Sağlıklı Yaşam İçin 5 Öneri

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Öneri

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Öneri Sağlıklı olmak, her gün kilo vermek ve daha iyi hissetmek için yapmanız gereken tek şey bu 5 basit kurala uymak. 1. Vücud

10 Lira Harcayarak Yapabileceğiniz 5 Sağlıklı Salata
Kas Tonunu Artırmaya Yardımcı 7 Besin
Kahvaltıda Salata Yemek gerekli mi?

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Öneri Sağlıklı olmak, her gün kilo vermek ve daha iyi hissetmek için yapmanız gereken tek şey bu 5 basit kurala uymak.

1. Vücudunuza Zehirli Şeyler Sokmayın

İnsanların vücutlarına koydukları birçok şey düpedüz toksiktir. Sigara, alkol ve küfürlü ilaçlar gibi bazıları da bağımlılık yaratır, bu da insanların onları bırakmasını veya onlardan uzak durmasını zorlaştırır. Bu maddelerden biriyle bir probleminiz varsa, diyet ve egzersiz endişelerinizin en küçüğüdür.

Alkol, tolere edebilecek kişiler için ılımlı olarak iyi olsa da, tütün herkes için zararlıdır. Ancak günümüzde daha da yaygın bir sorun, sağlıksız, hastalıkları teşvik eden abur cuburları yemek.

Optimal sağlık kazanmak istiyorsanız, bu gıdaların tüketimini en aza indirmelisiniz. Muhtemelen diyetinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en etkili değişiklik, işlenmiş, paketlenmiş yiyecekleri kesmektir. Bu zor olabilir, çünkü bu yiyeceklerin birçoğu son derece lezzetli ve dayanıklı olması çok zor olacak şekilde tasarlandı.

Spesifik maddeler söz konusu olduğunda, eklenen şekerler en kötüsü arasındadır. Bunlar sükroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu içerir. Her ikisi de aşırı tüketildiğinde metabolizmanıza zarar verebilir, ancak bazı insanlar ılımlı miktarları tolere edebilir. Ayrıca, bazı margarinlerde ve paketlenmiş pişmiş gıdalarda bulunan tüm trans yağlardan kaçınmak iyi bir fikirdir.

ÖZET

Vücuda hastalık teşvik edici maddeler koymaya devam ederseniz sağlıklı olamazsınız. Bunlar arasında tütün ve alkol, ayrıca bazı işlenmiş gıdalar ve bileşenler de var.

2. Spor Yapın ve Hareket Edin

Sağlık için kaslarınızı kullanmak son derece önemlidir. Ağırlıkları kaldırmak ve egzersiz yapmak kesinlikle daha iyi görünmenize yardımcı olabilir, ancak görünümünüzü iyileştirmek buzdağının sadece görünen kısmı. Ayrıca vücudunuzun, beyninizin ve hormonlarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için egzersiz yapmanız gerekir.

Ağırlık kaldırmak kan şekeri ve insülin seviyenizi düşürür, kolesterolü yükseltir ve trigliseritleri düşürür. Ayrıca, her ikisi de iyileştirilmiş refah ile ilişkili testosteron ve büyüme hormonu seviyenizi yükseltir. Dahası, egzersiz, depresyonu ve obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, Alzheimer ve diğerleri gibi çeşitli kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ek olarak, egzersiz, özellikle sağlıklı bir diyetle birlikte yağ kaybetmenize yardımcı olabilir. Sadece kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda hormon seviyenizi ve genel vücut fonksiyonunuzu da iyileştirir. Neyse ki, egzersiz yapmanın birçok yolu var. Bir spor salonuna gitmenize veya pahalı egzersiz ekipmanlarına ihtiyacınız yok. Ücretsiz olarak ve evinizin rahatlığında egzersiz yapmak mümkündür. Örneğin Google’da veya YouTube’da “vücut ağırlığı antrenmanları” veya “jimnastik” için arama yapın.

Yürüyüşe çıkmak veya yürüyüşe çıkmak, dışarı çıkmanız gereken bir başka önemli şeydir, özellikle de varken biraz güneş alabilirseniz (doğal bir D vitamini kaynağı için). Yürümek iyi bir seçim ve son derece düşük egzersiz şeklidir. Anahtar, zevk aldığınız ve uzun vadede yapabileceğiniz bir şey seçmektir. Tamamen formda değilseniz veya tıbbi problemleriniz varsa, yeni bir eğitim programına başlamadan önce doktorunuzla veya kalifiye bir sağlık uzmanıyla konuşmak iyi bir fikirdir.

