Yaygın Yeni doğan Bebek Problemleri

Yaygın Yeni doğan Bebek Problemleri

Yaygın Yeni doğan Bebek Problemleri Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca bazı fiziksel sorunlar bebeklerde çok yaygındır. Bunlardan bazıları şunl

Midenizi Rahatlatacak 5 Ev Yapımı Ayurveda Toniği
Sağlıklı Bir Hamilelik Dönemi İçin Yapmanız Gerekenler
Gripten Kurtulmanın Yolları

Yaygın Yeni doğan Bebek Problemleri Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca bazı fiziksel sorunlar bebeklerde çok yaygındır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Bebek bezinin yaptığı pişik

Bebek bezinin yaptığı pişikler çok uzun süre ıslak veya kirli bezi uzun süre çocuğun altında bırakarak oluşabilir. Tek kullanımlık çocuk bezleriyle yapılan ortak bir hata, çok emici oldukları için ebeveynlerin onları daha uzun süreler boyunca tutma eğiliminde olmalarıdır. Bu, tahrişe ve pişiğe neden olabilir. Çocuk bezlerini sık sık değiştirmek, bebeğin altını her değişiklikte sabun ve ılık su ile yıkamak ve yeni bir bebek bezi takmadan önce bebeğin altını tamamen kurulamak, pişik riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Eğer çocuk pişik olursa, bebeğin altının mümkün olduğunca havaya maruz kalmasına izin verin. Ayrıca yıkandıktan sonra tahriş olmuş bölgelere pişik kremi sürmek yardımcı olacaktır. Eğer pişik geçmemekte ısrarcıysa doktorunuzu arayın çünkü bebeğinizin özel bir krema ya da ilaca ihtiyacı olan bir maya ya da bakteriyel enfeksiyonu olabilir.

Sarılık

Tüm bebekler geçici olarak olgunlaşmamış karaciğer fonksiyonlarıyla doğarlar, bu bir hafta içinde kendini düzelten bir durumdur. Bu arada, tüm tam dönem bebeklerin yaklaşık% 60’ı ve tüm prematüre bebeklerin % 80’i, sarılık geçirir. Bu genellikle doğumun ikinci ya da üçüncü günü ortaya çıkar ve altıncı ya da yedinci günde düzelir.

Bu “fizyolojik sarılık”, kanın, eski kırmızı kan hücrelerinin normal dağılması sırasında oluşan bir kimyasal bilirubini aştığının işaretidir. Herkesin kanı küçük miktarlarda bilirubin içerir, ancak yeni doğanlar var olan ek bilirubini işlerken fazladan problem yaşadıkları için daha yüksek seviyelere sahiptirler.

Bilirubin seviyeleri normalin üzerine çıktıkça, sarılık ilk önce yüzünde, sonra göğüste ve karnında ve sonra da bacaklarda görünecektir. Tipik olarak, birkaç gün boyunca kötüleştikten sonra sarılık tedavi olmaksızın bitecektir. Eğer bilirubin seviyesi çok yüksekse ve azalmazsa, sinir sistemine zarar verme riski vardır. Doktorunuz, nedeni belirlemek için kan testleri ister ve fototerapi ile tedaviyi önleyebilir. Bu işlemde bebek, bilirubin yükünü kaldırabilecek kadar olgunlaşıncaya kadar, bir veya iki gün boyunca floresan tipi ışıkların altına yerleştirilir. Daha hafif durumlarda, bu ışıklar bebeğin etrafını saran bir battaniye olarak kullanılabilir. Normal gün ışığının benzer bir etkisi vardır, ancak yardım etmek için yeterince yoğun değildir. Direkt güneş ışığı daha etkili değildir ve güneş yanığı tehlikesinden dolayı kaçınılmalıdır.

Yaygın Yeni doğan Bebek Problemleri

Anne sütü bazen karaciğerin bilirubini işleme kabiliyetine müdahale eder, bu nedenle emzirme bazı yeni doğanlarda sarılık süresini uzatabilir. Bu olduğunda, bilirubin seviyelerini azaltmaya yardımcı olmak için emzirmeyi kısaca (48 saatten fazla olmamak üzere) durdurmayı düşünmenizi tavsiye edebiliriz.

Tükürme

Tükürme genellikle tüm bebeklerde bir kere veya daha fazla görülür; Bazı bebekler ne olursa olsun hemen hemen her yemekten sonra tükürmeye eğilimlidir, diğer bebekler beslenme tekniğindeki basit değişikliklere dramatik bir şekilde cevap verirler.

