Neden Yogayı Denemelisiniz?

AnasayfaKöşe Yazarları

Neden Yogayı Denemelisiniz?

Çetin Çetintaş Anlatıyor: Karanlık İnziva
Çetin Çetintaş: Neden Yogaya Başlamalı
Evde Nasıl Yoga Yapılacağına Dair 8 İpucu

Neden Yogayı Denemelisiniz?… Yoga nedir ve neden bu kadar popüler? Yoga, nefes teknikleriyle yaptığınız bir dizi esneme ve pozdur. Egzersizin güçlü faydalarını sunar. Ve yoga nazik olduğu için, yaşınız veya fitness seviyeniz ne olursa olsun, hemen hemen herkes bunu yapabilir.

Neden Yogayı Denemelisiniz?

Yoga, Hindistan’dan 5.000 yıllık bir disiplindir. Zihin ve bedeni birleştirmek için bir uygulama olarak geliştirilmiştir. Yoganın birçok dalı vardır. Tüm yoga stilleri bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu dengelemenize yardımcı olabilir, ancak bunu çeşitli şekillerde başarırlar.

Bazı yoga stilleri yoğun ve enerjiktir. Diğerleri rahatlatıcı ve meditatiftir. Hangi türü seçerseniz seçin, yoga vücudunuzu esnetmek ve güçlendirmek, zihninizi odaklamak ve ruhunuzu rahatlatmak için harika bir yoldur.

Yoganın Faydaları

Yoga sizi daha güçlü ve daha esnek yapabilir. Esnek ve enerjik kalmanın harika bir yolu. Ayrıca daha odaklanmış ve uyanık hissedeceksiniz. Ve yoga, harika hissetmenize ve günlük yaşamınızda daha iyi çalışmanıza yardımcı olabilir. Yoga ayrıca şu koşulların iyileştirilmesine yardımcı olabilir:

Zayıf kan dolaşımı

Yüksek kan basıncı

Artrit

osteoporoz

Kısıtlı hareket imkanı

Bel ağrısı

nefes almada zorluk

baş ağrısı

Gerilim veya stres

Depresyon

Yoganın nazik hareketleri, bu kadar popüler olmasının büyük bir nedenidir. Yoga, bir süredir aktif olmayan insanlar için iyidir. Artrit veya osteoporoz gibi belirli sağlık sorunları olan insanlar için iyidir. Egzersizleri ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz. Ancak, zaten formdaysanız ve zorlu bir antrenman istiyorsanız, yoga da harikadır. Yoga ile daha güçlü ve esnek hale geldikçe, dans etmek, yürümek veya yüzmek gibi diğer egzersiz türlerini yapmak daha kolay hale gelir.

Yoga size şu konularda yardımcı olabilir:

Yaralanma riskinizi azaltın. Her yoga pozu belirli kasları hedefler. Bu, esnekliğinizi artırmanıza ve yaralanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Stresi azalt. Yoga, zihni yatıştırmaya ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bunu zihni ana ve hareketlere odaklayarak yapar.

Konsantrasyonunuzu artırın. Yoganın ana kısmı ritmik, odaklanmış nefestir. Bu odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Zihin ve beden bağlantısını anlayın. Yoga, tüm enerjinizi her harekete veya tam olarak poz vermeye odaklamanızı gerektirir. Bu, zihnin ve vücudun birlikte çalıştığını hissetmenize yardımcı olabilir.

Güç ve dayanıklılık kazanın. Daha güçlü yoga stilleri, gücü ve dayanıklılığı arttırır.

Denge ve istikrarı geliştirin. Dengeleme pozları, çekirdek kaslarınızı kullanmanızı gerektirir. Bu, genel kararlılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Duruşu iyileştirin. Yoga pozları, üst sırtın omuzları ve kasları gibi vücudun sıkı bölgelerini güçlendirir ve açar. Bu, iyi bir duruş sergilemenize yardımcı olabilir.

Beden farkındalığını geliştirin. Yoga, her pozda gerilirken belirli kasları kasmanızı veya gevşetmenizi gerektirir. Bu, vücudunuzun güçlü ve zayıf yönlerinin daha fazla farkında olmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Neden Yogayı Denemelisiniz?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0