Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

AnasayfaKöşe Yazarları

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

Neden Karbonhidrat Tüketmeliyiz?
Merhaba Dostum
Bağımlı İlişki Nasıl Olur?

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?… Uzun yaşamın sırrını hiç düşündünüz mü? Her ne kadar genetik mirasın hastalıklar üzerinde payı olsa da hayat tarzının, sağlıklı ve mutlu bir ömre olan etkisi Mavi Bölgelerde yaşayan kişiler sayesinde daha net olarak görülmüş.

İlgili: Sağlıklı Bir Yaşam İçin 8 Tavsiye

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

Blue Zones yani Mavi Bölgeler National Geographic dergisi yazarı Dan Buettner’in 5 yıllık bir saha çalışması sonunda insanların son derece uzun ve sağlıklı yaşadığı 5 bölgeye verdiği isim. Bu bölgeler:

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

Sardunya, İtalya : Barbagia bölgesi, İç Sardunya’nın dağlık yaylaları. Dünyanın en yaşlı erkeklerinin bulunduğu bölge.
Ikaria, Yunanistan : Bir Ege Adası. Dünyanın en düşük orta yaş ölüm oranı ve en düşük demans/bunama oranlarının görüldüğü yer.
Nicoya Yarım Adası, Kosta Rika : Dünyanın ikinci en yaşlı erkeklerinin bulunduğu bölge
Loma Linda, California, ABD: Burada yaşayan Yedinci Gün Adventisleri (Bir Hristiyan mezhebi) bu bölgenin Blue Zone olmasını sağlıyor.
Okinawa, Japonya : Dünyanın en uzun yaşayan kadınlarının bulunduğu bölge.

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

Dan Buettner ve arkadaşları burada yaşayan insanların 90-100 yaşına kadar yaşadıkları görmüş. Uzun yıllardır yapılan çalışmalarda ise bu bölgelerde demans (bunama), kalp hastalıkları, kanser gibi birçok kronik hastalığın Dünyadaki diğer insanlara göre çok az olduğu görülmüş. Gelin birlikte Mavi Bölge’lerde yaşayan insanların ortak özelliklerini inceleyelim:

Sebze Ağırlıklı Besleniyorlar

Bu 5 bölgede de bitki ağırlıklı beslenmenin daha fazla olduğu görülmüş. Bol ve çeşitli sebzeler, sağlıklı tahıllar, kurubaklagiller, meyveler ve kuruyemişlerin (badem-fındık-ceviz-kabak çekirdeği gibi) beslenmelerinin temelini oluşturuyor. Günlerce aylarca yolculuk yapmış hormonlu ve GDO’lu besinler yerine kendi bölgelerinde yetişen doğal sağlıklı besinleri mevsiminde tüketiyorlar. Ayda 5 kereden fazla et tüketmiyorlar. Ancak bazı bölgelerde daha sık balık tüketimi mevcut ki bu da beyin ve kalp sağlığı için oldukça önemli. Gün boyu gazlı ve şekerli içecekler yerine bol bol su, sağlıklı bitki çayları ve ılımlı miktarda kahve tüketiyorlar. Bu bölgelerde şarap ve kahve tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha uzun yaşadığı görülmüş ancak günde 2 bardak kırmızı şaraptan fazlasını tüketmiyorlar.

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

%80-20 Kuralını Takip Ediyorlar

Bu insanlar gün içinde sürekli atıştırmıyorlar. Acıkınca yemek yiyip aç değillerse bir şey tüketmiyorlar. Ayrıca sofradan tıka basa dolu olarak kalkmıyorlar, Okinawan’lıların “Hara hachi bu” dedikleri %80-20 kuralını uyguluyorlar. Ne demek peki bu? Sofradan %100 dolu olarak kalkmak yerine %80 doyunca kalkıyorlar. Mideden beyine tokluk sinyalleri yaklaşık 20 dakikada gider. Sofradan kalktıktan sonra gelecek olan tokluk hissine yer bırakıyorlar.

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

Egzersiz Hayatlarının Doğal Bir Parçası

Mavi bölgede yaşayan insanların tamamı gün içinde çok hareket ediyorlar ancak bunu egzersiz yapmak amacıyla veya bir spor salonuna kayıt olarak yapmıyorlar. Gün içinde kendi işlerini kendileri yapıyorlar, bahçelerinde çalışıyorlar, ev işlerini yapıyorlar, gidecekleri yere yürüyerek gidip, merdiven inip çıkıyorlar. 90 yaşındaki kişiler bile gün içinde hareket etmeyi ihmal etmiyor.

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

Bir Amaçları Var

Bu bölgede yaşayan insanların hayatında emeklilik diye bir kavram yok; kendileri için her zaman yapacak bir şeyleri var. Her sabah yataktan kalkmak için bir amaç buluyorlar kendilerine. Bu bazen evde yapılması gereken bir tadilat, bazen evcil hayvanlarını gezdirmek bazen de torununun torununu görecek bir hayat yaşamak. Yapılan çalışmalar bir amacı olan insanların amaçsız kişilere göre ortalama 7 yıl daha fazla yaşadıklarını göstermiş.

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

Sosyalleşmeyi Çok Seviyorlar

Mavi Bölge insanları, sağlıklı davranışları destekleyen sosyal çevreye sahipler. Onlar için değerli olan, hayat bağı kurduğu kişilerle sürekli olarak birlik halindeler. Özel günlerde, gün içinde, boş kaldıkları zamanlarda mutlaka arkadaşlarıyla görüşmeler yapıyor keyifli vakit geçiriyorlar.

Sizler de bu önerilere günlük hayatınızda yer vererek kendi Mavi Bölgenizi yaratabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

 

Sevgili NHMAG okurları, Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne? haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0