Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey

AnasayfaYaşam

Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey

Gerçek Aşk Nedir? Gerçek Aşkın 13 Özelliği
Bir Evlilik Terapistine Göre Kötü Bir Evliliğin 7 İşareti
Evde Uygulanan Doğal Tedaviler ve Faydaları

Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey… Sokrates’e kadar giden bilgeler, nasıl mutlu olunacağına dair tavsiyelerde bulundular, ancak bilim adamları ancak şimdi bu soruyu sistematik, kontrollü araştırmalarla ele almaya başlıyorlar.

Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey

Yeni araştırmaların birçoğu eski çağlara dayanan bilgeliği (“Sevdiğin şeyi yap”, “Kendin için doğru ol”) yeniden doğrulasa da, aynı zamanda bir dizi yeni çarpıtma ve kavrayış da ekliyorlar. Mutlu insanların ortak noktaları ve neden onlardan biri olmaya değer olduğu konusunda önde gelen uzmanlarla görüştük.

1. En Altın Benliklerini Bulurlar

Resim mutluluğu. Ne görüyorsun? Papatya tarlasında oturup anın kıymetini bilen huzurlu bir ruh mu? Bu tür pasif, zevk odaklı – hazcı – memnuniyet kesinlikle genel mutluluğun bir bileşenidir. Ancak araştırmacılar artık eudaimonik refahın daha önemli olabileceğine inanıyor. Yunanca eu (“iyi”) ve daimon (“ruh” veya “tanrı”) kelimelerinden türetilen eudaimonia, kişinin benzersiz yeteneklerine ve potansiyeline dayalı olarak mükemmelliğe doğru çabalaması anlamına gelir – Aristoteles bunu hayattaki en asil hedef olarak kabul eder. Onun zamanında Yunanlılar, her çocuğun doğumda kendi doğasının mümkün olan en yüksek ifadesini temsil eden kişisel bir daimon ile kutsandığına inanıyorlardı. Daimon’u tasavvur etmelerinin bir yolu, ucuz bir çömlek dış tabakasını (kişinin temel dışı) kırarak ortaya çıkacak olan altın bir heykelcikti. Kişinin en altın benliğini tanıma ve gerçekleştirme çabası – günümüzün dilinde “kişisel gelişim” – artık eudaimonia’nın merkezi kavramı haline geldi ve bu aynı zamanda sürekli olarak yeni zorluklarla uğraşmayı ve kişinin hayattaki amaç duygusunu gerçekleştirmeyi de içeriyor.

Uzmanlar, “Eudaimonik esenlik, hedonik mutluluktan çok daha sağlam ve tatmin edicidir ve beynin farklı bölümlerini meşgul eder” diyor. “Anlamlı hedeflere yönelik düşüncelere eşlik eden olumlu duygu, esenliğin en kalıcı bileşenlerinden biridir.” Eudaimonia da vücut için iyidir. Bir araştırmaya göre, psikolojik testlerde yüksek puan alan kadınlar (yaşama bilinçli olarak dahil oldular, kişisel gelişim peşinde koştular) diğerlerine göre daha az kilo aldılar, daha iyi uyudular ve kalp hastalığı için daha az stres hormonu ve belirteçleri vardı – hedonik mutluluk bildirenler de dahil – bir araştırmaya göre. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan PhD Carol Ryff liderliğindeki çalışma.

 

Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey

2. Hayatlarını Neşe Getirmek İçin Tasarlarlar

Psikologlar, bu çok açık görünebilir, ancak “insanlar hayatlarını nasıl geçirdiklerini ve gerçekte ne kadar keyif aldıklarını ciddi bir şekilde düşünmeye yeterince zaman ayırmıyorlar” diyor. San Diego. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, Schkade ve meslektaşları 900’den fazla çalışan kadından bir gün önce yaptıkları her şeyi yazmalarını istedi. Daha sonra günlüklerini gözden geçirdiler ve her noktada nasıl hissettiklerini değerlendirdiler. Schkade, kadınların sevmedikleri faaliyetlere ne kadar zaman harcadıklarını gördüklerinde “bazılarının gözlerinde yaşlar olduğunu” söylüyor. “Mutluluklarının, tasarlayabilecekleri ve üzerinde kontrol sahibi olabilecekleri bir şey olduğunun farkında değillerdi.”

Bir kişinin hayatını analiz etmesi kolay değildir ve uzun süredir devam eden varsayımları sorgulamayı gerektirebilir. Güçlü bir kariyer aslında tatmin edici olmayabilir; Bir zamanlar özlenen bağlı bir ilişki, bir partnere sahip olmanın getirdiği tüm tavizlerle rahatsız edici olabilir. Hayaller bozulsa bile terk etmek zor olabilir.

