Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

AnasayfaYaşam

Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

Biyoçeşitlilik kaybı ve kişisel kimlik, dinamik bir ilişki içinde bağlantılıdır.

Bir Pijama Partisinde Yapılacak Eğlenceli Şeyler
Kişisel Motivasyonu Arttırmak İçin 5 Bilimsel İpucu
Olumsuz Haberlerin Psikolojik Etkileri ve Korunma Yolları

Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?.. Bu kış 2022’de The Lancet Planetary Health dergisinde yayınlanan ve kişisel kimliğimizin dünyanın bozulan çevresini düzeltme mücadelesinde ne kadar önemli bir faktör olduğunu doğrulayan bir inceleme makalesine dahil oldum.

Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

Bir grup disiplinlerarası araştırmacının parçası olarak, son derece bireyci bir kimliğin -kendimizi diğerlerinden ve doğal dünyadan ayrı görmenin- birçok çevre sorununun temel nedeni olduğunu gösterdik.

ANAHTAR NOKTALARI

Biyoçeşitlilik kaybını tersine çevirmek, insanların zihniyetleri ve kültürleriyle başa çıkmak için ekonomik ve teknolojik düzeltmelerin ötesine odaklanmayı gerektirir.

Bilimsel bir sentez, öz-kimliğin ve çevresel kalitenin, düşüşün ‘kısır döngülerinde’ nasıl bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Bu geri bildirim süreçlerini anlamazsak, biyoçeşitlilik beklemediğimiz şekillerde değişebilir ve çözümlerimiz etkisiz kalır.

İlgili: ESTP Kişilik Tipi Temel Özellikler Güçlü Yönler Zayıf Yönler ve Daha Fazlası

Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

Disiplinler arası çalışma

İnceleme, çevre bilimcileri, psikologlar, sosyologlar ve politika yapıcıları içeriyordu ve öz kimliğimizin bizi çevresel gerilemenin “kısır döngüsüne” nasıl kilitleyebileceğiyle ilgili birkaç hipotezi test etmek için çok çeşitli alanlardan kanıtlar bir araya getirdi.

“Kısır döngüler”, kendi kendini güçlendiren bir geri bildirim döngüsünün olumsuz bir durumu devam ettirdiği veya kötüleştirdiği geri bildirim süreçleridir. Sosyal sistemlerde (“yoksulluk tuzakları”, alkolizm ve depresyon döngüleri gibi) ve ekolojik sistemlerde, örneğin iklim değişikliğinin hem buz tabakasının erimesine hem de ormanların ölmesine neden olduğu – ve kendisinin şiddetlendiği – bilinmektedir. . Bu çalışmada, önceden gizli olan kısır döngülerin sosyal ve ekolojik sistemleri nasıl birbirine bağladığını araştırdık. Özellikle, kişisel kimliğin çevresel düşüşün kısır döngüsüne dahil olduğunu bulduk ve bu, daha önce biyoçeşitlilik ve iklim krizlerine yönelik çözüm girişimlerinin neden etkisiz kaldığını açıklayabilir.

Öz-kimlik, kişinin kendisi hakkında sahip olduğu entegre imajdır ve sosyal bağlam ile bireysel tarihin karmaşık etkileşimi tarafından belirlenir. İnsanlar arasında büyük farklılıklar vardır, bazıları oldukça bireysel bir öz kimliğe sahiptir – çok güçlü bir ego duygusu, kendilerini diğerlerinden ve doğal dünyadan ayrı görürken, diğerleri daha büyük bir örtüşme ve bağlantı duygusu hisseder (önceki araştırmacıların sahip olduğu gibi). sırasıyla daha fazla ‘sosyal bağlılık’ ve ‘doğa bağlantılılık’ olarak adlandırılır ve çeşitli anket araştırmalarıyla değerlendirilebilir).

Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

Biyoçeşitlilik ve doğa ile bağlantı duygumuz

Test ettiğimiz hipotezlerden biri, daha düşük doğa bağlantısına sahip insanların çevreyi iyileştirmek için daha az davranış sergiledikleriydi. Geri dönüşüm yapma, aktif olarak karbon ayak izlerini azaltma veya çevre örgütleri için gönüllü olma olasılıkları daha düşüktür. Bu eylemler, doğanın daha az korunmasına neden olur, yani kasabalarımız ve şehirlerimizdeki bitkiler ve vahşi yaşam ortadan kalkar.

Sonuç olarak, insanlar doğayla iç içe olmak için daha da az fırsata sahip oluyor, bu da kendi öz kimlikleri üzerinde bir etkiye sahip; oldukça kentleşmiş ortamlarda yaşamak, doğayla bağlantı duygusunu azaltırken, doğayı deneyimlemek için zaman harcamak onu güçlendiriyor. Dolayısıyla, öz-kimlik ve çevresel kalite, bu durumda endişe verici bir düşüş sarmalında art arda değişir.

Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

Kurumlardaki kısır döngüler

Görünüşe göre bu kısır döngüler, son on yıllarda ülkelerin çoğunda artan bireycilik ve milliyetçiliğin yanı sıra doğadan artan kopukluk eğilimlerini yansıtan birçok ülkede rol oynuyor. Öz kimlikteki bu değişikliklerin, hükümet ve ekonomi gibi kurumları etkilemek için ‘yukarı doğru kademeli’ olduğu da düşünülüyor. Eski Başkan Donald Trump’ın ‘Önce Amerika’ politikasına işaret ederek, ulusal liderlerin öz kimliklerindeki değişikliklerin, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik gibi küreselleşmiş sorunları çözmek için gerekli olan çevre korumanın zarar verici şekilde kaldırılmasını ve azalan uluslararası işbirliğini açıklayabileceğini öne sürdük. kaybı, okyanus asitlenmesi ve hava kirliliği.

Şirketlerde, son derece bireyselci tutumlar, doğaya karşı özen ve sorumluluk pahasına kar elde etmeye güçlü bir odaklanmaya yol açabilir. Bunun sonucunda ortaya çıkan çevresel düşüşün yoksulluğu, eşitsizliği ve kitlesel insan yerinden edilmeyi ağırlaştırması ve insanların yalnızca kendilerini veya yakın ailelerini kolladığı ileri düzeyde bireyselci bir “köpeği ye” zihniyetine yol açması tehlikesi vardır.

Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

Bir şeyleri döndürmek

Yine de umut var çünkü bu eğilimleri tersine çevirebilecek mekanizmalar olduğunu gördük. Öz kimlik duygumuzu başkalarını ve doğal dünyayı içerecek şekilde genişletmek, bir özen ve sorumluluk tutumu yaratır. Ardından gelen eylemler, örneğin kentsel alanlarımızdaki bitkileri ve vahşi yaşamı restore etmek gibi doğanın iyileştirilmesine yol açar. Bu da, doğayla bağlantı kurmak için daha fazla fırsat sağlar ve doğayla bağlantılı olma duygusunu daha da geliştirir. Bir kısır döngü yerine, insan-doğa restorasyonunun erdemli bir döngüsünü yaratmak için her şeyi tersine çevirebiliriz.

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir? haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0