Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

AnasayfaKöşe Yazarları

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hipopigmentasyon Nedir?
Dermabrazyon Nedir?
Melazma Nedir?

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Kış aylarının gelmesiyle havalar soğumaya başladı. Soğuk hava, cildinizin koruyucu bariyerinin zayıflamasına ve nem kaybetmesine sebep olur. Peki soğuk havalardan olumsuz etkilenen cildimizin bakımında nelere dikkat etmemiz gerekir? Gelin beraber inceleyelim

Cilt Temizliği

Kış aylarında cildimiz rüzgar ve soğuk havaya maruz kalmakta ve hassaslaşmaktadır. Bu aşamada cildimizi çok sıcak ya da soğuk suyla temizlememeye, kurutucu içeriklere sahip temizleyiciler kullanmamaya dikkat etmeliyiz.

Nemlendirme

Soğuk havalarda cildimizin besleyici maddeleri emmesi yavaşlar. Cildimiz hassaslaşır ve kurur. Cildimizde çatlaklar oluşabilir. Kışın bu olumsuz etkisinden korunmak için cildimizi nemlendirmek çok önemlidir. Her cilt tipinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Cilt tipi ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir nemlendirici seçerek kuruluklara elveda diyebilirsiniz.

Güneşten Korunma

Kış aylarında güneş koruyucu kullanmamak çok yaygın bir yanlıştır. Sanılanın aksine kışın maruz kaldığımız güneş ışınları da oldukça zararlıdır. Cilt hassasiyetimizin oldukça yüksek olduğu bu aylarda ,güneş ışınları cildimizde lekelenmeye sebebiyet verebilir. Geniş spektrumlu, kimyasal ve fiziksel filtrelerin bir arada bulunduğu bir güneş koruyucu kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz. Dudaklarınız için de spf içeren bir koruyucu tercih edebilirsiniz.

Peeling Ve Asitler

Şimdi yaz aylarında güneş sebebiyle bıraktığımız asit ve peelinglere geri dönmenin vakti. Kış ayları ölü derilerimizden kurtulmak için aktif asitler ve peelingler kullanabilirsiniz. Bu sayede lekelerinizden, komedonlarınızdan vb. cilt problemlerinizden kurtulabilir canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildimiz oldukça hassas olacağından yüksek oranlı asitlerden ve büyük taneli peelinglerden uzak durmanızı tavsiye ederim.Doğru ürün seçimleri yapmak için bir dermatoloji uzmanından yardım alabilirsiniz.

Beslenme

Beslenmemiz en az kullandığımız ürünler kadar etkili. Özellikle soğuk kış günlerinde hem cildimiz hem sağlığımız için bol vitamin tüketmemiz gerekir. Mevsime uygun taze sebze meyve tüketmeye ve bol sıvı almaya özen gösterin.Gerek duyulması halinde besin takviyeleri kullanılabilir.

Kıyafetler

Cildimize direkt temas halinde olduğu için kıyafet seçimlerimizde dikkat etmeliyiz. Kış aylarında pamuk veya ipek gibi, yumuşak ve doğal dokulu ve hava alan kıyafetler tercih edin. Vücudunuzu dış etkenlerden korumak için atkı,eldiven ,çorap vb. kıyafetlerinizi mutlaka kullanın.
Bütün bu aşamaları takip ederek kış aylarını sağlıklı bir ciltler sonlandırabilirsiniz. Güzellikle kalın.

 

 

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0