ÖZET

Egzersiz yapmak daha iyi görünmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hormon seviyenizi de iyileştirir, daha iyi hissetmenizi sağlar ve çeşitli hastalık riskini azaltır.

3. Bir Bebek Gibi Uyku

Uyku genel sağlık için çok önemlidir ve çalışmalar uyku yoksunluğunun obezite ve kalp hastalığı dahil birçok hastalıkla ilişkili olduğunu göstermektedir. İyi ve kaliteli bir uyku için zaman ayırmanız önemle tavsiye edilir. Düzgün uyuyamıyorsanız, iyileştirmeyi deneyebileceğiniz birkaç yol vardır:

Günün geç saatlerinde kahve içmeyin.
Her gün benzer saatlerde yatmaya ve uyanmaya çalışın.
Yapay ışık olmadan tamamen karanlıkta uyuyun.
Yatmadan birkaç saat önce evinizdeki ışıkları kısın.
Uykunuzu nasıl iyileştireceğiniz hakkında daha fazla ipucu için bu makaleye göz atın.
Doktorunuzu görmek de iyi bir fikir olabilir. Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları çok yaygındır ve çoğu durumda kolayca tedavi edilebilir.

ÖZET

Kaliteli uyku almak sağlığınızı hayal edebileceğinizden daha fazla artırabilir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha iyi hissedeceksiniz ve çeşitli sağlık sorunları riskinizi çizgiden aşağıya çekeceksiniz.

4. Aşırı Stresten kaçının

Sağlıklı bir yaşam tarzı sağlıklı bir diyet, kaliteli uyku ve düzenli egzersiz içerir. Fakat nasıl hissettiğinizi ve nasıl düşündüğünüzü de çok önemlidir. Her zaman stresli olmak felaket için bir reçetedir. Aşırı stres kortizol seviyesini yükseltir ve metabolizmanızı ciddi şekilde bozabilir. Abur cubur isteklerini, mide bölgenizdeki yağları artırabilir ve çeşitli hastalıklar riskinizi artırabilir.

Çalışmalar ayrıca, stresin günümüzde büyük bir sağlık sorunu olan depresyona önemli bir katkı olduğunu göstermektedir. Stresi azaltmak için hayatınızı kolaylaştırmaya çalışın – egzersiz yapın, doğa yürüyüşleri yapın, derin nefes alma teknikleri uygulayın ve hatta meditasyon yapın. Günlük hayatınızın sıkıntılarını çok fazla strese girmeden kesinlikle kaldıramazsanız, bir psikolog görmeyi düşünün. Stresinizin üstesinden gelmek sizi daha sağlıklı kılmakla kalmayacak, yaşamınızı başka şekillerde de iyileştirecektir. Hayata geçmek endişeli, endişeli ve asla rahatlayamamak ve eğlenmek için büyük bir israf.

ÖZET

Stres sağlığınıza zarar verebilir, kilo almanıza ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Stresinizi azaltmanın birçok yolu vardır.

5. Vücudunuzu Gerçek Gıdalarla Besleyin

Sağlıklı beslenmenin en basit ve en etkili yolu, gerçek yiyeceklere odaklanmaktır. Doğada nasıl göründüğüne benzeyen işlenmemiş, bütün yiyecekleri seçin. Etler, balıklar, yumurtalar, sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tohumlar ve ayrıca sağlıklı yağlar, yağlar ve çok yağlı süt ürünleri gibi bir hayvan ve bitki kombinasyonunu yemek en iyisidir. Sağlıklı, yalın ve aktif iseniz, bütün, rafine edilmemiş karbonhidrat yemek kesinlikle iyidir. Bunlar, patatesleri, tatlı patatesleri, baklagilleri ve yulaf gibi kepekli tahılları içerir.

Bununla birlikte, aşırı kiloluysanız, obezseniz veya diyabet veya metabolik sendrom gibi metabolik sorunların belirtilerini göstermişseniz, o zaman büyük karbonhidrat kaynaklarını kesmek dramatik gelişmelere yol açabilir. İnsanlar genellikle bilinçli olarak daha az yemeye başladıkları için karbonhidratları azaltarak çok fazla kilo kaybedebilirler. Ne yaparsanız yapın, bir fabrikada yapılmış gibi görünen yiyecekler yerine bütün işlenmemiş yiyecekleri seçmek için çaba gösterin.

ÖZET

Meyveler, sebzeler, tohumlar ve tam tahıllar gibi işlenmemiş yiyecekleri seçmek sağlığınız için çok önemlidir.

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Öneri

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0