Öz Şefkat

AnasayfaKöşe Yazarları

Öz Şefkat

Harward Tıp fakültesi Psikiyatri Profesörü, Christopher K. Germer mindfulness temelli öz şefkatli bilinçli farkındalık programında der ki, hayatta kalmak sadece savaş ya da kaç dürtüsünde değil kabul et ve dostluk kur dürtüsüne de bağlıdır.

Sağlıklı Sınırlar Koymak
Kelebek Etkisi
Bioenerji Terapisi ile Şifa

Öz Şefkat…

SEVGİ ve ŞEFKAT birer gerekliliktir, lüks değildir. Onlar olmadan insanlık var olmaz.
DALAI LAMA

Harward Tıp fakültesi Psikiyatri Profesörü, Christopher K. Germer mindfulness temelli öz şefkatli bilinçli farkındalık programında der ki, hayatta kalmak sadece savaş ya da kaç dürtüsünde değil kabul et ve dostluk kur dürtüsüne de bağlıdır.

İnsan Neden Şefkate İhtiyaç Duyar?

Biyolojik bir canlı olarak sevmeye ve sevilmeye programlanmış bir canlı türü olduğu için ve immün sisteminin çökmemesi için insan şefkate ihtiyaç duyar. Şefkat acıya karşı duyarsız olmak değil, acıyı anlamaya çalışmaktır. Şefkat acının gözünün içine bakabilme cesaretini verir ve bizden acıyı fark etmemizi, acı yollarında yürümemizi, kalp kırıklığını, korkuyu, karmaşayı ve ıstırabı paylaşmamızı ister. Şefkat bizi acı çekenlerle feryat etmeye, yalnız olanlarla yas tutmaya, ağlayanlarla ağlamaya davet eder. Bizim zayıfla zayıf olmamızı, kırılganla kırılgan, güçsüzle güçsüz olmamızı ister. İnsanlık halinin içine tümüyle dalmak ve acının zorlamanın hepimiz için olduğunu keşfetmek demektir. Şefkat, merhamet ve acımak değildir. Acıya karşı verilen sağlıksız tepki değildir. Acıdığınız kişiye üst konumdan bakıp, acınan kişiye güçsüz, kuvvetsiz, ezik muamelesi yapmak değildir.

Acı ortaktır, sadece el değiştirir. Ne ben acı çektiğimde zavallıyım, ne başkası. Acının gelip geçici doğasını fark edebilmek, acının yaşamda kaçınılmazlığını bilmek, tüm acıların sabit-durağan ya da çözülebilir olmadığını kabul etmek, bazen bir duygu bazen bir eylem olabileceğini deneyimlemek, şefkatin önünde engel olan korkularımızı fark edebilmek, şefkati geliştirmek yolunda acıyı anlamakla ile ilgili gerçeklerdir.

Acımıza şefkatle yaklaşabilmek için, acı çektiğimizi fark etmemiz, zorlayıcı duygu düşünce ve durumları bastırmaya çalışmadan veya göz ardı etmeden olduğu gibi görmemiz gerekir. Acıyı hem yok sayıp, hem ona karşı şefkatli olmamız mümkün değildir. Biz korkularımızı, tabularımızı ve dirençlerimizi anlamaya ve onlardan arınmaya başladığımız zaman, şefkat doğal olarak akıp gider Öz şefkat insanın, sevdiği ve değer verdiği kişilere davrandığı gibi; zor ve acı çektiği durumlarda kabulü ve şefkati, nezaket ve anlayışla kendisine de verebilmesidir.
Siz ne kadar çok şefkati kendinize verirseniz, diğerlerine vereceğiniz kaynağınız da artar. Bu olumlu etki ilişkilerinize, iyi oluş halinize ve zorluklara karşı duygusal dayanıklılığınıza iyi gelir.
Kendinize sahip çıkın.
İhtiyaç duyduğunuz şeyleri bilin.
Kendinize ŞEFKATLİ olun.

 

 

Öz Şefkat

YORUMLAR

WORDPRESS: 0