Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

AnasayfaSağlık

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Bu eski şifa yöntemiyle her türlü ağrı ve acıyla başa çıkın.

Sirkenin Mucizevi Faydaları
Her Kadının Dikkate Alması Gereken 7 Sağlık İpucu
2023’e Damga Vuracak En İyi 10 Sağlık Trendi

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası… Hacamat tedavisi, şu anda çok çeşitli tıbbi durumların tedavisinde kullanılan alternatif bir şifa yöntemidir. Bu teknik, artan kan akışını ve etkilenen bölgelere iyileşmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olan bir çekme veya emme oluşturmak için kişinin cildine özel kaplar yerleştirmeyi içerir.

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Kupa tedavisi birçok ülkede yüzyıllardır uygulanmasına rağmen günümüzde tam olarak anlaşılmamış ve iyi araştırılmamıştır. Bu yazıda, kupa tedavisinin ne olduğuna, farklı kupa terapisi türlerine, potansiyel sağlık yararlarına ve nasıl yapılacağına daha yakından ve ayrıntılı bir şekilde bakacağız.

Kupa Terapisi Nedir?

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Kupa terapisi, Çin’de ortaya çıkan eski bir şifa uygulamasıdır. Hacamat veya vakumlu hacamat olarak da bilinen hacamat masajı, dünya çapında farklı Asya, Orta Doğu ve Latin Amerika kültürlerinde uygulanmaktadır. Yöntemin savunucuları, hacamatın vücuttaki “Qi” akışını veya yaşam gücünü uyardığına inanırlar. Ayrıca vücudun pozitif (yin) ve negatif (yang) arasındaki dengesini geri kazandırdığını, vücudun patojenlerle savaşmasına ve ağrıyı azaltmasına izin verdiğini iddia ediyorlar.

Bilgiler
Hacamat tedavisi genellikle akupunktur seansları ile yapılırken, bazı rahatsızlıkların tedavisi veya önlenmesi için bağımsız bir prosedür de olabilir.
Bir sonraki bölümde, şu anda uygulanan farklı kupa terapisi türlerini keşfedeceğiz.

Hacamat Tedavisi Çeşitleri

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Başlangıçta, vantuz tedavisi hayvan boynuzları kullanılarak yapılıyordu. Zaman geçtikçe hacamat teknikleri bölgenin bambu, seramik, silikon, metal ve plastik gibi yerel malzemelerini benimsemiştir. Modern kupa terapisi, tedaviyi gerçekleştirmek için bir ucu açık yuvarlak cam bardaklar kullanır. Bunlar günümüzde yaygın olarak uygulanan iki tür kupa terapisidir.

Kuru Hacamat

Bu yöntemde, tıp doktoru kapları ateşle ısıtır ve bir vakum oluşturmak için onları cilt üzerinde birkaç bölgeye yerleştirir. Bu emiş cildi kaldırır ve kasları yukarı doğru gererek kan akışını artırır ve kas gerginliğini ve ağrıyı azaltır.

Islak Hacamat

Bu teknik, emme işlemi sırasında kaplara az miktarda kan çekilmesine izin vererek, cildin birden fazla alanında hafif kesikler yapmak için bir neşter veya neşter kullanmayı içerir. Uygulayıcılar, bu yöntemin genel iyileşmeyi desteklemek için toksinleri ve zararlı maddeleri vücuttan attığına inanırlar.

Kupa Terapisi Nasıl Yapılır?

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Hacamat terapisinde seans sayısı fiziksel sağlığınıza göre kupa terapisti tarafından belirlenir. Tıbbi durum geçmişiniz varsa, tedaviyi seçmeden önce terapistinize bildirin. Her bir oturum yaklaşık 20 dakika sürer ve aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir.

Uygulayıcı hacamat için belirli noktalar seçer ve alanları dezenfekte eder.
Terapist bardakların içine alkol veya şifalı bitkiler koyar ve onları ateşe verir.
Ateş söndükten sonra cildinize baş aşağı yerleştirilirler.
Bardakların içindeki hava soğudukça, cildin kabarmasına ve kızarmasına neden olan bir emiş oluşturur.
Kaplar 3-5 dakika kadar cildinizde bekletilir.
Islak hacamatta terapist, bir iğne veya bıçak kullanarak ciltte küçük kesikler yapmadan önce kuru hacamatın tüm adımlarını takip eder.
Kaplar tekrar cilt üzerine ikinci kez yerleştirilir ve az miktarda kan alınır.
Bardaklar üç ila beş dakikalık bir süre boyunca tutulur.
Bardakların çıkarılmasından sonra, enfeksiyondan kaçınmak için belirli yerler dezenfekte edilir ve pansuman yapılır.

Kupa terapisi bir dizi potansiyel fayda ile birlikte gelir. Ne olduklarını daha derinlemesine inceleyelim.