Bu birkaç şekilde çözülebilir:

 1. Besleme sırasında ve sonrasında dikkatli bir şekilde gaz çıkarttırma.
 2. Bebeğinizin sırtına nazikçe pıt pıtlamak.
 3. Biberonun hava ile değil, sütle dolması için belli bir açıyla tutulması.
 4. Bebeğiniz yatar pozisyondayken onu beslemekten kaçının.
 5. Bebeği 10-20 dakika boyunca besledikten hemen sonra dik bir konuma yerleştirin.
 6. Biberonla beslerken, meme ucundaki deliğin uygun boyutta olduğundan emin olun (şişeyi baş aşağı döndürdüğünüzde sadece birkaç damla çıkmalı ve sonra durmalıdır).
 7. Bebeğinizi aşırı beslemeyin. Bir seferde sadece 60-120 ml ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Kilo alımı iyi ise ve bebek zorla kusmazsa, endişelenecek bir sebep yoktur.

Hıçkırık

Bebekler genellikle ilk iki ay boyunca beslendikten sonra bu zararsız atakları geliştirirler. Bazen bir emzik bebeği sakinleştirerek yardımcı olacaktır.

Ağlama

Yeni doğanlar kendilerini birçok şekilde ifade ederler. En yaygını ağlamaktır. Bebeğinizin farklı ağlamalarına çok dikkat ederseniz yakında onun çığlıklarının size anlatmaya çalıştıklarını anlayabileceksinizdir; o beslenmek, bezinin değişmesini ya da sadece tutulup ve sevilmeyi ister. Neredeyse tüm bebeklerin ihtiyaç duyduğu ya da istediği hiçbir şey olmasa bile gün boyunca telaşlı dönemleri vardır. Bunun bebeklerin aşırı enerjiden kurtulmasına yardımcı olduğu ve kolik belirtisi olmadığı (daha sonra tartışacağımız) düşünülmektedir. Bu olduğunda, yeni bir anne ve tüm aile için çok sinir bozucu olabilir. Onlara nasıl davranacağını bildiğiniz sürece bu duygulara sahip olmak sorun değil. Eğer bebeğinizin ağlamasından dolayı gerçekten üzüldüyseniz ve o anda durumla baş edemiyorsanız, başka birileri ona birkaç dakika baksın, ya da onu birkaç dakikalığına beşiğine bırakın ve biraz kendinize gelmeye çalışın. Ve ne kadar sabırsız ya da öfkeli olursanız olun bebeğinizi sallamayın. Bu körlüğe, beyin hasarına veya ölüme neden olabilir. Ayrıca unutmayın, bebeğiniz sizden hoşlanmadığı için ağlamıyor. Hiçbir anne çocuğunu her zaman sakinleştiremez. Sadece gerçekçi olun ve kırılma noktanızın ne olduğunu öğrenin.

Gaz ağrıları

Tüm yeni doğanların yarısından fazlası yaşamın ilk iki ayında gazdan mustariptir. Bebekler beslenmeden sonra telaşlı ve ağlamaklı olacaktır, bazen gaz çıkartarak daha iyi olacak gibi görünüyorlar. Bu kalıcı bir sorun haline gelirse, gaz çıkartmak artırılabilir ve gaz sancıları bir ilaçla rahatlatılabilir. Annenin kucağında yatan bebeğin karın üzerine sıcak bir basınç da yararlı olabilir.

Kolik

Bebeklerin yaklaşık beşte biri genellikle ikinci ve dördüncü haftalar arasında kolik geliştirir. Kolik karışıklıktan daha fazlasıdır; Bebek ağlıyor, bazen çığlık atıyor, bacaklarını yukarı çekiyor ve tekrar düzleştiriyor, yüzü kırmızıya dönüyor, sürekli aç ama asla tatmin olmuyor. Bu genellikle öğleden sonra ya da akşamın erken saatlerinde gerçekleşir ve ebeveynlerin durması için tüm çabalarına rağmen saatlerce devam edebilir. Bu örüntü kendini günlük olarak yeniden üretir, ancak genellikle en kötü vakalarda bile üç aydan önce kolik yok olur. Daha önce hiç kolik ile karşılaşmamış birine, kolik önce korkutucu olabilir ve sonra çok sinir bozucu olabilir. Koliğin nedeni hala tam olarak çözülmemiştir; yüzlerce yıldlık tıp biliminden sonra, kolik hala büyük bir gizemdir.

