Multivitamine Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

AnasayfaBeslenme

Multivitamine Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

Sağlıklı Beslenmenin Kanserle Mücadeledeki Rolü
Serinletici Yaz Tatlıları: Hafif ve Leziz Tarifler
Kış Aylarında Yemeniz Gereken 5 Yiyecek

Multivitamine Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?… Vitaminler, genel sağlığımız için gerekli olan mikro besinlerdir. Birçok temel vücut fonksiyonunu yerine getirmemize yardımcı olurlar. Vücudumuzun çeşitli gıdalardan alabileceğimiz 13 temel vitamine ihtiyacı vardır. Ancak çoğu zaman vücudumuz gerekli tüm vitaminleri alamayabiliyor ve bu da eksikliklere yol açabiliyor. Eksiklik bazen diyetteki düşük vitamin alımından kaynaklanabilir, bazen de bazı tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Multivitaminler, besin boşluklarını doldurmak için tasarlanmıştır ve farklı markalar ve farklı formülasyonlar altında gelebilir. Ancak, bunları rutininize dahil etmek dünya çapında hala tartışmalıdır.

Vücudun vitamin ihtiyacını karşılamanın ideal yolu, bol sebze, meyve ve kepekli tahıllardan oluşan dengeli bir diyet yapmak olsa da, sağlıklı bir diyet sürdürülemiyorsa, bu durumda takviye almak yardımcı olabilir.

Vitamin Eksikliğini Nasıl Anlarsınız

Vitamin eksikliği kendini çok çeşitli semptomlarla gösterebilir. Genellikle, çok uzun süre vitamin eksikliği yaşamadığınız sürece gözle görülür etkiler görülmez. Vitamin eksikliği ile ilişkili yaygın semptomlardan bazıları şunlardır:

Tükenmişlik
Kuru cilt ve saç
Depresyon
sinirlilik
Kolay morarma
Enfeksiyonları kolayca yakalamak
Ten rengi değişiklikleri

Uzun süreli vitamin eksikliği davranış değişikliklerine, uykusuzluğa, nefes darlığına ve hızlı kalp atışına neden olabilir.

Multivitamin Almalı Mıyım?

Araştırmalara göre, meyve, sebze, kepekli tahıllar, protein ve diğer besinleri içeren sağlıklı bir diyet uygulayanlar için bir multivitaminin çok az faydası olabilir veya hiç olmayabilir. Aşağıdakiler, multivitamin almayı önemli hale getirebilecek bazı nedenler olmalıdır:

Kısıtlı bir diyet yapıyorsanız ve vücudunuzun beslenme gereksinimleri karşılanmıyorsa.
Vücudunuzun beslenme gereksinimlerini bir şekilde kısıtlayan kendi kendinize uyguladığınız bir diyet yapıyorsanız.
Vücudunuzun besinleri emme yeteneğini azaltan bir sağlık durumunuz varsa.
Örneğin bir hamilelikte beslenme ihtiyaçlarınız geçici olarak arttı
Her gün dengeli beslenmenizi engelleyen diğer bazı faktörler.

Her Zaman Doktorunuza Danışın

Tedavi eden doktorunuzun tavsiyesi üzerine herhangi bir multivitamin eklemek her zaman iyi bir fikirdir. Mega dozlarda vitaminler asla tavsiye edilmez. Diğer besinlerin emilimini potansiyel olarak engelleyebilir ve uzun süre tüketildiğinde toksik hale gelebilir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0