Rahim Kanseri Riskleri ve Belirtileri

AnasayfaSağlık

Rahim Kanseri Riskleri ve Belirtileri

Obezite rahim kanseri riskini 3 kat artırıyor. Menopoz sonrası kanamalar rahim kanserinin ilk sinyali olabilir.

Kadınlar Öfke Ritüeli ile Stresi Atıyor
Yaz Aylarında Kadınlarda Sık Görülen 3 Enfeksiyon
Yaz Aylarına Selülit Savaşında Bir Adım Önde Girin!

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 290 bin, Türkiye’de ise 7 bin kadına rahim kanseri tanısı konuluyor. Obezitenin yaygınlaşması bu artışta büyük rol oynuyor, çünkü obezite rahim kanseri riskini 3 kat artırıyor. Artan yağ dokusu kandaki östrojen seviyesini yükselterek risk oluşturuyor. Ayrıca ömrün uzaması ve çocuk doğurma oranlarının düşmesi de rahim kanseri sıklığını artıran diğer önemli faktörler arasında yer alıyor.

Rahim Kanseri

Rahim Kanserinin Belirtileri

Rahim kanserleri genellikle menopoz sonrasında ortaya çıkıyor, ancak vakaların yüzde 5’i 40 yaş altında görülüyor. En sık görülen belirti menopoz sonrası beklenmedik anormal vajinal kanamalardır. Üreme çağındaki kadınlarda ise düzensiz kanamalar, pelvik ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kilo kaybı belirtiler arasında yer alıyor.

Rahim Kanseri

Erken Teşhis İçin Jinekolojik Muayeneler Önemli

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Baki Erdem, rahim kanserinin erken teşhis edildiğinde genellikle sadece cerrahi yöntemle tedavi edilebileceğini belirtiyor. Rahim kanserinin, rahim ağzı kanseri gibi bir tarama testi bulunmuyor. Bu nedenle yıllık jinekolojik muayeneler ve beklenmedik vajinal kanamalarda kontroller önem taşıyor.

Östrojen Fazlalığı ve Rahim Kanseri

Östrojen hormonunun fazlalığı, rahimdeki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasını ve kansere dönüşmelerini tetikleyebiliyor. Risk faktörleri arasında ileri yaş, obezite, erken adet görme, geç menopoza girme, hiç doğurmamış olmak, kısırlık, diyabet ve bazı genetik yatkınlıklar bulunuyor.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Rahim kanseri tanısı endometrial biyopsi ile konuluyor. Bu işlemde rahim içinden alınan biyopsi patolojik incelemeye gönderiliyor. Hastalığın yaygınlığı şüphesi varsa MR yöntemiyle karın içi görüntülemesi yapılabiliyor.

Cerrahi Yöntemler ve Avantajları

Rahim kanseri tedavisinde cerrahi yöntemler önemli avantajlar sağlıyor. Laparoskopik (kapalı cerrahi) operasyonlar daha az ağrı ve kanama, hızlı iyileşme süreci sunuyor. Ameliyat sırasında frozen inceleme ve sentinel lenf nodu uygulamalarıyla hastalığın yaygınlığı tespit edilip gerekli lenf bezleri çıkarılabiliyor. Bu yöntemler, lenfödem gibi komplikasyonları önlemeye yardımcı oluyor. Cerrahinin ardından gerekirse kemoterapi, radyoterapi ve hedefe yönelik tedaviler uygulanabiliyor.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0