Menopoz: İçsel Bilgelik Zamanı

Menopoz: İçsel Bilgelik Zamanı

Menopoz: İçsel Bilgelik Zamanı Menopozun farklı bir anlatıma ihtiyacı var. Muayene odasında sık sık duyulan konuşmalar, kadınların hayatlarının asla a

Menopozda Fazla Kilolarınızdan Kurtulun
Menopoz döküntüye neden olabilir mi?
Menopoz Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Menopoz: İçsel Bilgelik Zamanı Menopozun farklı bir anlatıma ihtiyacı var. Muayene odasında sık sık duyulan konuşmalar, kadınların hayatlarının asla aynı olamayacağını hissetmeleri, hayattan zevk aldıkları her şeyden vazgeçtikleridir. Menopoz, doğal bir hikaye olmalı ve bazı durumlarda gençlik çağının peşinde koşmak yerine geçişi memnuniyetle karşılamalı.

Bu aşağı doğru spiral nerede başlar? Üstün niteliklerimiz yalnızca östrojen seviyelerimize bağlı değildir. Niteliklerimiz ergenliğe ilk başladığımızdan beri geliştirmekte olduğumuz deneyimlere ve büyümeye bağlıdır.

Geçmişinizde …

öz farkındalık ve olgunluk gelişimi
bilgi ve bu bilginin bakış açımızı şekillendirmesine izin vermek
gelişme ve daha güçlü bir öz kimlik

… Ve bu niteliklerin değerlenmesi gerekiyor. Tüm bu bilgeliğin habercisi olmalı – bu yeni aşamada göz ardı edilmemelidir. Sadece bizim için değil, ailemiz için de.

1. Hissetmek ve savunmasız olmak sorun değil

Genç kadınları menopoz hakkında bilgilendirme şeklimiz her zaman yardımcı olmuyor. Aslında, neredeyse her zaman kasvetli. Çoğu akıl, menopozu düşük ruh hali, depresyon veya endişe ile işlenmiş öyküler olarak düşünür. Bunun yerine, kadınları menopozun geleceği için olumlu yönlere dokunarak donatmalıyız.

Bilgimizi sunarak ve genç kadınlara kim olduklarını (ve kim olduklarını) kabul etmenin bir yolunu vererek, onları menopoz hikayelerinin kontrolünü ele geçirmeleri için yetkilendiriyoruz.

Değişen bedeniniz yüzünden savunmasız hissetmek, utanılacak bir şey değildir. Akışa devam etmek – menopoza karşı savaşmak yerine – toplumun anlatısını yeniden yazmanın bir yoludur. Ve kendi hikayeni de şekillendiriyorsun.

2. Cinsel özgürlüğe hazır olun

Menopoz sırasında ve sonrasında cinsel yaşamınızın nasıl geliştiği, menopoz öncesi rahatsızlığınızı ve ihtiyaçlarınızı nasıl ilettiğinize bağlıdır.

Genellikle, ilişkinin kalitesi ve beklentileri ile her iki taraf için de cinsel performans ele alınmaz. Cinsel özgürlük, taşa bağlı değildir – akıcıdır ve tercihleriniz de yaşla birlikte değişebilir.

Bu nedenle, kadınların menopoz boyunca seks ile başarılı bir şekilde gezinmelerini sağlamak için sürekli bir konuşma yapılması gerekiyor. Konuşma yoksa, hiçbir eylem veya çözüm olamaz.

Eşinizle yapılan bir check-in diyalogu, yaşla ilgili değişikliklerin kronikleşmesine yardımcı olabilir. Kendi imajınızı, beklentilerinizi, nasıl hissettiğinizi ve hatta yeni keşiflerinizden hoşlanıp hoşlanmadığınız şeylerden bahsedin – hepsi iyiliğin iyileştirilmesinin bir parçası.

3. Sağlığınızı canlandırın ve yeni bir ruh uyandırın

Bu yeni sağlık değişiklikleri ve semptomları ile menopozu, sağlık fırsatları için yeni bir zaman olarak düşünün. Solunum egzersizleri, duruşunuza uyum sağlama ve hatta adaptojenler (takviyeler) gibi stresi azaltma tekniklerine odaklanın.

Rutininizi değiştirmek yalnızca başa çıkmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda semptomları azaltmanıza da yardımcı olabilir.

Bonus: Sağlıklı yaşam hedefleri oluşturmak için kendimizi güçlendirmek de menopozun başlangıcını etkileyebilir. Bu değişiklikleri eklemenin basit yollarını bulmak, aşağıdakileri içeren küçük yaşam tarzı değişimleri biçiminde gelir:

nasıl uyuduğunu tekrar gözden geçirme
su alımını değiştirmek
daha fazla lif yemek
yeni ve modaya uygun egzersizler denemek
ağırlık veya ağırlık antrenmanına odaklanmak
Beslenmenizde çeşitlilik için yeni yiyecekler denemek

Unutmayın, bu geçişin bir parçası bunun bir yolculuk olduğunu anlamaktır. Hayır, vücudunuz eskisi gibi davranmayacak, ancak bu değişikliklerle nasıl başa çıkacağınızı kesinlikle etkileyebilirsiniz. Ayrıca, fiziksel ve zihinsel güçlenmeyi teşvik eden psikolojik müdahalelerin, menopoz semptomlarını azaltmaya ve genel sağlığı güvence altına almaya yardımcı olmaları için Güvenilen Kaynak gösterilmiştir.

4. Alternatif aramaktan korkmayın

Menopoza giren kadınların kaynakları çok geniştir ve tedavilerin geleneksel olanlarla bitmesi gerekmez. Tamamlayıcı ve alternatif tıp (CAM), menopoza giren herhangi bir kimsede genel refahı sağlama potansiyeline sahiptir.

Bu bizi strese sokuyor. Kabul etsek de etmesek de, stres fiziksel sağlığımızı, duygularımızı ve davranışlarımızı gerçekten etkileyebilir. Girin: Farkındalık. Farkındalık uygulamak, şu an odaklanmamıza izin vererek zihinsel durumlarımızı yükseltir.

Menopozda bu çok önemlidir, çünkü kendimize düşüncelerimizi ve duygularımızı kontrol etmemize zaman ayırırsak, stres, baskı ve vücudumuzun yaşadığı değişikliklerin etkilerini azaltmaya yardımcı olabiliriz.

Kendimize – ve başkalarına – nasıl olumlu duygu ve düşünceler üreteceğimizi öğretmek, daha sağlıklı bir yaşam tarzı ve sizin için daha mutlu olabilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0