Prostat Kanserinde Erken Müdahale Önemli

AnasayfaSağlık

Prostat Kanserinde Erken Müdahale Önemli

Prostat kanseri erken teşhis edilmezse idrar kanalına baskı yapabilir. Üroloji Uzmanı Op. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak, belirtiler ve risk faktörleri hakkında bilgi verdi.

Yüzme Bel Fıtığı Oluşumunu Engellemez!
Her Kadının Dikkate Alması Gereken 7 Sağlık İpucu
Kereviz Sapı: Sağlığa Mucizevi Katkılar!

Üroloji Uzmanı Op. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak, prostat kanseri tedavisinde erken müdahalenin önemine dikkat çekerek, “Prostat kanseri zamanında tedavi edilmezse, büyüyerek idrar kanalına baskı oluşturabilir. Bu durumda hastalarda idrar yapmayla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir” dedi.

Prostat

Op. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat, erkeklerde mesanenin altında bulunan ve üreme faaliyetleri için salgılar üreten ceviz büyüklüğünde bir organdır. Liv Hospital Samsun Üroloji Kliniği’nden Op. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak, prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen kanser türü olduğunu ve kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer aldığını belirtti.

Erken Belirtiler ve Risk Faktörleri

Op. Dr. Cavıldak, “Prostat kanseri genellikle 65 yaş üstü erkeklerde görülür ve erken dönemlerinde belirti vermeyebilir. Ancak tedavi edilmezse büyüyerek idrar kanalına baskı yapar ve idrar yapma ile ilgili şikayetlere yol açar,” dedi. Prostat kanserinde en önemli risk faktörlerinin yaş ve aile öyküsü olduğunu vurgulayan Cavıldak, “70 yaş üzeri erkeklerin yüzde 50’sinde, 90 yaş üzerindekilerin neredeyse tamamında mikroskobik düzeyde prostat kanseri tespit edilmektedir” diye ekledi.

İdrar ve Cinsel Sağlık Üzerindeki Etkileri

Prostat kanseri belirtileri arasında gece sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, idrarda kan görülmesi ve cinsel ilişki sırasında ağrı bulunur. Cavıldak, “Bu belirtiler lokalize prostat kanserinde bile ortaya çıkabilir” dedi.

Tedavi ve Erken Teşhisin Önemi

Tarama testi yaptırmayan ya da rutin kontrollerini aksatan kişilerde prostat kanseri tedavisinin gecikebileceğini belirten Op. Dr. Cavıldak, bu durumda hastalığın ilerlediğini ifade etti. Erken teşhis için 50 yaş üstü erkeklere prostat kanseri taraması yaptırmaları önerilmektedir.

Prostat kanserine yakalanma riskini artıran faktörler arasında obezite ve sigara kullanımı da bulunmaktadır. Cavıldak, “Erken teşhis ve düzenli kontroller, prostat kanserinin etkili bir şekilde yönetilmesinde kritik öneme sahiptir” diye ekledi.

Please follow and like us:
icon Follow en US
Pin Share

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
RSS
Follow by Email