Kış Ve Cilt Bakımı

AnasayfaKöşe Yazarları

Kış Ve Cilt Bakımı

Hipopigmentasyon Nedir?
Dermabrazyon Nedir?
Yaz Mevsimine Pürüzsüz Bir Ciltle Hazırlanın

Kış Ve Cilt Bakımı… Kış aylarında soğuk ve kuru hava cildin koruyucu bariyerinin zayıflamasına ve nem kaybetmesine sebep olur. Ciltte oluşan nem kaybına bağlı olarak yağ dengesinde de değişiklikler olur ve kuruluk belirtileri baş gösterir: Kızarıklık, pullanma, kaşıntı ve gerginlik hissi.

Kış Ve Cilt Bakımı

Ayrıca 64 yaş ve üstü kişilerde cilt nemini kaybettiği için cilt kuruluğu daha belirgindir. Kuru cilt fazla belirgin olduğunda kronik egzema ve kılcal damarların belirginleşmesi ile kızarık bir görüntüye sebep olabilir.

Kış Aylarında Dikkat Edilmesi Gereken Cilt Rutinleri:

1- Sıcak duş yerine, ılık duş alın

Sık yıkanmak ve sıcak su ile yıkanmak, deri yağlarını azaltır ve derinin daha fazla kurumasına neden olur. Sanılanın aksine, su cildi nemlendirmez. Duş aldığımız suyun sıcaklığı 35°C’yi geçmemelidir. Cilt kuruluğuna sahip kişilerin sıcak su ile yıkanmaktan ve banyoda uzun süre kalmaktan kaçınması gerekir. Banyoda kullanılan ürünlerin kremli olması, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyo sonrasında deri nemli iken bir nemlendiricinin tüm vücuda uygulanması cilde ihtiyacı olan nemi kazandıracaktır.

2- Bulunduğunuz ortam ısısını iyi ayarlayın

Kış aylarında iç ve dış ortam ısısı oldukça farklıdır. Buna göre, bulunduğunuz ortamın ısısını ayarlarken ısı kaynağı ile çok yakın temas içinde olmamak gerekir. Oda sıcaklığını ayarlayabilmek için termostat kullanılabilir. Bir diğer çözüm de, hava nemlendiricisi kullanılmasıdır. Bulunduğunuz ortamdaki nem kaybını telafi etmek için kullanılacak olan hava nemlendiricisi faydalı olacaktır.
İç mekanlarda ortam sıcaklığının gündüz 20°C, gece 19°C, nemliliğin ise %45-55 arasında olması tavsiye edilir.

3-Cildinizi derinlemesine nemlendirin

Kuru bir cilde sahipseniz, cildin koruyucu bariyerini korumak ve güçlendirmek için sabun, paraben ve renklendirici katkı maddesi içermeyen nazik bir temizleme köpüğü kullanmalı ve cildinizi nazikçe kurutmalısınız.
Banyo sonrası cildinizi, özellikle diz ve dirsek gibi çok kuru bölgeleri yoğun bir şekilde nemlendirmelisiniz.
Rüzgar ve soğuk gibi dış etkenlere yoğun olarak maruz kalan el, burun ve dudak bölgeleri için koruyucu etkisi olan bir nemlendirici bir krem uygulayın. Ellerinizi yıkadıktan sonra el ve tırnaklarınız için yine nemlendirici ve besleyici bir bakım kremi kullanın.

Nemlendiriciyi Cilt Tipinize Göre Seçmek Önemlidir!

Nemlendiriciyi cilt tipine göre seçmek gerekirken, güneş kremi kullanmaya kış aylarında da devam edilmelidir. Yaz mevsiminde yağsız ve su bazlı nemlendiriciler kullanılması daha uygun iken; kış aylarında daha yoğun ve yağlı nemlendiriciler kuruyan cildimizi korumada daha faydalıdır
Nemi çekmeye yardımcı nemlendiriciler seramid, gliserin, sorbitol, hyaluronik asit ve lesitin içerir. Nemi ciltte tutan nemlendirici içerikleri ise vazelin, silikon, lanolin ve mineral yağlardır. Linoleik, linolenik, laurik asitler ise cilt hücrelerinin aralarını doldurarak cildin daha pürüzsüz olmasına yardımcı olur. En yoğun ve güçlü nemlendiriciler vazelin ve mineral yağ içerenlerdir.

4-Parfüm içermeyen hafif temizleyiciler kullanın

Yanlış sabun kullanımı cildinizi kurutabilir. Parfüm içermeyen nemlendirici temizleyiciler kullanın. Ayrıca kuruluğu engellemek için kış aylarında aşırı sabun kullanmaktan kaçının.

