Menopozda Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Menopozda Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Menopoz sırasında ve sonrasında kilo vermek imkansız görünebilir. Hormon değişiklikleri, stres ve yaşlanma sürecinin tümü size zorluklar çıkarabilir.

Diyetinize Eklemeniz Gereken 5 Yaz Meyvesi
GAPS Diyeti Hakkında Merak Edilenler
Kilo Vermek İçin En İyi 11 Meyve Önerisi

Menopoz sırasında ve sonrasında kilo vermek imkansız görünebilir. Hormon değişiklikleri, stres ve yaşlanma sürecinin tümü size zorluklar çıkarabilir. Bununla birlikte, bu süre zarfında kilo vermeyi kolaylaştırmak için atabileceğiniz birkaç adım var.

Menopoz neden kilo vermeyi bu kadar zorlaştırır?

Menopoz, bir kadının 12 ay boyunca bir adet döngüsü olmadığı zaman resmen başlar. Bu süre zarfında, kilo vermek çok zor olabilir. Aslında birçok kadın, menopozdan 10 yıl önce başlayabilecek olan perimenopoz sırasında kilo vermeye başladığını fark eder.

Menopozda kilo alımında çeşitli faktörler vardır, bunlardan bazıları:

Hormon dalgalanmaları: Hem yüksek hem de çok düşük östrojen seviyeleri yağ depolanmasının artmasına neden olabilir.
Kas kütlesi kaybı: Yaş, hormonal değişiklikler ve fiziksel aktivitenin azalması nedeniyle oluşur.
Yetersiz uyku: Birçok kadın menopozda uyumakta zorluk çeker ve zayıf uyku kilo alımı ile ilişkilidir.
Artmış insülin direnci: Kadınlar yaşlandıkça insüline dirençli hale gelir, bu da kilo vermeyi zorlaştırabilir.
Dahası, yağ depolaması menopoz sırasında kalçalardan ve uyluk bölgeden karın bölgelerine kayar. Bu da metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.

Bu nedenle, bir kadının hayatının bu aşamasında, karın yağ kaybını teşvik eden stratejiler özellikle önemlidir.

Kaloriler Önemli, Ama Düşük Kalorili Diyetler Uzun Süreli Çalışmıyor

Menopoz sırasında ve sonrasında, bir kadının yaktığı kalori miktarı azalır.

Hızlı kilo vermek için çok düşük kalorili bir diyet denemek cazip gelse de, bu aslında yapabileceğiniz en kötü şey.

Araştırmalar, kalorileri düşük seviyelere indirmenin kas kütlesi kaybına ve metabolizma oranındaki düşüşe neden olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, çok düşük kalorili diyetler kısa süreli kilo kaybına neden olabilirken, kas kütlesi ve metabolik hız üzerindeki etkileri kilo vermeyi zorlaştıracaktır. Ayrıca, yetersiz kalori alımı ve azalmış kas kütlesi kemik kaybına neden olabilir. Bu osteoporoz riskinizi artırabilir.

Uzun süreli korunabilecek sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek metabolik hızınızı korumanıza ve yaşla kaybettiğiniz kas kütlesi miktarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

İşte menopozal geçiş sırasında ve sonrasında kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilen üç sağlıklı diyet.

Düşük Karbon Diyeti

Birçok çalışma düşük karbonhidrat diyeti kilo kaybı için mükemmel olduğunu ve aynı zamanda karın yağını azaltabildiğini göstermiştir.

Peri ve postmenopozal kadınlar birkaç düşük karbonhidratlı çalışmaya dahil edilmekle birlikte, sadece bu popülasyona yalnızca birkaç çalışma yapılmıştır.

Bu tür bir çalışmada, düşük karbonhidrat diyeti olan menopoz sonrası kadınlar, 6 ay içinde (24) bellerinden 9 lb (9.5 kg), vücut yağlarının% 7’sini ve 3.7 inç (9.4 cm) kaybettiler.

Dahası, karbonhidrat alımının kilo vermek için aşırı düşük olması gerekmez.

Bir başka çalışmada ise, karbonhidratlardan gelen kalorilerin yaklaşık% 30’unu sağlayan bir paleo diyeti, 2 yıl sonra göbek yağında ve kilosunda düşük yağlı bir diyete göre daha fazla azalma sağlamıştır.

Akdeniz Diyeti

Her ne kadar Akdeniz Diyeti sağlığın iyileştirilmesi ve kalp hastalığı riskinin azaltılmasıyla bilinmesine rağmen, çalışmalar kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Düşük karbonhidratlı diyet çalışmalarında olduğu gibi, Akdeniz’deki diyet çalışmalarının çoğu, sadece menopoz sonrası veya menopoz sonrası kadınlardan ziyade hem erkek hem de kadınlara bakmaktadır. 55 yaş ve üstü kadın ve erkeğin bir çalışmasında, Akdeniz diyeti uygulayanların karın yağında önemli azalma olduğu görülmüştür.

Vejetaryen Diyet

Vejetaryen ve vegan diyetleri de kilo kaybı için söz verdiler. Menopoz sonrası kadınlarda yapılan bir çalışmada, vegan diyetine atanan bir grupta sağlıkta önemli kilo kaybı ve iyileşme bildirilmiştir. Bununla birlikte, süt ve yumurta içeren daha esnek bir vejetaryen yaklaşımın, yaşlı kadınlarda iyi çalıştığı gösterilmiştir.

Menopozda Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1