Yüzme Bel Fıtığı Oluşumunu Engellemez!

AnasayfaSağlık

Yüzme Bel Fıtığı Oluşumunu Engellemez!

Yüzme, bel fıtığını önlemez ama doğru spor bel sağlığına iyi gelir. Bel fıtığı olanlar düzenli spor yapmalı. Dr. Emre Ünal açıklıyor.

Lazer Epilasyon: Bilmeniz Gereken Her Şey
Düşük FODMAP Diyeti
İltihaplanmanın İyileştirici ve Zararlı Etkileri

Her bel ağrısının sebebinin bel fıtığı olmadığını belirten uzmanlar, her bel fıtığının da ağrı yapmadığını söylüyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, doğru yapılan sporun genel sağlık ve bel fıtığı üzerindeki olumlu etkilerini vurguladı. Ünal, “Yüzme, diğer sporlar kadar faydalıdır ancak bel fıtığını önlemede fark yaratmaz. Bel fıtığı olan veya ameliyat geçiren bir kişi mutlaka spor yapmalıdır” dedi.

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı ve Yaşlanma

Bel fıtığının, omurga kemikleri arasındaki disklerin bozulması ve yer değiştirmesi sonucu ortaya çıktığını belirten Dr. Ünal, “Yaş ilerledikçe vücuttaki dokular gibi diskler de yıpranır. Bu yüzden bel fıtığı yaşlanmanın doğal bir sonucudur. Bel fıtığı, sinirleri sıkıştırdığında veya ağrı yaptığında problem haline gelir” dedi.

Her Bel Ağrısı Fıtık Değildir

Ünal, “Her bel ağrısı bel fıtığına bağlı değildir ve her bel fıtığı da ağrı yapmaz. Bel ağrısı çeken kişiler, beyin cerrahisi uzmanı tarafından muayene edilerek ağrının sebebi araştırılmalıdır” dedi.

Yüzmenin Faydaları ve Zorlukları

Yüzmenin bel fıtığına etkisi hakkında konuşan Dr. Ünal, “Yüzme, tüm kas gruplarını çalıştıran ve kalp-damar sağlığına faydalı bir spordur. Ancak, yüzme imkanı olmayanlar için pratik bir spor değildir. Ayrıca, soğuk mevsimlerde yüzmek bel ağrısına ve enfeksiyonlara neden olabilir. Yüzmenin faydalı olabilmesi için en az 10 dakika doğru postür ve ritimle yapılması gerekir” dedi.

Yüzmenin Bel Fıtığı Üzerindeki Etkisi

Ünal, “2016’da yayınlanan bir araştırmada, yüzücülerin ve spor yapmayanların bel fıtığı gelişimi arasında fark olmadığı bulunmuştur. Bu da yüzmenin bel fıtığını önlemede ekstra bir fayda sağlamadığını gösteriyor” dedi.

Doğru Sporun Önemi

Doğru yapılan her sporun genel sağlığa faydalı olduğunu yineleyen Dr. Ünal, “Yüzme, diğer sporlar kadar faydalıdır ancak bel fıtığını önlemede fark yaratmaz. Kişi, zevk aldığı ve vakit ayırabildiği sporu seçmelidir” dedi. Ünal, bel fıtığı olan veya ameliyat geçiren kişilerin hayatında mutlaka sporun olması gerektiğini belirtti.

Please follow and like us:
icon Follow en US
Pin Share

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
RSS
Follow by Email