Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

AnasayfaUncategorized

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

Çok sık migren ve baş ağrısı çekiyor musunuz? Baş ağrılarınızı iyileştirmek için ilaçlar alıyor musunuz, ancak bunların uzun süreli etkisi yok mu?

Stres, Kaygı ve Aşırı Yüklenmeyi Nefesle Yenin
Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken En Önemli Yiyecekler!

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları… Çok sık migren ve baş ağrısı çekiyor musunuz? Baş ağrılarınızı iyileştirmek için ilaçlar alıyor musunuz, ancak bunların uzun süreli etkisi yok mu?

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

Migren yaygın bir sağlık sorunu haline geldi ve 100 kişiden 10’dan fazlasını etkiliyor. Migren baş ağrısı, kör noktalar, mide bulantısı, kusma, ışık çakmaları ve artan hassasiyet gibi duyusal uyarı sinyallerinin eşlik ettiği şiddetli bir baş ağrısı türüdür. ses ve ışık.

Ne zaman bir migren atağı geçirseniz, kaş üzerindeki ağrı şiddeti artar veya güneş ışığında daha uzun süre kalınca baş ağrınız kötüleşebilir. Zonklayan bir ağrı da hissedebilirsiniz. Bu ağrı her nabızda artar ve aynı tarafın boyun ve omuzlarına yayılabilir. Bir baş ağrısı iki ila üç saat sürer, ancak en kötü durumlarda ağrı da iki ila üç gün sürer.

İlgili: Böbrek Taşları İçin Evde Yapılabilecek Çözümler

Bu duruma Ayurveda’da Sooryavarta denir, burada soorya güneşi, avarta ise tıkanıklık veya ızdırap anlamına gelir. Kan damarlarının ve beynin aşırı uyarılmasından kaynaklanır. Migrenin belirtileri kişiden kişiye değişebilir ancak genellikle gün doğumu veya öğle saatlerinde durum kötüleşir ve akşama doğru sakinleşir.

Ayurveda’ya Göre Migrenin Nedenleri

1. Aşırı yağlı, baharatlı veya tuzlu yiyecek alımı
2. Daha uzun süre güneş ışığına maruz kalma
3. Doğal dürtülerin bastırılması
4. Çok fazla stres
5. Hazımsızlık
6. Aşırı alkol veya sigara tüketimi
7. Fiziksel veya zihinsel stres
8. Kafein alımının aniden kesilmesi (çay veya kahve şeklinde)
9. Oruç
10. Özellikle adet dönemlerinde veya aşırı doğum kontrol hapı kullanımına bağlı hormonal değişiklikler
11. Uyku düzeninde değişiklik

Migren ataklarını tetikleyen belirli yiyecek türleri vardır. İşlenmiş gıdalar, süt ürünleri, pişmiş gıdalar, fermente gıdalar, yer fıstığı, soğan veya sindirimi ağır et gibi bu gıdalar pitta dosha veya kapha dosha’da ani bir artışa neden olur.

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

Migrene Gerçekten Ne Yol Açar?

Yukarıda belirtilen faktörler nedeniyle, pitta dosha beyindeki vata dosha akışını engeller. Bu, zonklayıcı bir ağrıya veya şiddetli bir baş ağrısına neden olur. Öğleden sonra pitta baskın olduğu için survyavarta tipi baş ağrısında baş ağrısının şiddeti doruk noktasındadır. Akşama doğru bu ağrı yavaş yavaş azalır.

Ayurveda migren atağını tedavi etmek için birkaç terapi önerir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. Shirolepa
2. Shirodhara
3. Kavala graha
4. Şirovasti
5. Sneha nasya

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

1. Shirolepa

Shirolepa’nın stres nedeniyle oluşan migren ve zihinsel yorgunluğu iyileştirmede oldukça etkili olduğu düşünülmektedir. Bazı bitkilerin karıştırılarak macun haline getirildiği ve hastaların kafasına uygulanan özel bir tekniktir. Ancak bitkisel macun uygulanmadan önce baş ve gövdeye ilaçlı bir yağ sürülür. Macun tepe (baş) üzerinde bekletilir ve bir saat muz yaprağı yardımıyla kapatılır. Daha sonra macun ve yağ silinir.

Daha sonra başa ve vücuda tekrar ilaçlı yağ sürülür ve ardından ılık suyla banyo yapılır.

Bu bitkisel macunlar, pitta dosha’yı sakinleştirmeye yardımcı olur.

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

2. Shirodhara

Shirodhara, sinir sistemi üzerinde derin bir etkisi olan mükemmel bir Ayurveda terapisidir.

Sinirlerimizin yüksek oranda yoğunlaştığı ajna marma (alın) üzerine ince bir sıvı akışı (çoğunlukla ılık yağ) sürekli bir akış halinde dökülür. Yağ sürekli olarak döküldüğünde, yağın basıncı alında bir titreşim oluşturur, bu da zihnimizin ve sinir sistemimizin derin bir zihinsel dinlenme hali yaşamasını sağlar. Duygu neredeyse meditasyona benzer.