5-Sıvı tüketimini arttırın

Gün içerisinde tüketilen su miktarı oldukça önemlidir. Yaz ve kış yeterli miktarda su içmek yalnızca cildiniz için değil vücudunuzda her şey için hayati derecede önemlidir. Kış mevsiminde nemlendiriciler kullanmanın yanısıra bol su içmek cildin nem oranını artırmada çok önemlidir. Kahve, çay ve meyve suyu gibi farklı sıvı gıdalar tüketmek cildin su ihtiyacını karşılayamazken su kaybına neden olurlar. Vücudumuz yabancı maddelerle, zararlı atıklarla dolduğunda diğer boşaltım kanalları zorlanır ve vücudumuz bu atıkları cildimiz yoluyla, ter ile dışarı atmaya çalışır. Bu durum da ciltte çeşitli hastalıkların baş göstermesine neden olabilir. Yaşla birlikte deri giderek nem oranını ve esnekliğini de kaybeder. Bu süreçleri tersine çevirebilmek için tek yapmanız gereken bol su içmektir. Bol su içmek ile derinin hem nem oranı artmış olur, hem de su yolu ile çok sayıda toksin atılarak cildimiz parlak ve diri olacaktır. Günde an az iki litre su içerek tüm hücreleri temizlemek ve sağlıklı kalmak mümkündür.

6- Beslenmeye dikkat edin

Kış aylarında, özellikle mevsimde yetişen meyve ve sebzelerin bolca tüketilmesi gerekir. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi meyveler bol bol C vitamini içeriği sayesinde cildin daha genç ve diri kalmasını sağlarken tüm vücudumuz için de doğal bir antioksidan işlevi görür. Çiğ sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu bir beslenme düzeni; cildi korur, yeniler, esnekliğini sağlar ve sağlıklı bir ışıltı verir. Ayrıca kış aylarında bol bol çorba ve bitki çayı tüketebilirsiniz.
E ve D vitamini için balık ve kurutulmuş meyve, badem, ceviz, fındık, Antep fıstığı, kivi, rezene, ıspanak cilt için mükemmel E vitamini kaynaklarıdır.

7-Soğuk havaya uygun kıyafet seçimi

Kuru bir cilde sahipseniz, cildinize direkt olarak temas eden kıyafetlerinize özen göstermeniz gerekir. Soğuk kış aylarında pamuk veya ipek gibi, yumuşak ve doğal dokulu kıyafetler tercih edin.
Dış etkenlere yoğun olarak maruz kalan bölgelerinizin soğuktan korunması için şapka, gözlük, eldiven, atkı ile mümkün olduğunda örtülmesi nem kaybını azaltır.
Islanan kıyafetlerinizi cildinizin tahriş olup kurumasını engellemek için hemen değiştirin.

8-Cilt rutininizi kış ayına göre oluşturun

Kışın el, ayak ve vücut sıcak giysilerle soğuktan korunabilirse de yüzümüz her zaman soğuğa karşı açıktır. Soğuk hava ve rüzgarın yüzümüzü olumsuz etkilememesi için özel bir bakım uygulamak gerekmektedir. Hava kirliliğinin de etkisiyle ciltte lekelenmeler ve siyah noktalar daha fazla oluşur. Ayrıca sıcak ortamlardan dışarı çıkınca karşı karşıya kalınan sıcaklık değişimi ve kapalı ortamlarda havanın kuruması da cilt üzerinde zararlıdır. Soğuk ve rüzgarlı hava cildin kurumasına yol açarken, kapalı mekanlardaki kirli hava ise cildin gözeneklerini kapatarak, nefes almasını engeller.
Kış ayı boyunca krem içeren temizleyicileri tercih ediniz ve alkol ve parfüm içerikli tonik ve temizleyicilerden uzak durun. Gece yoğun nemlendiriciler sürerek cildinizi nemlendirin.
Dudaklarınızı ihmal etmeyin! Dudaklar kışın kuruyup çatlamaya eğilimlidir. Dudaklarınızı vazelin ve mineral yağ içeren balsamlar ile nemlendirin.

9- Güneş koruyucu kullanın

Güneşli kış günlerinde de yazın gibi güneş koruyucu kullanın. Ayrıca güneşli olmasa bile zararlı UV ışınları bulutlardan geçerek cilde ulaşabilir bu sebeple en az 15 SPF güneş koruyucu içeren nemlendirici kullanabilirsiniz. Ayrıca kar da güneşi yansıtabileceğinden karlı havalarda ve kayak tatilinde güneş koruyucunuzu ihmal etmeyin.

