Yazın Çocukları Korumanın 5 Etkili Yolu

AnasayfaYaşam

Yazın Çocukları Korumanın 5 Etkili Yolu

Yazın çocukların karşılaşabileceği tehlikelerden koruma yolları: böcek sokmaları, güneş yanığı, kesikler, ishal ve isilik hakkında bilgi alın.

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi
Anne Sütünün 5 Önemli Faydası
İdrar Tutma Enfeksiyon Riskini Artırıyor

Yaz mevsiminde sınavlar ve okul döneminin bitmesiyle çocuklar açık havada daha fazla zaman geçiriyor. Ancak bu dönemde bazı tehlikeler çocukları bekliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin, yazın çocuklarda en sık karşılaşılan sorunlar hakkında uyarılarda bulundu ve bu sorunlara karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

Çocuk

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evşen Çetin

Böcek Sokmaları

Yazın en sık rastlanan böcek sokmaları arasında sivrisinek ısırıkları bulunur. Dr. Çetin, “Sivrisinek ısırığında şişlik ortasında kabarık bir nokta vardır. Arı sokmalarında ise deride küçük bir delik oluşur ve iğne deride kalmışsa çıkarılması gerekir. Alerjik reaksiyon, şok ya da nefes almada zorluk varsa acil servise başvurulmalıdır. Kızarıklık ve şişlik günler içinde enfeksiyon geliştirirse doktora başvurulması gerekir,” diyor. Böceklerin dikkatini çeken parlak renkli kıyafetler ve parfümlerden kaçınılmalı, küçük bebeklerde kimyasal böcek kovucular kullanılmamalı ve cibinlik kullanılmalıdır.

Güneş Yanığı

Güneş yanığı, yaz tatilinde çocukların ve ailelerin keyfini kaçırabilir. Dr. Çetin, “Güneş yanığı durumunda deri hassasiyet, kabarcık ve soyulma gösterir. En iyi tedavi yöntemi baştan önlem almaktır. Bol sıvı almak, cildin hava ile temasını sürdürmek ve ıslak bezlerle rahatlatmak faydalıdır. Güneş çarpması belirtilerinde baş ve boyun bölgesine soğuk uygulama yapılmalıdır. Bilinç bulanıklığı, kabarcıklar ve ateş devam ederse doktora başvurulmalıdır,” diyor. Şapka, güneşten koruyucu kıyafet ve yaşa uygun güneş kremi kullanılmalı, özellikle 11:00-16:00 saatleri arasında doğrudan güneşe çıkılmamalıdır.

Kesik ve Sıyrıklar

Yaz tatilinde çocuklarda sık görülen küçük kesik ve sıyrıklar evde tedavi edilebilir. Dr. Çetin, “Kesikler akan suyun altında bol sabunla en az 10 dakika yıkanmalı. Derin kesikler ve kanama fazlaysa dikiş gerekebilir ve kan kaybı riski olabilir. Bu durumda hastaneye başvurulmalıdır. Temizlendikten sonra günlük pansuman yapılmalı ve iltihaplanma riski göz önünde bulundurulmalıdır,” diyor. Kirli yüzeylerden kaynaklanan yaralarda tetanoz aşısı ve antibiyotik gerekebilir.

İshal

Yazın sıcaklık artışı ile enfeksiyonların yayılması ishal vakalarını artırır. Dr. Çetin, “Besin hijyeni sağlamak zorlaşır ve enfekte gıdalar ishal yapar. Ellerin sık yıkanması, aşılanma ve hijyenik olmayan yerlerden gıda tüketilmemesi önleyicidir. Yoğun kusma ve sulu ishal tehlikelidir ve halsizlik durumunda acil servise gidilmelidir,” diyor.

İsilik

Yazın bebeklerde sık görülen isilik, ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşur. Dr. Çetin, “İsilik genellikle boyun, omuz, dirsek ve kasık gibi bölgelerde görülür. Bebeğin hava sıcaklığına uygun giydirilmesi ve her gün duru su ile yıkanması isiliği önler. Çamaşırlar için kimyasal temizleyici ve yumuşatıcılar kullanılmamalıdır. İsilik kendiliğinden gerilemezse hastaneye başvurulmalıdır,” diyor.

Please follow and like us:
icon Follow en US
Pin Share

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
RSS
Follow by Email