Ayurveda ve Cilt Bakımı: 5 İlginç Gerçek

AnasayfaCilt BakımıGüzellik

Ayurveda ve Cilt Bakımı: 5 İlginç Gerçek

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
Hipopigmentasyon Nedir?
Yaz Mevsimine Pürüzsüz Bir Ciltle Hazırlanın

Ayurveda ve Cilt Bakımı: 5 İlginç Gerçek… Deri, yüzey alanı olarak kabul edilir ve insan vücudundaki en büyük organdır. Vücut için fiziksel bir bariyer ve koruyucu bir örtü görevi görür. Sağlıklı bir insan temiz ve parlak bir cilde sahip olacağından, cilt de sağlığın iyi bir göstergesidir. Ayurveda’nın antik biliminde bile, berrak bir cilt ve parlak bir cilt sağlığın işaretleridir. Ayurveda sadece tıp bilimi değil, aynı zamanda hastaların rahatsızlığına önem veren bir yaşam biçimidir. Ayurveda, cilt sağlığı söz konusu olduğunda benzersiz kavramlara sahiptir.

Cilt İçin Günlük Rutin (Dinacharyas)

Sağlığın korunması için acharyalar tarafından belirlenen günlük rutinler vardır; sağlıklı bir cilt elde etmek, bu rutinlerin çoğunun birçok faydası arasındadır.
Örneğin, Abhyanga (yağ masajı), Udvartana (ilaçlı toz ile masaj), Mukha Prakshalana (ilaçlı sularla yüz yıkama), Nasya (burun yağı damlaları), Snana (banyo), Anulepana (bitkisel macun uygulaması), temiz giysiler giymek ve İyi uyku, Ayurveda’da bahsedilen ve doğrudan iyi bir cildin yararına olan günlük rutinlerdir.
Bunlar cilt yüzeyinden ölü hücreleri, kiri, ter ve diğer salgıları uzaklaştırarak, cildi nemlendirerek ve elastikiyetini koruyarak ve cilde kan akışını iyileştirerek cilt sağlığına yardımcı olur. Bunlar aynı zamanda iyi hijyen uygulamalarıdır.

Doshalar ve Cilt

Ayurveda’nın temel ilkelerine göre, vücut işlevleri, insan vücudunun Vata, Pitta ve Kapha olmak üzere üç işlevsel varlığı tarafından kontrol edilir. Bu nedenle, onlara üç dosha denir. Bunların dengesi sağlık, dengesizlik ise hastalıklara neden olur. Bu gerçek, cildin sağlığı için bile iyidir.

Vata dosha’daki bir artış cildi pürüzlü, kuru ve kırılgan hale getirir ve ağırlıklı olarak pul pul cilt lezyonları olan cilt rahatsızlıklarına neden olur.

Pitta dosha, irin dolu çıbanlar, kırmızımsı renk değişimleri, yanma hissi, salgılar, akne vb. ile cilt enfeksiyonlarına neden olur.

Aynı zamanda Kapha dosha kaşıntı, sulu akıntı, sivilce vb. sebeplere de neden olur. Ayrıca doshalar arasında Vata ve pitta artışı ciltte daha fazla soruna neden olur.

Basit yağ masajı, Vata’nın artması nedeniyle kuruluk ve pürüzlülüğe yardımcı olabilir, oysa Pitta ve Kapha durumunda dahili ilaçlar da önemlidir.

Pitta artışı, kanı etkilediği için birçok cilt hastalığının önde gelen nedenidir. Pitta dosha metabolizmayı kontrol eder ve dengesiz olursa metabolizma etkilenir.

Kan ve Cilt

Derinin sağlığı ve kan birbirine bağlıdır. Kirler kanda dolaşırken cilt sağlığı kolayca etkilenir. Bu nedenle, cilt rahatsızlıkları için çoğu dahili ilaç kanı temizlemeyi amaçlar.

Kanın arındırılması aynı zamanda pide seviyesinin düzeltilmesi anlamına da gelir çünkü pide kanla yakından ilgili olan doshadır. Kandaki kirlilikler akne, çıban, siyahımsı veya kırmızımsı renk değişimleri gibi cilt sorunlarına yol açabilir.

Kan alma, kanı temizlemek için dahili ilaçlarla birlikte koşullarda da uygulanır. Kanı emmek için küçük iğneler, vakumlu kaplar veya sülükler aracılığıyla cilt problemlerinin bulunduğu bölgeden az miktarda kanın alınması işlemidir. Bu yöntemlerin uygun koşullarda birçok çalışma ile faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Dahili ilaçlar, cilt ve iyi kan temizleyiciler için ideal olan Zerdeçal, Neem, Giloy, Amla, Manjishta vb. gibi bitkileri kullanan formülasyonları içerir.

Gıda ve Cilt

Besinler vücudumuzdaki hem sağlığın hem de hastalıkların kaynağıdır. Çoğu koşulun kökleri beslenmemizde olsa da, cildin diyetle ilgili sorunlardan daha kolay etkilendiği belirtilmelidir.

Ayurveda’da, uyumsuz gıdaların alımını ifade eden Viruddha Ahara adlı bir kavram vardır. Bir kişinin balık ve süt, süt ve ekşi meyveler gibi birlikte yenmemesi gereken yiyecekleri veya mevsimine uygun olmayan yiyecekleri veya kişiye uygun olmayan yiyecekleri vb. yemesi uyumsuz olarak kabul edilir. Bunlar yavaş zehirlenme olarak kabul edilir.

Deri hastalıklarının, bu tür gıdaların tüketiminden kaynaklanan yaygın bir rahatsızlık olduğu söylenir. Günümüzde bunlar, katkısız gıda, kimyasal katkılı gıdalar, işlenmiş gıdalar, kişinin alerjisi olan gıdalar vb. tüketimine benzer olarak değerlendirilebilir. Ayrıca birçok cilt hastalığında semptomların alevlendiği görülmektedir. Diyette en ufak bir değişiklikle.

Bu nedenle cilt rahatsızlığı olan hastalara çoğunlukla lor, deniz ürünleri, yağda kızartılmış ürünler, unlu mamüller, baharatlı yiyecekler, katkı maddesi ve yapay renklendirici kullanan yiyecekler, işlenmiş etler ve konserve yiyecekler gibi yiyeceklerden kaçınmaları söylenir. Ayrıca amla, nar, acı sebzeler gibi yapraklı sebze ve meyveleri daha fazla tüketmeleri, bol su içmeleri ve yemeklerinde daha fazla zerdeçal kullanmaları teşvik edilmektedir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0