10- Kışın saç bakımı

Kuru ve soğuk kış ayları saçlar için zararlı olabilir, saçlar kolaylıkla kuruyup yıpranabilir. Saçlarınızın zarar görmemesi için bu aylarda koruyucu önlemler alınmalı ve buna uygun saç bakım kürleri uygulanmalıdır. Kış aylarında saçlar ıslakken dışarı çıkılmamalıdır. Dışarı çıkarken bere ya da şapka kullanmak saçların kuru ve kirli havadan korunmasına yardımcı olur. Saçlarını nemlendirmede ve daha dolgun görünmesinde ılık su kullanılması faydalıdır. Ilık su, nemi saçlara hapseder ve saçlara fazladan parlaklık verir. Kış ayları, saç dökülmelerinin de yoğun olarak görüldüğü bir dönemdir. Yaz mevsiminden kışa geçişte melatonin ve seratonin hormonlarının azalmasıyla çok sayıda insanda ruhsal olarak hafif de olsa depresif duygular oluşabilir. Saç sağlığımız ruh sağlığımızdan birebir etkilendiği için saç dökülmeleri de bu mevsimde artar. Bu sebep ile, özellikle kış aylarında, fön makinesi ve saç düzleştirici gibi saç şekillendirici aletlerin kullanımı azaltılmalıdır.

11- Kış aylarında el ve ayak bakımı

Soğuk ve yağışlı havalarda eldiven giymek oldukça faydalı olmak ile beraber tek başına yeterli değildir. Elleri gün içerisinde mutlaka bir nemlendirici yardımı ile nemlendirmek gereklidir. Gün içinde sık sık el yıkıyorsanız aralarda nemlendirme ihmal edilmemelidir. Gece yatarken de daha yoğun bir nemlendirici uygulanması faydalı olacaktır. Nemlendirici sonrası eldiven kullanımı, nemi hapsetmeye ve daha yoğun bir nemlendirmeye yararlıdır.
Ayrıca kışın ihmal edilen ayaklara da bakım yapılmalıdır. Banyo esnasında, ayakları ölü deriden arındırararak sonrasında yoğun formüllü bir yağ veya nemlendirici krem uygulayın. Nemlendirme sonrası, çorap kullanımı da nemi hapsetmeye ve daha yoğun bir nemlendirmeye yarar.

Kış Aylarında Cilt Uygulamaları

Kış mevsimi, yoğun güneşin olmaması nedeniyle cilt gençleştirme ve tedavi işlemlerinin rahatlıkla yapılabileceği bir dönemdir. Kimyasal peeling ve Lazer uygulamaları ile ; deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek ve lekeleri temizlemek amaçlanır. Bu tedavilerle deride yeniden bir yapılanma ve onarım başlar. Bu yeniden onarım sayesinde cilt daha canlı, diri, genç ve sıkı bir hal alır ve sonuçlar kalıcıdır.

Evde Doğal Yollarla Nem Bakımını Nasıl Yapabiliriz?

Aloe Vera

Aloe vera jeli, tüm yıl boyunca kelimenin tam anlamıyla mükemmeldir. Aloe vera jelinin akne, egzama, kızarıklıklar gibi birçok cilt problemini tedavi ettiği bilinmektedir ve kuruluğu anında giderebilir. Yağlı cilde sahip olanlar genellikle yağlılık nedeniyle nemlendirmeden kaçarlar. Aloe vera jeli, özellikle yağlı bir cilt tipine sahipseniz size uygun bir nemlendiricidir. Aloe vera jeli kullanmanın en iyi yolu, bitkiden jeli çıkarmak, cilde sürüp 15-20 dakika sonra durulamaktır.

Bal

Bal harika bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Birçok cilt problemini tedavi ettiği bilinen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bal, günde 2-3 kez cildinize nazikçe masaj yapılarak ve ılık su ile durulanarak olduğu gibi kullanılabilir. Daha sağlıklı bir cilt bakımı rutini için 3 yemek kaşığı yoğurda 2 yemek kaşığı balı iyice karıştırın ve cildinize masaj yapın ve 15 dakika sonra durulayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, hücreleri toksinlerden arındıran antioksidanlar içerir. E ve A vitamini bakımından zengindir ve her ikisinin de cildi içeriden sağlıklı tuttuğu bilinmektedir. Yaşlanmaya karşı savaşır ve cildin baştan sona nemli kalmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Doğrudan cildinize birkaç damla zeytinyağı masajı yapın ve cildinizin tüm yağı emmesine izin vermek için cildinize yumuşak ve esnek bir şekilde dokunarak masaj yapın.

Muz

Muz, sadece cildi iyi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda cilde daha genç bir görünüm kazandırmak için cildi sıkılaştırır. 1-2 muzu (boyutuna bağlı olarak) bir kasede ezin ve karışıma birkaç yemek kaşığı bal veya yumurta akı ekleyin ve ardından cildinize uygulayın. 15 dakika bekletin ve normal suyla yıkayın.

 

 

Kış Ve Cilt Bakımı

YORUMLAR

WORDPRESS: 0