Bu Besinler Sizi Gençleştiriyor

AnasayfaKöşe Yazarları

Bu Besinler Sizi Gençleştiriyor

Evde Limonun Ferahlatıcı Lezzetini Tatlılarla Deneyin!
Serinletici Yaz Tatlıları: Hafif ve Leziz Tarifler
Yiyeceklerden Maksimum Fayda Nasıl Sağlanır?

Bu Besinler Sizi Gençleştiriyor… Yaşlanma, hepimiz için kaçınılmaz bir süreçtir. Yaşam tarzı, beslenme biçimi, genetik altyapı, aktivite durumu, çevresel faktörler gibi birçok etmen yaşlanmayı etkiler. Ancak yiyecek ve içeceklerde yaptığımız tercihler yaşlanma sürecinde çok büyük bir rol oynuyor. Şeker ve trans yağ içeriği yüksek yiyecekleri aşırı tüketmek vücutta iltihaplanmayı arttırırken; anti-inflamatuar özelliğe sahip yiyecekler sizi ve hücrelerinizi gençleştiriyor.

Bu Besinler Sizi Gençleştiriyor

İşte sizi genç hissettirecek ve yaşlanmanızı yavaşlatacak besinler;

Bitter çikolata: İçeriğindeki flavonoller ve antioksidanlar sayesinde yüksek kakao içeren çikolatalar cildin nemini ve esnekliğini iyileştirir. Günlük 2 -3 kare bitter çikolata tüketimi stresi yok eder, kalp-damar hastalıklarını önler ve cildi gençleştirir.

Kemik suyu: En iyi kolajen kaynaklarından biri olan kemik suyu cildimizin sıkı ve gergin olmasını sağlar, kemik ve eklem dokumuzu iyileştirir. Hücre gençleşmesini arttırır, vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatır. Tırnak ve saçınıza en iyi bakımı yapar.

Elma: Elmanın içinde bulunan Quarsetin çok iyi bir antioksidan olmasının yanında cilde parlaklık, esneklik sağlayan ve bağ dokunun temel hücreleri olan fibroblastların canlılığını sağlamaya yardımcı olur. Hücresel yaşam süresini, hayatta kalmayı ve canlılığı etkiler.

Nar: Güçlü C vitamini ve antioksidan içeriğiyle nar kolajenin parçalanmasını engelleyerek serbest radikal hasarına karşı savaşır. Nar, antioksidan içeriği en yüksek olan meyvelerden biridir. Hazır mevsimi gelmişken, salatalarınıza, ara öğünlerinize, smoothielerine eklemeyi ihmal etmeyin.

Üzüm: Üzümün içeriğindeki Resveratrol anti-agening yani yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir. İyi kolesterol olan HDL’yi artırır, kötü kolesterol LDL’nin damar duvarındaki olumsuz etkilerini azaltır. Bu madde sadece damar yaşlanmasını yavaşlatmakla kalmaz antiviral, antimantar ve antikanser etkileri de vardır.

Yağlı balıklar: Omega-3’ün en iyi kaynağı olan yağlı balıklar kalp ve damar hastalıklarına, kansere karşı koruyucudur. Hücre zarlarının güçlenmesine ve esnekleşmesine yardımcı olur. Omega 3 hafızayı besler, yaşlanma etkilerini geciktirerek beyni dinç tutar. Haftada 2 kere yüzey soğuk su balıklarını sofranızdan eksik etmeyin.

Çiğ kuruyemişler: İçeriğinde bulunan sağlıklı yağ asitleri sayesinde badem, fındık, ceviz, kaju, kabak çekirdeği gibi kuruyemişler antienflamatuvar, antitrombotik, antiaritmik, antimitojenik, hipolipemik (kan yağlarını azaltıcı) ve vazodilatatör (damar genişletici) etkilere sahiptir. Aman dikkat! Kuruyemişler kavrulduğunda bu sağlıklı yağlar form değiştiriyor ve etkisini kaybediyor. O yüzden kuruyemişlerinizi çiğ tercih etmeyi unutmayın.

Ispanak: Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunan folik asidin faydası cilt güzelliği ve hücre yenilenmesi konusunda da keşfedildi. Folik asit, DNA onarımında görev alarak hücrelerin çoğalmaları, yenilenmeleri ve tamir edilmeleri sırasında kilit role sahiptir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0