Ayurveda’ya göre shirodhara terapisi pitta ve vata doshalar için faydalıdır. Herhangi bir dosha için uygundur. Bununla birlikte, birkaç kontrendikasyon vardır.

Boyunda veya kafada yeni bir yaralanma, beyin tümörü, ateş, güneş yanığı, mide bulantısı ve kusmayı içerir. Ayrıca hamile olan ve üçüncü trimesterde olan bayanlara shirodhara tedavisi önerilmemektedir.

İnek sütü de shirodhara yapmak için kullanılabilir. Pitta tutulumunun fazla olduğu zamanlarda yapılır ve işleme ksheera dhara denir.

Kullanılan bir diğer sıvı ayrandır. Bu, vata geçişinde kaldırılması gereken bir engel olduğunda gerçekleştirilir. Sürece takra dhara denir.

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

3. Kavala Graha

Ayurveda’da Kavala graha veya yağ çekme şiddetle tavsiye edilir. Çok güçlü bir detoksifiye edici etkiye sahiptir ve sağlık yararları daha beyaz dişlerden migren baş ağrılarından daha fazla rahatlamaya kadar değişir.

Ayurveda, migren ataklarını iyileştirmek için chandanadi taila ve mahanarayani taila ile yağ çekmeyi önerir.

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

4. Şirovasti

Shirovasti, başımızın dış bölgesinin deri bir başlıkla kapatıldığı başka bir etkili ayurveda terapisidir. İlaçlı yağın (vata ve pitta doshaları sakinleştiren yağlar tercih edilir) bu boşlukta belirli bir süre tutulabilmesi için (yağ sızıntısı olmaması gerekir) kapağın içinde boşluk vardır.

Bu terapi, migren, zonklayan ağrı ve depresyon gibi beyinle ilgili hastalıkların iyileştirilmesine yardımcı olur.

5. Sneha Nasaya

Bu terapi nazal yoldan uygulanır. Shidbindu taila veya anu taila gibi tıbbi yağlar, burun damlası uyguladığınız şekilde burun deliklerine konur. Omuz bölgesinin üstündeki ağrının tedavisinde yardımcı olur.

Ayurveda, nasaya’yı “Oushadham oushadha siddha sneham va nasikayaam deeyate inti nasyam” olarak tanımlar.

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

Migren Tedavisi İçin Ana Çözümler

İlk aşamadaki bir migren, bazı basit ev ilaçları yardımıyla tedavi edilebilir. İşte bunlardan birkaçı:

Kuru üzüm ve badem sağlık için çok iyidir. Her gece yaklaşık beş ila altı kuru üzüm ve badem ıslatın ve ertesi sabah yiyin. Onları ıslattığınız suyu bile içebilirsiniz.
Doorva otu ile dolu bir avuç alın ve taze suyunu elde etmek için karıştırın. Meyve suyuna bir tutam meyan kökü tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu solüsyonu bir ay boyunca sürekli olarak öğleden sonra için. Bu, hastalığın ciddiyetini azaltmaya yardımcı olacaktır.
Bir çay kaşığı kişniş tohumu tozu alın ve bir bardak su ile karıştırın. Bir gecede bırakın. Ertesi sabah aç karnına için.
Yasemin veya narın taze ve yumuşak yaprakları da migreni iyileştirmek için harikadır. Yaprakları iyice ezin ve taze meyve suyu yapmak için bir tutam tuzla karıştırın. Sabahın erken saatlerinde, tercihen aç karnına bu meyve suyundan iki ila üç damla burun deliklerinize dökün.

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

Migren zahmetli bir sağlık sorunudur ve korunmak her zaman tedaviden daha iyidir. İşte bir migreni uzak tutmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu.

Kendinizi aşırı strese sokmayın.
Düzenli bir uyku zamanlamasını koruyun ve yeterli süre (yedi ila sekiz saat) uyuyun.
Çay ve kahve tüketimini azaltın.
Sabahları temiz havada 10 dakika yürümek kendinizi zinde hissetmenize yardımcı olacaktır.
Baharatlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
Diyetinize tarçın, zencefil, karanfil ve biber ekleyin.
Elektronik aletleri kullanırken parlaklığını azaltın.
Güneşe çıkarken güneş gözlüğü takın.

İyi disiplinli bir yaşam tarzı, bu ciddi durumdan uzak durmanıza yardımcı olabilir. Umarım makaleyi beğenmişsinizdir. Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kutusunda paylaşın.

 

Sevgili NHMAG okurları, Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Astroloji, Burç Yorumları, Kişisel Gelişim, Pratik ve Sağlıklı Yemek Tarifleri gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Migren Tedavisi İçin Ayurveda Tedavisi ve Ev İlaçları

YORUMLAR

WORDPRESS: 0