Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir? Vajinal kaşıntı, rahatsız edici, ancak sık görülen bir durumdur. Bu durumun birden fazla nedeni olabilir.Bu ya

Meme kanserinin belirti ve semptomları nelerdir?
Menopoz döküntüye neden olabilir mi?
Depresyon Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Vajinal kaşıntı, rahatsız edici, ancak sık görülen bir durumdur. Bu durumun birden fazla nedeni olabilir.Bu yazıda vajinal kaşıntıya sebep olan nedenleri ve ayrıntıları bulabilirsiniz.

Maya enfeksiyonları

Çoğu kadın, yaşamları boyunca vajinal mantar enfeksiyonu geçirir. Bunlar genellikle ciddi olmasa da, maya enfeksiyonu belirtileri rahatsız edici olabilir.

Normalde, sağlıklı bakteri ve maya dengesi vajinada yaşar. Bakteriler mayayı kontrol altında tutar ve fazla büyümeyi önler. Vajina’nın bakterileri maya dengesini uygun şekilde kontrol etmediğinde, maya fazla büyümesi meydana gelebilir.

 

Maya büyümesinin belirtileri şunları içerebilir:

 • kaşıntı
 • yanma
 • kokusuz beyaz akıntı
 • tahriş

Maya enfeksiyonları genellikle vajinadaki bakteri dengesini bozan bir şey olduğunda ortaya çıkar. Yaygın nedenler arasında şunlar bulunur:

 • Hamilelik sırasında veya doğum kontrolü için hormon alan kişilerde
 • Antibiyotik kullanımı sırasında

 

Bazı sağlık koşulları da bir kadının maya enfeksiyonuna yakalanma olasılığını artırabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi veya kontrolsüz diyet riski artırabilir.

 

Bakteriyel Vajinoz (BV)

BV olarak da bilinen bu yaygın bakteriyel enfeksiyon, sıklıkla çocuk doğurma çağındaki kadınları etkiler. BV vajinadaki normal, sağlıklı bakteri dengesiz hale geldiğinde oluşur.

BV’yi alan birçok kadının hiçbir semptomu yoktur. Bununla birlikte, hoş olmayan bir koku ile sulu bir vajinal akıntının yanı sıra vajinal bölgenin etrafında yanma ve kaşıntıya neden olabilir.

BV’nin nedeni her zaman bilinmemektedir. Ancak, çoğu durumda, BV aşağıdakilerden birinden kaynaklanır:

 • vajina’nın doğal bakterilerini altüst edebilen durumlar
 • antiseptik veya antibakteriyel ürünlerle banyo yapmak
 • yeni bir seks partneri veya birden fazla seks partneri olması
 • vajinal bölgede kuvvetli kokulu ürünler kullanmak
 • sert giyim deterjanları
 • sigara içmek

 

Çoğu kadın BV’ye girebilir ve bunu bilmeyebilir çünkü çoğu zaman semptomlara neden olmaz. Bununla birlikte, hamile bir kadın ve fetüsü için potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Hamile bir kadın doktoruyla vajinal kaşıntı, yanma veya akıntı hakkında görüşmeli ve gerektiğinde BV için test yaptırmalıdır.

Bir BV testi vajinadan bir sıvı örneği alıp analiz için laboratuara göndermeyi içerir. Test pozitifse, hamile bir kadın muhtemelen antibiyotik tedavisi görecektir.

BV bakteri dengesizliğinin bir sonucu olduğundan, vücudun “dost” bakterilerinin değiştirilmesi bazı kadınlarda yardımcı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD)

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) olarak da bilinen CYBH, enfekte bir kişiyle cinsel ilişki kurmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

 • Seksten uzak durmak
 • Her zaman doğru bir prezervatif kullanarak.
 • Tek bir partnerle birlikte olarak
 • Seks yapmadan önce STD’ler için test yaptırmak
 • Gerektiğinde tedavi almak
 • Human Papilloma Virüs aşısı

 

Birçok STD, diğer semptomların yanı sıra vajinal kaşıntıya da neden olabilir. Pelvik inflamatuar hastalık , kısırlık ve gebelik komplikasyonları gibi uzun vadeli sorunlara neden olabileceğinden, STD’lerin tedavi edilmesi önemlidir . Bir kadın doğum sırasında bebeğe bazı STD’leri de geçirebilir.

Tahriş veya alerji

Bazı durumlarda, küçük vajinal kaşıntı, kokulu çamaşır deterjanı veya tampon, tampon veya feminen deodorantlar gibi feminen ürünlerin kullanılmasından kaynaklanabilir. Bir kadın bu ürünleri kullanmayı bıraktıktan sonra kaşıntı genellikle kaybolur.

 

Zaman zaman, küçük kaşıntı ped ve tampon gibi kokulu feminen ürünlerden kaynaklanabilir.

Bu sorunu önlemek için, kadınlar “kokusuz” veya “kokusuz” etiketli ürünleri kullanmayı seçebilirler.  Bazı kadınlar lateks prezervatiflere alerjik reaksiyon gösterebilir ve bu da vajinal kaşıntı veya tahrişe neden olabilir. Lateks prezervatiflerine alerjisi olabileceklerinden şüphelenen kişiler doktorlarına alternatifler hakkında sorular sormalıdır.

Vajinal kaşıntı utanç verici veya rahatsız edici olabilse de, çoğu vakaya doktora danışılarak tedavi edilebilir.

Uzun vadeli olası sağlık sorunlarından kaçınmaya yardımcı olmak için, herhangi bir utançtan kurtulup kenara itmenin nedenini saptamak en iyisidir, böylece uygun tedavi sağlanabilir.

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0