İnançlarımız Gerçeğimizdir

AnasayfaKöşe Yazarları

İnançlarımız Gerçeğimizdir

İnançlarımız Gerçeğimizdir

25 Ekim Güneş Tutulması
Bu Besinler Sizi Gençleştiriyor
Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarının Sırrı Ne?

İnançlarımız Gerçeğimizdir… İnançlarımız hayat boyu yaşadığımız tecrübeler ve/veya bize verilen bilgilerden çıkarttığımız özetlerdir. Ve algılarımızı, yani kendimizi ve dünyayı gördüğümüz biçimi şekillendirir. Kısaca inançlarımız ‘Gerçeğimizi’ yaratan filtrelerimizdir.

İnançlarımız Gerçeğimizdir

Tüm değerlerimizin, tecrübelerimizin ve inançlarımızın depolandığı yer olan Bilinçaltı zihnimizin, yapılan bilimsel araştırmalarda, yaşamımızın %95’ini yönettiği ortaya konmuştur. Bilinçaltımız ilişkiler, kişisel güç, iş performansı, maneviyat, bolluk ve hatta sağlık/beden durumumuz dahil insana dair her konu ile alakalı sayısız programla doludur. Bu programların yani farkında olmadığımız bilinçdışı inançların önemli bir kısmı kişiyi kendi gücünden alıkoyar ve kısıtlayıcıdır.

inançlarımızın düşüncelerimizi, düşüncelerimizin davranışlarımızı oluşturduğu, davranışlarımızın sonuçlarının da inançlarımızı iyice tasdik edip kuvvetlendirdiği döngüde, sonuçları beğenmediğimizde biz genellikle, sadece %5’lik kısmımızı yöneten bilinçli zihnimiz ile, davranışlarımızı değiştirmeye çalışırız. Ancak bu çok fazla irade ve efor isteyen bir süreçtir. Ayrıca sonuçları kalıcı olmaz çünkü bunu, otomatik performansı yaratan alt tarafta yatan programlamaya rağmen yapmaya çalışıyoruzdur.

Ve alt tarafta bu programı yöneten merkez, yani Bilinçaltı, iradeyi kullanmayı çalıştığımız bilinçli zihnimizden yaklaşık 1 milyon kat daha hızlı çalışmaktadır. Bu kazanamayacağın bir savaşa girmeye benzer. Kısır döngüyü kırmanın tek yolu altta yatan inancı değiştirmektir. İnancı kökten değiştirmek ise ancak bilinçaltı seviyesinde gerçekleşebilir.

Çoğu zaman gerçek potansiyelimizi bilinçaltı düzeyinde engelleyen, gerçek sınırlarımızı keşfetmemizi imkansız kılan inanç kalıplarıyla yaşıyoruz. Hatta öyle ki dilediğimiz gibi yaşamamıza mani olan bu inançların, hayatımıza ne kadar büyük bir güçle hükmettiğinin farkına dahi varamıyoruz.
“Ne yapsam, ne kadar çabalasam da istediğim gibi olmuyor” 
“Verdiğim kararlar genelde yanlış çıkıyor”
 “Başkaları yüzünden (patronum, iş arkadaşlarım, eşim, vs.) hep sorun yaşıyorum”
 “Yeni veya riskli şeyler denemeye cesaretim yok” 
“Başkalarından yardım isterken zorlanırım” “Kendim gibi davranmıyorum” 
“Fikirlerime gereken değer verilmiyor”
“Yaptıklarım hak ettiği değeri görmüyor ”diyorsanız HAKLISINIZ!

Bu ve bunun gibi inançlara sahip olduğunuz sürece hayatta yaşadıklarınız da siz fark etmeden bu inançları desteklemeye devam ediyor olacak. Son dönemde yapılan bilimsel araştırmalar, yaşamımızın en az %95’ini, biz fark etmeden otomatik olarak bilinç altı (bilinç dışı) zihnimizin yönettiğini göstermektedir.

Bilinçaltımız, gerçekte kim olduğumuz veya kim olacağımızla ilgisi olmayan, hatta geçerliliği dahi kalmamış program ve inanışlarla dolu bir mayın tarlası gibidir. Güçlü ancak sınırlayıcı olan bu program ve inançlar, ilişkiler, özgüven, finansal durum, kariyer seçimi, hatta sağlık ve fiziksel durumumuz dahil, hayatımızı her yönden ve sürekli olarak etkiler. Hayatımızda, anlam veremediğimiz bu davranış ve performanslarımızın sebepleri de, farkında olmadığımız bu inanç kalıplarından kaynaklıdır.

Bilinçaltı eğitimi sağlıklı ve huzurlu bir yaşama mani olan köklü, güçlü ve engelleyici yapıdaki bu inançları, yeniden ve kişiye hizmet edecek şekilde, oldukça kolay, hızlı ve etkili olarak yapılandırmak için kullanılan bir metottur. Başka bir deyişle, insanı, potansiyelini

Başka bir deyişle, insanı, potansiyelini gerçekleştirmekten alıkoyan tüm engelleyici inançları ve sistemleri yeniden yapılandırarak zihni destekleyici hale çeviren, insanı gizli engellerinden kurtaran ve istediği yöne doğru güçlendirerek özgürleştiren bir eğitimdir.

 

 

İnançlarımız Gerçeğimizdir

YORUMLAR

WORDPRESS: 0