Bebeğinizin kolik olduğundan emin iseniz, telaşlı dönemleri yönetmek için bu stratejileri deneyin:

 1. Emziriyorsanız, kafein, soğan, fasulye, brokoli, lahana ve diğer tahriş edici yiyecekleri yemeyi kesin. Eğer biberonla besliyorsanız (ek gıda), inek sütü içermeyen bir formülü (doktorunuzun talimatıyla) deneyebilirsiniz.
  2. Bebeğinizi yüz üstü tutun ve sırtını ovun.
  3. Bebeğinizi sallayın.
  4. Sırtını veya göğsünü pıt pıtlayın.
  5. Çocuğunuza şarkı söyleyin veya konuşun.
  6. Yumuşak müzikler çalın.
  7. Kollarınızda onunla yürüyün ya da onu bir araba ya da bebek arabası içinde itin.
  8. Onu araba koltuğuna koyun ve araba sürmeye götürün.
  9. Ritmik gürültü ve titreşimi deneyin (elektrik süpürgesi sesi gibi) Bebeği gözetimsiz bırakmayın!
  10. Bebeğinizi kundaklayın. Bir battaniye içine sıkıca sarın.

Eğer her şey başarısız olursa, sadece uyuyacak mı diye bebeğinizi bir süre yalnız bırakın. Hayal kırıklığınızın öfke veya paniğe dönüşmesine izin vermeyin. Birkaç dakika sessizlik sabrınız için harikalar yaratabilir.

Bebeğinizin ağlamasında farklı sesler duyduğunuzu fark ederseniz (acı çekermiş gibi) veya tüm çabalarınıza rağmen alışılmadık bir süre boyunca ağlamaya devam ederse, pediatrisinizi tavsiye için arayın ve ateşini ölçmeyi düşünün.

Nefes alıp verme ritimleri

Son olarak, yeni doğmuş bir bebeğin nefes alışkanlıklarını ele almak önemlidir. Çoğu kez, nefes darlığı gibi rahatsızlıkların olduğunu bu dönemlerde fark edebilirsiniz. Birkaç saniye nefes alıp durdurabilir ve daha sonra atlatmak için birkaç derin veya hızlı nefes alabilir. Bu normal bir şeydir. Ancak solumadaki duraklama 15 saniyeden uzun sürerse, doktorunuzu arayın.

Hastalık belirtileri

Yeni doğan, hamilelik sırasında anneden bebeğe geçilen bağışıklık nedeniyle ilk dört ila altı aylık yaşam süresince birçok enfeksiyondan korunmalıdır. Bu nedenle onları çok fazla kişiye, çocuklara veya ilk ay ya da iki yaşına kadar kalabalıklara maruz bırakmamak önemlidir.

Ateş

Bebeğinizin normal sıcaklığı yaşına, faaliyetine ve günün saatine göre değişecektir. Bebekler, büyük çocuklardan daha yüksek sıcaklıklara sahip olma eğilimindedir ve herkesin sıcaklığı, öğleden sonra ve akşam üstü arasında en yüksek, gece yarısı ve sabahın erken saatlerinde en düşüktür. 37.8 santigrat derece veya daha düşük bir rektal sıcaklık normal kabul edilir.

Tek başına ateş bir hastalık değildir. Aslında, genellikle vücudun enfeksiyonla savaştığı olumlu bir işarettir. Ateş, istila eden bakterilere saldıran ve yok eden beyaz kan hücreleri gibi bazı savunmaları uyarır. Ancak, ateş sizi rahatsız edebilir. Sıvı ihtiyacını arttırır ve kalp atış hızını ve nefes almasını hızlandırır.

Bebeğiniz iki aylık veya daha küçükse ve 38.1 santigrat derece veya daha yüksek bir rektal sıcaklığa sahipse, hemen doktorunuzu arayın. Bu mutlak bir zorunluluktur. Doktor, ciddi bir enfeksiyon veya hastalığı teşhis etmek için bebeği muayene etmelidir.

Büyük bebeğiniz (3-12 ay) 38.3 santigrat derece veya daha yüksek ateşi varsa, tavsiye için doktoru arayın. Daha büyük çocuklar için çocuk doktoruyla görüşme kararınız davranışa ve ilişkili semptomlara veya kalıcı ateşe bağlı olacaktır.

NHMAG-Begüm Baykaralı

Yaygın Yeni doğan Bebek Problemleri

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1