Pediatrik Diş Hekimliği: Çocuk ve Bebeklerde Diş Bakımı

Pediatrik Diş Hekimliği: Çocuk ve Bebeklerde Diş Bakımı

Pediatrik Diş Hekimliği: Çocuk ve Bebeklerde Diş Bakımı Bebekler ve çocuklar ağız sağlığı sorunlarına karşı bağışıklık kazanmazlar. 2002'de “Amerik

Diş Laminasyonu Nedir?
Gülüş Tasarımı Hataları: Aşırı Şekillendirilmiş Dişler
Gülüş Makyajı: Gülüşünüzü Yeniden Keşfedin

Pediatrik Diş Hekimliği: Çocuk ve Bebeklerde Diş Bakımı

Bebekler ve çocuklar ağız sağlığı sorunlarına karşı bağışıklık kazanmazlar. 2002’de “Amerika’da Ağız Sağlığı: Bir Cerrah Genel Raporu”, diş çürüğünün (diş çürüğü veya oyuklar) en kronik çocukluk çağı hastalığı olduğunu buldu – astımdan beş kat daha yaygın ve saman nezlesinden yedi kat daha yaygındı.

2005 yılında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, diş çürüğünün beş ila 17 yaş arasındaki çocuklar arasında en kronik hastalık olduğunu tespit etmiştir. Bebekleri etkileyen ağız sağlığı sorunları daha az ciddi değildir.

Diyet ve Ağız Sağlığı Etkileri

Çocuklarınızın yedikleri dişlerini etkiler. Şekerler (kek, kurabiye, şeker, süt ve meyve suyunda bulunur) ve nişastalar (krakerler ve patates cipsi içinde bulunur) diş çürümelerine neden olabilir. Buna, bebeklerin ve çocukların dişlerini temizlemenin daha zor olduğunu ve enkazın neden çocukların dişlerinde kalma eğiliminde olduğunu, bakteri üremesi ve sonuç olarak diş çürümesine neden olduğunu görebilirsiniz.

Her ne kadar bebek dişleri (süt dişi veya birincil dişler) sonunda kalıcı dişlerle değiştirilse de, sağlıklı bebek dişleri çocuğun genel sağlığı ve gelişimi için temeldir.

Bebeğe Çocuk Diş Kontrol Listesi

Bazı bebekler, diş hijyeni veya çıkarılmaları için dişçiye gitmeyi gerektiren yenidoğan dişlerle (ilk ayda gelişen dişler) doğarlar. En az bir bebek dişi altı aylıkken patlar. Ve evet, temizlik gerektiriyor.

Altı aydan 24 aya kadar çocuklar, sinirlenmeye, cisimleri ısırmaya, sarkmaya ve kulağa çekilmeye bağlı olarak ciddi şekilde diş çıkarmaya başlar. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun diş etlerine masaj yapmak, soğutulmuş bir diş çıkarma halkası veya soğuk, ıslak bir bez sunmak ve diş hekiminizden diş çıkarma önerisi istemek gibi stratejileri kullanarak diş çıkarma işlemine yardımcı olabilirsiniz.

Üç yaşına kadar, çoğu bebek dişinin tamamı çıkmamışsa. Dört yıl sonra, kalıcı dişler için boşluklar çene gibi görünmeye başlar, kemik yapısını destekler ve yüz kemikleri büyümeye başlar.

Altı ila 12 yaş arası, çocuğunuzun hem bebek dişlerine hem de daimi dişlerine ağızlarında olması tipiktir.

Çocuk ve Bebeklerde Ağız Sağlığı Gereklilikleri

İşte doğumdan itibaren diş bakımı gereksinimlerinin bir listesi:

Bebek Diş Temizliği: Bebek dişleri püskürdükleri anda temizlenmelidir. Bebeğinizin dişlerini her şişe veya yemekten sonra yumuşak bir bez veya gazlı bezle temizleyin. Birden fazla diş çıktığında, küçük kıllı çocuk boyunda (yaşa uygun) bir diş fırçasını, diş hekiminizin talimatına uygun olarak, bebeğinizin dişlerinde kullanmadan önce ılık suya batırabilirsiniz. Bebek dişleri bezelye boyunda fırçalanmalıdır. diş macunu miktarı. Yaklaşık altı aylık olana kadar florür içermeyen su kullanın. Koordinasyon sağladıktan sonra çocuklarınızı kendi dişlerini fırçalamaya teşvik edin. Her iki veya üç ayda bir diş fırçalarını değiştirin. Çocukların ilaçları verildikten sonra fırçalanmaları gerekir. İlaçlar içerisindeki asitler, dişler için doğal bir koruyucu kaplama görevi gören diş minesinde yenebilir.

İlk Diş Ziyareti: Çocuğunuzun uzun süreli bir diş hijyeni ve profesyonel diş temizliği planı oluşturmak için bir yaşına kadar diş hekimi görmesi önemlidir.

Dental Mastik Uygulaması: Dental mastikler dişleri çürümeye karşı korumak için kullanılır ve diş çıktıkça uygundur.

Florür Tedavileri: Florür tedavilerine ihtiyaç olup olmadığını diş hekiminize ve su otoritenize danışın. Florür, çocukluk çağı diş çürüğünün önlenmesinde önemli bir bileşendir. Bunun nedeni, florürün dişin moleküler yapısını değiştirmesi, asit krizine ve çürümeye karşı daha dirençli hale getirmesidir. Ancak, çocuklar florür tedavisi için doğru dengeyi gerektirir. Çok fazla florür problemli olabilir ve floroza neden olabilir.

Diş ipi kullanımı: Ebeveyn destekli diş ipi yan yana iki diş çıkarken başlamalıdır. Bağımsız diş ipi kullanımı, çocuklar kendi başlarına yapabilme yeteneğine sahip olduklarında (genellikle altı yaşına kadar) oluşmalıdır.

Ağız Yıkama: Ağız yıkama, çocuğunuzun aktiviteyi gerçekleştirmesi koşuluyla, genellikle yedi yaşında önerilir.

Ortodonti: Ortodonti yedi yaşına kadar uygun olabilir. Bu yaş aralıklarının sadece tahmin olduğunu unutmayın; Diş hekiminizin tavsiyelerine uymalısınız.

Pediatrik Diş Hekimliği: Çocuk ve Bebeklerde Diş Bakımı

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0