Menopozun ortalama yaşı nedir?

Menopozun ortalama yaşı nedir?

Bazen “yaşamın değişimi” olarak adlandırılan menopoz, bir kadının aylık dönemlerini bırakmasıyla olur. Genellikle bir adet döngüsü olmadan bir yıl git

Menopozda Fazla Kilolarınızdan Kurtulun
Menopoz döküntüye neden olabilir mi?
Menopoz Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bazen “yaşamın değişimi” olarak adlandırılan menopoz, bir kadının aylık dönemlerini bırakmasıyla olur. Genellikle bir adet döngüsü olmadan bir yıl gittiğinde teşhis edilir. Menopozdan sonra, artık hamile kalamazsınız.

Menopoz yaşı ortalama 51 . Ancak menopoz da kadınlarda 40 ve 50 yaşlarında da görülebilir.

Menopoz yaşınızı belirlemek

Menopoza girdiğinizde size söyleyebilecek basit bir test yoktur, ancak araştırmacılar bir tane oluşturmak için çalışıyorlar.

Aile geçmişinizi incelemek, değişikliği ne zaman deneyimleyeceğinizi tahmin etmenize yardımcı olacak en doğru yol olabilir.

Perimenopoz ne zaman başlar?

Menopoz yaşamadan önce, perimenopoz olarak bilinen geçiş döneminden geçeceksiniz. Bu aşama aylarca veya yıllarca sürebilir ve genellikle 40’lı yaşların ortalarında olduğunuzda başlar. Ortalama olarak, çoğu kadın dönemleri tamamen durmadan önce dört yıl boyunca perimenopoz geçirir .

Perimenopozun belirtileri

Perimenopozda hormon seviyeleriniz değişir. Çeşitli diğer belirtilerle birlikte düzensiz dönemler yaşarsınız. Süreleriniz normalden daha uzun veya daha kısa olabilir veya normalden daha ağır veya daha hafif olabilir. Ayrıca, döngüleri arasında bir veya iki ay atlayabilirsiniz.

Perimenopoz ayrıca aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

sıcak basmalar
gece terlemeleri
uyku problemleri
vajinal kuruluk
ruh hali değişiklikleri
kilo almak
Seyrekleşen saç
kuru cilt
göğüslerde dolgunluk kaybı

Belirtileri kadından kadına değişir. Bazılarının semptomlarını hafifletmek veya yönetmek için herhangi bir tedaviye ihtiyacı yoktur, bazılarında ise daha ciddi semptomları olanların tedavisi gerekir.

Erken menopoz nedir?

40 yaşından önce oluşan menopoza erken menopoz denir. Menopoz yaşları 40 ila 45 arasındaysa, erken menopoz geçirdiğiniz söylenir. Kadınların yaklaşık yüzde 5’i erken menopoz döneminden doğal olarak geçiyor.

Aşağıdakiler, erken menopoz geçirme olasılığınızı artırabilir:

Hiç çocuğum olmadı. Hamilelik öyküsü menopoz yaşını geciktirebilir.
Sigara içmek. Sigara içmek menopozun iki yıl öncesine kadar başlamasına neden olabilir .
Erken menopozun aile öyküsü. Ailenizdeki kadınlar daha önce menopoza girmişlerse, siz de daha muhtemelsiniz.
Kemoterapi veya pelvik radyasyon. Bu kanser tedavileri yumurtalıklarınıza zarar verebilir ve menopozun daha erken başlamasına neden olabilir.
Yumurtalıklarınızı (ooferektomi) veya uterusunuzu (histerektomi) çıkarmak için yapılan ameliyat. Yumurtalıklarınızı çıkarma prosedürleri sizi derhal menopoza sokabilir.
Bazı sağlık koşulları. Romatoid artrit , tiroid hastalığı , HIV , kronik yorgunluk sendromu ve bazı kromozomal bozukluklar, menopozun beklenenden daha erken gerçekleşmesine neden olabilir.
Erken menopoz semptomları yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Menopoza girip girmediğinizi belirlemek için çeşitli testler yapabilirler.

PicoAMH Elisa testi olarak adlandırılan yeni onaylanan bir test kandaki Anti-Müllerian Hormonu (AMH) miktarını ölçer. Bu test yakında menopoza girip girmeyeceğinize veya daha önce sahip olup olmadığınıza karar vermenize yardımcı olur.

Erken menopoz ve sağlık riskleri

Araştırmalar ayrıca erken menopozdan geçmenin aşağıdakiler gibi bazı tıbbi sorunları geliştirme riskinizi artırabileceğini buldu:

kalp hastalığı , kalp krizi veya inme
osteoporoz veya kemik kırığı
depresyon
Ancak menopoza erken başlamanın da bazı yararları olabilir. Erken menopoz , meme , endometrial ve yumurtalık kanseri riskinizi azaltabilir .

Araştırmalar, 55 yaşından sonra menopoza giren kadınların , 45 yaşından önce değişikliği yaşayanlara göre meme kanseri gelişme riskinin yaklaşık% 30 daha yüksek olduğunu göstermiştir. Uzmanlar, bu artmış riskin, daha sonra menopoza giren kadınların östrojene maruz kaldıkları için gerçekleştiğini düşünmektedir.

Menopozu geciktirebilir misiniz?

Menopozu geciktirmenin kesin bir yolu yoktur, ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri bir rol oynayabilir.

Sigarayı bırakmak , erken menopozun başlamasının ertelenmesine yardımcı olabilir.

Araştırmalar diyetinizin de menopoz yaşını etkileyebileceğini öne sürdü.

Bir 2018 çalışmasında yüksek miktarda yağlı balık , taze baklagiller , B-6 vitamini ve çinko içeren doğal menopoz gecikmesi bulunmuştur. Bununla birlikte, çok fazla rafine makarna ve pirinci yemek, erken menopoz ile bağlantılıydı.

2017 yılında yapılan diğer bir çalışmada, yüksek miktarda D vitamini ve kalsiyum tüketenlerin, erken menopoz riskinin daha düşük olabileceği sonucuna varmıştır.

Menopoz hakkında bir doktora ne zaman başvurmalısınız?

Perimenopoz ve menopoz sırasında doktorunuzu düzenli olarak görmeye devam edin. Yaşamınızdaki bu önemli değişiklikle ilgili endişelerinizi hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Doktorunuza soracağınız sorular şunları içerebilir:

Belirtilerime yardım etmek için hangi tedaviler mevcuttur?
Belirtilerimi hafifletmek için doğal yollar var mı?
Perimenopozda ne gibi periyotlar beklenir?
Doğum kontrolünü kullanmaya ne kadar devam etmeliyim?
Sağlığımı korumak için ne yapmalıyım?
Herhangi bir teste ihtiyacım olacak mı?
Menopoz hakkında daha fazla bilgiyi nereden bulabilirim?
Menopoz sonrası herhangi bir vajinal kanama varsa doktorunuzu hemen görmek önemlidir. Bu ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Görünüm nedir?

Menopoz yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Bu değişikliği, annenizle aynı zamanda deneyimleyebilirsiniz.

Menopoz istenmeyen bazı semptomlara neden olabilirken, yardımcı olabilecek birçok tedavi vardır. Alacağınız en iyi yaklaşım, vücudunuzun değişikliklerini kucaklamak ve bu yeni yaşam bölümüne hoş geldiniz.

 

Menopozun ortalama yaşı nedir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0