Kışları Sıcak Kalmak İçin 5 Diyet İpucu

AnasayfaBeslenmeDiyet

Kışları Sıcak Kalmak İçin 5 Diyet İpucu

Kış aylarında, sadece yünlü giysilerle kendinizi ne kadar iyi örttüğünüz değil, aynı zamanda ne tükettiğiniz de sıcak kalmanıza yardımcı olabilir.

Multivitamine Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?
Sağlıklı Beslenmenin Kanserle Mücadeledeki Rolü
Serinletici Yaz Tatlıları: Hafif ve Leziz Tarifler

Kışları Sıcak Kalmak İçin 5 Diyet İpucu… Kış aylarında, sadece yünlü giysilerle kendinizi ne kadar iyi örttüğünüz değil, aynı zamanda ne tükettiğiniz de sıcak kalmanıza yardımcı olabilir. Diyetinize ekleyebileceğiniz ve vücutta doğal olarak ısı üretebilen belirli yiyecekler, baharatlar ve içecekler vardır.

Kışları Sıcak Kalmak İçin 5 Diyet İpucu

Bu gıdalar ve diyet ilaveleri, özellikle düşük sıcaklıklarla çok iyi başa çıkamayanlar veya düşük bağışıklığı olanlar için faydalıdır. Bu tür insanların sürekli olarak dış kaynaklardan vücut ısısı biriktirmeleri gerekir, ancak bunlar düşük sıcaklıklarda etkisiz olabilir. Cıva dünyanın çeşitli yerlerinde düştüğü için, insanların vücudun içeriden sıcak kalmasını sağlamak için bazı diyet önlemleri almaları önemlidir.

1. Kuru Meyveler Üzerine Atıştırmalık:

İncir veya hurma, kış aylarında sıcak kalmanıza yardımcı olabilecek harika bir kuru meyve örneğidir. Hindistan’da yaygın olarak tüketilen hurma (veya khajoor), kış aylarında tüketilebilecek bir diğer mükemmel kuru meyvedir ve ılık süte eklenerek tüketilir. İncir ve hurma kalsiyum ve demir açısından zengindir ve her ikisi de doğada ısıtır. Ayrıca vücut enerjisini arttırırlar.

2. Sade Yağ’da Pişirmek:

Ayurveda harikası sade yağ (arıtılmış tereyağı), doğal olarak sıcak tutmak için kullanılabilecek bir kış esasıdır. Ghee, vücudu sıcak tutmaktan ve aynı zamanda enerji sağlamaktan sorumlu olan doymamış yağ bakımından zengindir ve kışların getirdiği halsizliği giderir.

3. Daha Fazla Kök Sebze Yiyin:

En çok ısınan kök sebzelerden bazıları havuç, turp, patates, soğan ve sarımsaktır. Bu sebzeler vücutta daha yavaş sindirilir ve bu da daha fazla ısı üretir. Sıcak kalmak için bu sebzelerden daha fazlasını kış diyetinize ekleyin. Bu sebzelerin bazıları mevsimlik ve tazedir ve bu nedenle vücut için daha da sağlıklıdır.

4. Salatalarınıza ve İçeceklerinize Bal Ekleyin:

İşlenmiş şekeri bal ile kış içecekleriniz için tatlandırıcı olarak değiştirin. Doğası gereği ılık olan bal, sıcak salatalara salata sosu olarak bile eklenebilir. Ancak şeker hastaları kış aylarında bal kullanırken dikkatli olmak isteyebilirler.

5. Yemeğinize Isıtıcı Baharatlar Ekleyin:

Ekstra lezzet ve sıcaklık için yemeğinize karanfil, tarçın, zencefil, yıldız anason vb. baharatlar ekleyin. Bu baharatlar körilere, çaylara ve kahvelere ve esas olarak herhangi bir kış sıcak içeceğine eklenebilir.
Bu nedenle, kış aylarında eller, baş ve ayak parmakları kapalı tutmanın yanı sıra, doğal olarak sıcak tutmak için yukarıda belirtilen diyet ipuçlarını takip etmek isteyebilirsiniz.

 

 

Kışları Sıcak Kalmak İçin 5 Diyet İpucu

Yeni Haberler

YORUMLAR

WORDPRESS: 0