Hacamat Tedavisinin 6 Potansiyel Sağlık Faydası

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Modern araştırmalar, kupa tedavisinin aşağıdaki tıbbi durumların tedavisinde etkili olabileceğini düşündürmektedir.

1. Ağrıyla İlgili Durumlar – Hacamat yıllardır ağrıyı gidermek için bir tedavi olarak kullanılmaktadır. 2011 yılında yapılan bir inceleme, kuru kupa tedavisinin, geleneksel ilaç tedavisine kıyasla bel ağrısını azaltmada etkili olabileceğini düşündürmektedir. Diğer çalışmalar da kupa tedavisinin boyun ağrısını, kronik sırt ağrısını, migreni azaltabileceğini ve genel yaşam kalitesini iyileştirebileceğini göstermektedir.

2. Cilt Hastalıkları – 2012 yılında yapılan bir inceleme, kupa tedavisinin akne, cilt kaşıntısı, kurdeşen ve herpes zoster gibi cilt durumlarının tedavisinde gerekli olabileceğini öne sürdü.

3. Fibromiyalji – Hacamat tedavisi, yaygın kas-iskelet ağrısı ve yorgunluk ile karakterize bir durum olan fibromiyaljiyi yönetmede etkili olabilir. Fibromiyalji hastalarında kupa tedavisinin semptomlar ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini görmek için bir çalışma yapılmıştır. 18 gün hacamat mevsimi uygulandıktan sonra hastaların ağrılarında belirgin azalma ve yaşam kalitelerinde iyileşme bildirilmiştir.

4. Karpal Tünel Sendromu – Kolda ağrı ve karıncalanmaya neden olan bir sinir rahatsızlığı olan karpal tünel sendromu olan hastalarda kupa tedavisinin etkisini incelemeyi amaçlayan 2019 tarihli bir çalışma. Çalışma, kupa tedavisinin fizik tedavi ile birlikte semptomların şiddetini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

5. Artrit – Hacamat ağrıyla ilgili birçok durumu tedavi etmek için kullanılsa da, artrit tedavisinde gerekli olması şaşırtıcı değildir. Çalışmalar, kupa tedavisinin romatoid artrit ve osteoartrit ile ilişkili inflamasyonu ve diz ağrısını azaltabileceğini göstermektedir.

6. Hipertansiyon – Hacamat tedavisi, yüksek tansiyonun yönetilmesine yardımcı olabilir. Çalışmalar, ıslak hacamatın hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını düşürmede başarılı olabileceğini düşündürmektedir (12).

Mevcut çalışmalar kupa tedavisinin yararlı olduğunu öne sürerken, farklı tıbbi durumlar üzerindeki etkisini doğrulamak ve daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Kupa tedavisinin sağlığınıza herhangi bir olumsuz etkisi var mı? Bir sonraki bölümde öğrenelim.

Olası yan etkiler

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

Bardak emme, eğitimli bir tıp uzmanının gözetiminde çoğunlukla güvenli kabul edilirken, seans sırasında veya sonrasında aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir (13).

Çürükler
Skar oluşumları
Mide bulantısı
Hacamat yerinde ağrı
Yakmak
Anemi
Baş dönmesi
Kesi yerlerinde olası enfeksiyon
Aşağıdaki koşullara sahip kişiler, bu tedaviyi seçmeden önce dikkatli olmalı veya bir tıp uzmanıyla konuşmalıdır (13).

Sedef hastalığı
Kemik kırıkları
Derin ven trombozu
Gebelik
Adet
Kronik kalp hastalığı
Ülser
İnme tarihi
Hemofili
Astım
Kanser
Astım
şüpheli yumru

Akne veya yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için yüz çukurluğu, herhangi bir renk bozulmasına neden olmayan nazik bir prosedürdür. Ancak vücudun diğer bölgelerine yapılan hacamat geçici dairesel izler bırakabilir.
Sınırlı bilimsel araştırma nedeniyle, bu yan etkilerin ne kadar yaygın olduğunu bilmek zordur. Bu yan etkileri yaşarsanız, hemen bir doktora danışın.

Özetlersek
Kupa terapisi, çeşitli tıbbi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan eski bir şifa yöntemidir. Modern araştırmalar, kupa terapisinin hipertansiyon, cilt rahatsızlıkları, artrit, karpal tünel sendromu ve fibromiyaljiye yardımcı olabileceğini öne sürse de, vücut sağlığını nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Hacamat tedavisi, eğitimli bir profesyonelin rehberliğinde çoğunlukla güvenlidir ancak seanstan sonra bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz. Hacamat yapılan yerde yanma, baş dönmesi, morarma, mide bulantısı ve ağrı hissederseniz hemen bir doktora başvurun.

 

 

 

Sevgili NHMAG okurları, Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası Yöntemi yazımızı beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için NHMAG’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Hacamat Tedavisi: Yararları Yan Etkileri ve Daha Fazlası

YORUMLAR

WORDPRESS: 0