti, tahriş edici maddelerle temas ettiğinde kırmızı lekelere neden olabilir.

Başka hangi koşullar kızarıklığa neden olabilir?

Kızarıklığınız menopozla çakışsa bile, ikisi mutlaka birbiriyle bağlantılı değil. Birçok farklı durum döküntülere neden olabilir.

Atopik dermatit

Egzema olarak da bilinen atopik dermatitli insanlar şu durumlarda kırmızı, kaşıntılı lekeler geliştirir:

eller
ayaklar
boyun
üst vücut
bacaklar

Egzama sabun, deterjan ve diğer ürünlerdeki tahriş edici kimyasallara maruz kalmaktan kaynaklanır.

 

Menopoz döküntüye neden olabilir mi?

 

Kontakt dermatit

Kontakt dermatit alerjik döküntüye neden olur. Döküntü, cildiniz lateks veya nikel gibi metaller gibi bazı kimyasallarla veya maddelerle temas ettiğinde ortaya çıkar.

Liken planus

Liken planusun semptomları, bileklerinizde ve ayak bileklerinde bulabileceğiniz parlak, kırmızımsı-mor renkli şişlikler içerir. Bir bağışıklık tepkisi kızarıklığı tetikler. Bazı durumlarda, bir otoimmün hastalık ile ilgili olabilir.

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, aşırı aktif bir immün yanıtın neden olduğu bir hastalıktır. İmmün yanıt, ölü cilt hücrelerinin cildinizin yüzeyinde birikmesine ve kırmızı, kaşıntılı ölçekler oluşturmasına neden olur.

Rosacea

Yüzde oluşan kızarıklık ve şişlikler rosaceanın belirtisi olabilir. Bu kronik bir cilt rahatsızlığıdır ve kızarıklık alevlenmeleri birkaç hafta veya aylarca sürebilir.

Zona

Zona suçiçeği neden olan aynı virüs olan suçiçeği zoster virüsü neden olur. Daha önce su çiçeği geçirdiyseniz, zona geliştirme riski altındasınızdır. Zona, yüzün veya vücudun bir tarafında ağrılı, kabarcıklı bir döküntüye neden olur.

 

Menopoz döküntüye neden olabilir mi?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0