Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar

AnasayfaKöşe Yazarları

Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar

Yeni Yılın İlk Haftasından Herkese Merhaba
25 Ekim Güneş Tutulması
Kadının Bireysel Sağlamlığı

Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar… Duygusal ilişkilerimiz yaşamımızda önemli bir yer teşkil eder.
İlişki içinde ilerlerken yaşanılan sıkıntılar, çaresizlikler ve mutsuzluklar bir süre sonra daha büyük bir çıkmaza ve tıkanıklığa neden olabilir. Bunu fark etmek ise, çoğunlukla objektif bir bakış açısı gerektirebilir.

Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar

Zaman içinde oluşan ve bariyer oluşturan ego kodlarımızın farkında olabilmek çok önemlidir.

Farkına varmadığınız inançlarınız ve düşünceleriniz siz henüz bir çocukken almış olduğunuz kararlar (ego kodları) unutmayın ki sizi hala yönetiyor.

Yaşamınızda herhangi bir durum yaşanırken, o durum içinde eğer mutsuz, üzgün, sıkıntılı ve çaresiz duygular hissediyorsanız, bilin ki o durum içinde gelişen bazı ego bariyerleriniz var demektir.

Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar

Şimdi sizlerle bu duruma güzel bir örnek teşkil edecek, -Kendisinin de izniyle- danışan hikayesi paylaşmak istiyorum.

Uzun süredir duygusal ilişkisinde tıkanıklık yaşadığından bahsediyordu. Biraz daha anlatmasını istediğimde ortaya enteresan bir tablo çıktı.

O anlattıkça aslında kendisinin fark edemediği ego bariyerlerini tek tek çözmeye başladım.

Kendisinde farkındalık uyandırabilmek için bazı sorular sormaya başladım.

– Senin için duygusal bir ilişkinin tanımı nedir?

– Paylaşmak cevabını verdi.

– Peki, neyi paylaşmak?

– Mutluluk, sevgi, aşk, ilgi, sevgi v.s

– Peki başka?

– Aslında belki en önemlisini söylemeyi unuttum size. Karşımdaki erkek sevgisi, ilgisi kadar, parasını, servetini de paylaşmalı benimle.

Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar

Burada işin renginin yavaş yavaş değişmeye başladığını fark ettim.

Elbette uzun süren duygusal ilişkilerde ve evliliklerde eşler birbirleri ile manevi anlamda olduğu kadar, maddi anlamda da bir paylaşım içindedirler. Olması gereken budur. Ancak burada durum farklı idi.

Kendisi çok uzun bir süredir çalışmıyordu, maddi sıkıntıları olduğunu biliyordum. İş bulamadığından, yaptığı işte başarısızlık korkuları ve özgüven sorunları yaşadığından bahsediyordu. Özellikle de duygusal ilişki yaşadığı dönemde, istediği gibi bir atılım yapamadığından bahsediyordu sıkça.

Bulmacanın eksik parçaları kafamda yavaş yavaş oturmaya başlamıştı.

Kendisi ile yaptığımız bilinçaltı çalışmasında çocukluğuna doğru bir yolculuğa çıktık ve ebeveynlerinin ondan maddi ve manevi birçok şeyi esirgediklerini ve hep bu üzüntü ve çaresizlik hissiyle büyüdğünü ifade etti.

Neredeyse tüm çocukluğu bu hikaye üzerinde gelişmişti. Artık yetişkin bir kadın olmasına rağmen, hala ebeveynlerine karşı öfke, korku, çaresizlik ve gerginlik duyguları besliyordu. Ona göre ebeveynleri onu maddi ve manevi anlamda eksik bırakmışlardı.

Gelinen noktada ortaya çıkan tabloda, ego bariyerlerini anlamak zor olmadı.

Şunu unutmayınız, eğer çocukluk hikayelerinizde mutsuzluk, korku, öfke, çaresizlik, gerginlik ve üzüntü, mutluluk ve neşe hislerinizden daha yoğun ise orada düzeltmeniz gereken durumlar vardır.
Yani orada egonuzun almış olduğu kararlar vardır ve yetişkin yaşamınızda da bu kararlar sizi yönetecektir.

Çalışmalarımız devam etti ve ortaya çıkan tabloda tespit ettiklerimiz ve daha sonra çalışarak düzenleyeceklerimiz ortaya çıktı.

Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar

– Çocukken aldığı kararda, annem ve babam benden hem maddi anlamda her şeyi esirgedi, hem de manevi anlamda bana sevgi, ilgi, şefkat vermedi, bana saygı duymadı. O zaman ben öyle bir eş seçmeliyim ki, ebeveynlerimden alamadığım ne varsa bana vermeli. Sevgi, şefkat, ilgi, mutluluk, para, maddi kaynaklar… v.s.

– Duygusal ilişkiye getirdiği tanım bu olunca da, karşısındaki erkeğin ona para vermesi için kendisinin “çalışmaması” ve “para kazanmaması” gerekiyordu. Elbette bilinçaltı ve ego da bunu memnuniyetle yerine getiriyordu.

– “Bir türlü başarılı olamıyorum, tüm iş beklentilerim olumsuz sonuçlanıyor. Hiç param yok. Kiramı dahi ödeyemiyorum. Artık kendime güvenim kalmadı. Nereye elime atsam kuruyor. Özgüvenim yerlerde…” açıklamalarının, aslında ego kararları olduğu, yani bir erkek beni sevecekse, maddi ve manevi anlamda bana her şeyini vermek zorunda. Onu bana maddi ve manevi anlamda bir şeyler vermeye mecbur bırakırsam bu ilişki yürür.” kodlamasının tezahürü olduğunu gördük. Çünkü yaşamına giren erkek, onun bu maddi açıklarını kapatıyordu. Ancak o her seferinde biraz daha fazlasını istiyordu karşısındaki kişiden…

Yaptığımız çalışmalardan sonra tüm bunların farkına varan danışanım, yaşadığı ilişkiden koptu.
Artık bir yetişkin olduğunun ve kirasını ödemek, mutfak masraflarını karşılamak, kredi borçlarını ödemek için bir erkeğe ihtiyacı olmadığını, yani aslında, çocukluk yaşlarında oluşturduğu yanlış duygusal ilişki tanımını değiştirmeye başladı.

Fark etti ki, geçmişini, çocukluğunu iyileştirmeden, o alanda bir bütünleşme, farkındalık yaşamadan, girdiği her duygusal ilişkide anne ve babasından alamadığı her şeyi, partnerinden istemek zorunda kalacaktı.

Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar

Son durum mu?

Çalışıyor, parasını kazanıyor ve inanılmaz mutlu, coşkulu ve heyecanlı.
Lütfen şunu bir yere not ediniz.
Eğer bulunduğunuz herhangi bir durum içinde, mutsuz, heyecansız, öfkeli, korku dolu ve gergin hissediyorsanız, orada keşfedilmeyi ve çözülmeyi bekleyen bazı ego kodlarınız vardır.

Mutlu, sağlıklı ve farkındalıkla kalınız.

Sevgilerimle,

Ayşe Nilgün Aktaş

Profesyonel Kuantum Yaşam ve İlişki Koçu

www.aysenilgunaktas.com

https://www.instagram.com/anilgunaktas/

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Duygusal İlişkilerimizdeki Kodlamalar

YORUMLAR

WORDPRESS: 0