Eylemsiz Farkındalık

AnasayfaKöşe Yazarları

Eylemsiz Farkındalık

Sonbaharın Tadı Balkabağı
16-22 Ocak Astroloji Analizi
Sınavın Psikolojik Etkileri: Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Eylemsiz Farkındalık… Bilim camiasından çok değerli hocaların da değerli psikologların da son dönemde çokça üzerine konuştukları konu olan eyleme geçmeyen farkındalığa bir de koçluğun gözünden bakalım derim.

Nerede yaşarsa yaşasın, ne mesleği yaparsa yapsın ve kaç yaşında olursa olsun her insanın kendi penceresi vardır. Bu pencerelerin pervazını, yaşı, tecrübeleri, doğduğu coğrafya, büyüdüğü ev, ebeveynler, yaptığı meslek ve bunun gibi olgular oluşturur. Şimdi hayal edin, bir camın kenarından dışarıya bakıyorsunuz, dışarıda betonarme bir bina, binanın duvarları çatlak, camları kırık dökük…

Eylemsiz Farkındalık

İç geçirip kapatıyorsunuz perdeyi, iç sıkan bir görüntü. Peki ya pencereyi açıp kafanızı çıkarsaydınız, gördüğünüz açıyı genişletseydiniz? Görmez miydiniz binanın diğer duvarına kocaman umutlarla yazılmış ‘bu da geçer’ yazısını? Belki de o gün bu yazıdaki umuda çok ihtiyacınız vardı.

Betonarme o binanın dibinden biten ve kırık pencerenin kenarına uzanmış sarmaşığı görmez miydiniz? Peki yine aynı iç sıkıntısıyla kapatır mıydınız o pencereyi?
Herkes bir yere bakar ama herkes aynı şeyi görür mü ya da herkes gerçekten görür mü?

Her insan kadar bakış açısı var yeryüzünde. Hiçbiri birbirinin tıpa tıp aynısı olamaz, o yüzden demiştir Rumi ‘Beni yargılamadan önce, ayakkabılarımı giy ve aynı yoldan yürü’ diye.

Bir insanın baktığı yerde gördüğü şeyi anlayabilmek için sıfır noktasından başlayarak aynı hayatı, aynı hisleri ve aynı olayları yaşamış olmak gerek. Bu imkânsız olduğuna göre yapabileceğimiz tek şey o insanı anlamaya çalışmak olur.

Sizin farkında olduğunuzu o fark etmez, onun fark ettiğini siz anlayamazsınız kimi zaman. Ne kadar kolaydır oysa yorum yapmak, yargılamak işte tam burada penceremizin pervazı ve o pervazın sınırlarından konuşuruz. O sebeptendir ki kişinin kendi farkındalığından kıymetlisi yoktur.

Eylemsiz Farkındalık

Bunu bir olay, bir kişi, bir durum, bir film, bir çiçek … vb. herhangi bir şey tetikleyebilir ama eğer doğru zaman değilse aynı çiçek, aynı film, aynı kişi aynı anlamı taşımaz. Farkındalık çok kıymetlidir, pencereyi görmek, pervazını fark etmek, o sınırlara dokunmaktır. Hem umut hem de endişe verir. Yıllardır o penceredir tanıdığın, konfor alanın, güvendiğin, bildiğin… Ama bambaşka şeyler vardır dışarıda, kafanı bir uzatsan, o pencereden bir çıkarsan…
İşte farkındalık pencereyi fark etmek, eyleme geçmeyen farkındalık ise o kafayı o pencereden uzatmamaktır.
Burada bir hayli yorucu bir süreç başlar genelde ama artık kokuyu almıştır ruhumuz ve biliyordur olanları. Farkındalık yaşadığımızda hiçbir şey asla eskisi gibi olmaz.

Bunu pozitif yönde ya da negatif yönde değiştirmek bizim elimizdedir. Eskiden olduğu gibi davransak da aslında rol yaptığımızı hisseder gibi oluruz.

İşte Koçluk yaklaşımı burada yardımcı olabilir bize. Farkındalık çok kişisel ve şahsına münhasırdır fakat belli yol ve yöntemlerden bize uygun olanını güvenilir kişilerden el yordamıyla seçip biraz denediğimizde görürüz ki bu işlevsel bir farkındalık olur.

Bu pozitif yönde bir gidişatken, fark ettiğimizi gömüp, üstünü kapatmak o farkındalığın içimizde şişmesine ve bir süre sonra bizi sıkıştırmasına sebep olarak negatife dönebilir.

Farkındalık bir kapıyı aralamaktır o kapıdan girmek lazımdır. O kapıdan girmek için cesaret gerekir, konfor alanını terk etmek gerekir, bilmediğini kabul etmek, bildiklerini bir süzmek gerekir. Kendini kabul gerekir. Ama eylemsiz bırakılmış bir farkındalık, kendinize ihanet etmektir.

Yardım ve destek almaktan çekinmeyin ve kaçınmayın. Güvendiğiniz kaynaklar her daim olsun. Bir yaşam koçu size kim olduğunuzu ve ne yapmanız gerektiğini söyleyemez fakat sorduğu sorularla, kendinize sormak istediklerinizi ve yine cevabın kendinizde olduğunu görmenizi sağlayabilir.

Farkındalığınız bol olsun.

Yaşam ve Yönetici Koçu
Büşra Hürsev
Sevgilerle

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Eylemsiz Farkındalık haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

 

Eylemsiz Farkındalık

YORUMLAR

WORDPRESS: 0