Yoga Dersinden Ne Beklemeli?

AnasayfaYoga

Yoga Dersinden Ne Beklemeli?

Bugün arasından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı yoga stili var. Bir sınıf sadece yoga olarak etiketlenmişse, muhtemelen Hatha çeşididir.

Pilates Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?
Dengenizi Geliştirmenin Yolları
Pilatese Yeni Başlayanlar İçin 7 İpucu

Yoga Dersinden Ne Beklemeli? Bugün arasından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı yoga stili var. Bir sınıf sadece yoga olarak etiketlenmişse, muhtemelen Hatha çeşididir. Hatha, statik pozlara odaklanan ve yeni başlayanlar için harika olan nazik bir yoga olarak kabul edilir. Bununla birlikte, nazik olsa da, fiziksel ve zihinsel olarak zorlayıcı olabilir.

Yoga Dersinden Ne Beklemeli?

Her ders eğitmene göre değişmekle birlikte çoğu ders 45 dakika ile 90 dakika arasında sürmektedir. Sınıflar tipik olarak hafif bir ısınma ile başlar, daha fiziksel pozlara ilerler ve kısa bir meditasyon periyodu ile sona erer. İşte tipik bir sınıfın dökümü:

Nefes Alma:

Hatha yoga derslerinin çoğu, nefesinize veya pranayamanıza odaklandığınız bir dönemle başlar. Pozları gözden geçirirken, öğretmeniniz nefesinize odaklanmanızı hatırlatmaya devam edecek ve denemek için farklı nefes egzersizleri önerebilir.

Pozlar:

Duruşlar veya asanalar olarak da adlandırılan yoga pozları, dengeyi, esnekliği ve gücü geliştirmeye yardımcı olan bir dizi harekettir. Pozlar, yerde düz durmaktan fiziksel olarak zorlu pozisyonlara kadar zorluk derecesinde değişir. Dersiniz sırasında herhangi bir zamanda bir poz çok zorsa, eğitmeniniz size değiştirilmiş bir duruş sağlayabilir.

Meditasyon:

Çoğu ders kısa bir meditasyon periyoduyla sona erer. Bu sessiz düşünme döneminde öğretmeniniz sizden sırt üstü yatmanızı isteyebilir ve üzerinizi bir battaniyeyle örtebilir. Bazı eğitmenler sizi rehberli bir meditasyona götürebilir veya Tibet şarkı kaselerini kullanabilir.
Geleneksel bir Hatha yoga dersi, katılımcıların ellerini kalp üzerinde bir dua pozunda bir arada tutmaları, eğilmeleri ve birbirlerine Namaste söylemeleri ile sona erer.

Hatha dersleri, hem yoğun yaşam tarzlarına hem de kardiyo egzersizlerine iyi bir kontrpuan sağlayarak, esneme, gevşeme ve gerilimi serbest bırakma fırsatı sunar.

Bir Hatha sınıfına girerseniz ve çok yavaş veya yeterince aktif değilse, yogadan tamamen vazgeçmeyin. Yoga yapmanın daha hızlı, daha atletik yolları var. Bir akış, vinyasa veya güçlü yoga dersi deneyin ve hızınızın daha fazla olup olmadığına bakın.

 

 

Yoga Dersinden Ne Beklemeli?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0