Neyse ki, neşenizi lehinize çevirmek için değişikliklerin büyük olması gerekmez. Schkade, günün bir saatini bile nefret ettiğiniz bir aktiviteden (işe gidip gelmek, banyoyu temizlemek) sevdiğiniz bir aktiviteye (okumak, arkadaşlarla vakit geçirmek) kaydırırsanız, genel mutluluğunuzda önemli bir gelişme görmeniz gerektiğini söylüyor. Harekete geçmek anahtardır. Missouri Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan başka bir araştırma, kasıtlı değişiklikler yapan (bir kulübe katılmak, çalışma alışkanlıklarını yükseltmek) üniversite öğrencilerini, koşullarında pasif bir şekilde olumlu dönüşler yaşayan (burs almak, kötü bir oda arkadaşından kurtulmak) diğer öğrencilerle karşılaştırdı. Kısa vadede tüm öğrenciler daha mutluydu, ancak yalnızca kasıtlı değişiklikler yapan grup bu şekilde kaldı.

 

Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey

3. “Keşke” Fantezilerinden Kaçınırlar

Keşke daha iyi bir iş bulursam… bir erkek bulursam… kilo verirsem… hayat mükemmel olacak. Mutlu insanlar bu tür bir düşünceye inanmazlar.

Son araştırmalar, bizi neyin mutlu edeceğini tahmin etmede şaşırtıcı derecede kötü olduğumuzu gösteriyor. İnsanlar ayrıca hayatlarının tek bir yönüne odaklandıklarında memnuniyetlerini yanlış değerlendirme eğilimindedirler – buna odaklanma yanılsaması denir. Bir çalışmada, tek deneklere “Genel olarak hayatınızdan ne kadar mutlusunuz?” ve “Geçen ay kaç randevunuz oldu?” Flört sorusu ilk sorulduğunda, romantik yaşamları, genel mutluluklarını nasıl derecelendirdikleri konusunda, soruların tersine çevrildiği zamandan daha fazla ağırlık taşıyordu.

“Keşke” fantezilerine karşı diğer argüman “hedonik adaptasyon” ile ilgilidir – yeni bir evin satın alındıktan bir yıl sonra aynı zevki vermemesini ve bir erkek arkadaşa sahip olmanın heyecanını yaşatmayacağını garanti eden beynin doğal karartma etkisi. bir çiftin parçası olmaya alıştıkça geri çekilin. Mutlu insanlar bu konuda akıllıdır, bu yüzden yeni bir aktivite denemek (dalış, yoga) veya eski bir favoriye yeni bir dönüş yapmak (vinyasa yerine kundalini) olsa bile hayatlarını yeniliklerle dolu tutarlar.

4. En İyi Arkadaşları Ön Planda Tutarlar

Sosyal katılımın mutluluğa en önemli katkılardan biri olması şaşırtıcı değil. Haber şu ki, ilişkinin doğası önemlidir. Kuzey Arizona Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Dr. Ve en iyi arkadaş avantajı, ille de yoğun tartışmalara girmekten gelmez. Demir’in bulduğu yakın dostluğun en temel zevklerinden biri, kendi deyimiyle “sadece takılmak”, birlikte alışveriş merkezine gitmek veya sinemaya gitmek ve karanlıkta patlamış mısır yemek olan basit arkadaşlıktır.

5. Mutlu Olmak İçin Kendilerine İzin Verirler

Hepimiz onu istediğimizi düşünsek de, çoğumuz derinlerde bir yerde mutlu olmanın (ya da çok mutlu olmanın) yanlış olduğuna ikna olmuş durumdayız. İnanç ister dinden, ister kültürden veya içinde büyüdüğünüz aileden gelsin, eğleniyorsanız genellikle kendinizi suçlu hissetmenize neden olur.

The Dalai Lama’nın ortak yazarı Dr. Sorunlu Bir Dünyada Mutluluk Sanatı. “Dalai Lama, her ikisini de aynı anda sürdürmeniz gerektiğine inanıyor. Öncelikle, mutlu insanların başkalarına yardım etmeye daha açık olduklarını gösteren açık araştırmalar var. Aynı zamanda daha iyi eşler ve ebeveynler oluyorlar.” Ve ünlü bir çalışmada, otobiyografileri olumlu duyguları (minnettarlık ve iyimserlik gibi) ifade eden rahibeler, diğer rahibelerden yedi ila 10 buçuk yıl daha uzun yaşadılar. Hâlâ ikna edilmeye ihtiyacı olan inatçı bir karamsar için, hayatına biraz mutluluk katarsan dünyaya ne kadar çok yardım edebileceğini bir düşün.

 

 

Sevgili nhmag okurları, Mutlu İnsanların Yaptığı 5 Şey haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Astroloji, Burç Yorumları, Kişisel Gelişim, Pratik ve Sağlıklı Yemek Tarifleri gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0