Kadınların Hakim Olduğu 5 Meslek

AnasayfaYaşam

Kadınların Hakim Olduğu 5 Meslek

Erkek Arkadaşınızdan Nasıl Özür Dilenir
Gerçek Aşk Nedir? Gerçek Aşkın 13 Özelliği
Doğa ve Öz Kimlik Nasıl Etkileşir?

Kadınların Hakim Olduğu 5 Meslek… Cinsiyet ayrımı işgücü piyasasında bir normdur. Bazı sektörler sadece erkekler tarafından yönetilirken, bazı sektörler kadınlar tarafından yönetilmektedir. Burada, kadınların egemen olduğu işlere bir göz atacağız.

Kadınların toplumdaki kilit rolü, tarih boyunca ulusların istikrarını, ilerlemesini ve gelişmesini sağlamıştır. Örneğin, II. Dünya Savaşı sırasında erkekleri savaş için serbest bırakmak için hemşire, uçak tamircisi, kamyon şoförü ve gemi yapımcısı olarak çalıştılar. Şimdiye kadar hızla ilerleyin ve kadınlar akla gelebilecek her alanda gelişmeye devam ediyor.

Yine de, bazı meslekler daha entegre hale gelirken, diğerleri ezici bir çoğunlukla erkek veya kadın egemenliğini sürdürüyor. Bu yazımızda kadınların sorumlu olduğu 10 alana bakacağız. Bunlar iktisatçılar tarafından “pembe yakalı alanlar” olarak adlandırılıyor ve pembe yakalı sektör canlanırken kazançlar durgun. Bu alanlar ve zorlukları hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Öğretmenlik

Kadınların hakim olduğu mesleklerden biri de öğretmenlik.
Şu anda kadınlar, eğitimcilerin on yıllardır sahip olduklarından daha büyük bir paya sahip. Bu kategorinin kapsamlı olduğunu ve okul öncesi, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseyi kapsadığını unutmamalıyız.

2. Çocuk Bakım Hizmetleri

Çocuk bakım hizmetleri kadınların egemen olduğu işlerden biridir.
Çocuk bakımı çalışanları, çocukların giyinme, yıkanma, beslenme ve oyun oynama gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle kreşlerde veya diğer çocuk bakım merkezlerinde çalışırlar. Ayrıca çocuklara okul hazırlığı ve ev ödevlerinde yardımcı olabilirler.

 

Kadınların Hakim Olduğu 5 Meslek

3. İstihdam Hizmetleri

İstihdam hizmetleri, kadınların egemen olduğu işlerden biridir.
İnsan kaynakları, çalışanların ezici çoğunluğunun kadın olduğu başka bir alandır. 2016’da ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), İK yöneticilerinin %72’sinin kadın olduğunu tespit etti. 2017’de bu sayı %86’ya yükseldi.

4. Veterinerler

Kadınların ağırlıkta olduğu mesleklerden biri de veterinerlik.
Veteriner hekimlikte olağanüstü bir değişim var ve bu rolü doldurmak için daha fazla sayıda kadın devreye giriyor. Evcil hayvan ebeveynleri çocukları için sadece temel aşılar ve pire kontrolünden daha fazlasını istediklerinden, veteriner hekimlere ve tıbbi ortamlarda evcil hayvanlarla çalışanlara olan talep büyük ölçüde arttı.

 

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz? haberini okumak için tıklayın…

5. Muhasebeciler

Kadınların hakim olduğu mesleklerden biri de muhasebecilik.
Geleneksel olarak erkek egemen bir meslek olarak görülse de, muhasebe yıllar içinde daha eşit hale geldi. Ancak, bu pek de yeni bir trend değil. Aslında, kadınların meslekte yer edinmeye başladığı 1983 yılına kadar uzanıyor.

Bununla birlikte, bugün bile kadınlar üst düzey yönetim, liderlik, ortaklık ve komite pozisyonlarında büyük ölçüde yetersiz temsil edilmektedir.

 

Sevgili nhmag okurları, Kadınların Hakim Olduğu 5 Meslek haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

 

Kadınların Hakim Olduğu 5 Meslek

 

YORUMLAR

WORDPRESS: 0