Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?

AnasayfaKöşe Yazarları

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?

Merhaba…
Merhaba Güzel Ruhlar
Bir İlişki Ne Zaman Biter?

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?.. Nefesinizi sükuneti bulmak için kullanmak için daha dikkatli ve bilinçli olun. Ritme dikkat edin. Kısa, hızlı nefesler alıyorsanız, daha yavaş ve derin nefeslere doğru ilerlemeye çalışın.

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?

Elinizi karnınızın üzerine koyun: Havayı içeri çekerken yükselip genişlediğini ve dışarı verdikçe alçaldığını hissetmelisiniz. Dakikada yaklaşık altı nefes için odaklanın.

Balıkları İzle

Ev akvaryumları olan insanlar, balıklarına baktıklarında daha sakin, daha rahat ve daha az stresli hissettiklerini söylüyorlar ve bilim de bunu destekliyor. Tek başına yardımcı olmasına rağmen, sadece su değil. Yüzlerce kat daha büyük bir tank kullanılarak yapılan bir araştırma, eklenen deniz yaşamı türleri arttıkça insanların daha mutlu olduğunu buldu. Kalp atışları ve kan basınçları da düştü.

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?

Egzersiz Yap

Hızlı bir yürüyüş gibi sadece 5 dakikalık aerobik egzersiz zihninizi sakinleştirmeye başlayabilir. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan ve ruh halinizi, odaklanmanızı ve uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilecek kimyasallar olan endorfinleri serbest bırakır. Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) size kısa sürede büyük bir doz verebilir. Isındıktan sonra, eşit miktarda dinlenerek 20 ila 30 saniyelik aralıklarla kendinizi sertçe itin (sprint, squat veya hızlı halter yapmak gibi).

Müzik Dinle

Kelimenin tam anlamıyla beyninizdeki aktiviteyi sakinleştirir. Amigdalanızda (beyninizin korkuya tepki veren kısmı) daha az nöron ateşlenir, bu da beyninizin diğer bölümlerine daha az sinyal gönderilmesine yol açabilir. Ağrı dikkatinizi dağıtıyorsa, müzik denemek için iyi bir şeydir. Sadece arka plan olarak değil, yakından dinleyin. Ne kadar çok fark ederseniz, diğer düşünceleriniz üzerinde o kadar az durursunuz.

Birine Yardım Et

Beyninizin zevk ve bağlantı hissetmenizi sağlayan kısımlarını aydınlatır. Birisi için güzel bir şey yapmak stresi azaltır ve yalnızlık hissini azaltır. Hatta kalp sağlığınızı ve bağışıklık tepkinizi artırabilir. Eğlenceli gerçek: Başkaları için para harcadığınızda, vücudunuz kendinize harcadığınızdan daha fazla endorfin (egzersizden kaynaklanan aynı kimyasallar) salgılar.

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?

Açık Havaya Çık

Doğanın içinde ve çevresinde olmak genellikle insanların daha net düşünmesini ve daha rahat ve tazelenmiş hissetmesini sağlar. Beyninizin daha yeşil bir ortamda eskisi kadar çok çalışması gerekmez. Bir çalışmada, parkta 20 dakika kaldıktan sonra DEHB’si olan çocuklar daha iyi konsantre olabildiler. Dışarıda vakit geçirmek ayrıca kalp atış hızınızı, kan basıncınızı, stres hormonlarınızı ve hatta kas gerginliğinizi azaltabilir.

Aşamalı Kas Gevşemesi

Zihninizi yatıştırmak için vücudunuzla olan bağlantıyı kullanın. Bir vücut parçası seçin – ayak, bacak, ağız, gözler – ve birkaç saniye gerin. Ardından bırakın ve 10 saniye kadar rahatlayın. Bunun nasıl farklı hissettirdiğine dikkat edin. Başka bir bölüme geçin ve tüm vücudunuzu bitirene kadar devam edin. Bu aynı zamanda uykuyu iyileştirebilir ve hatta baş ağrılarını ve mide ağrılarını hafifletebilir.

Bir Köpek Sahiplen

İster ailenizin bir üyesi ister bir terapi köpeği olsun, arkadaş canlısı bir köpek sizi daha az endişeli, gergin, kafası karışmış ve huzursuz hissettirebilir. Onları okşadığınızda ve onlarla oynadığınızda, stres hormonlarının seviyeleri düşüyor gibi görünüyor. Bunun bir nedeni, vücudunuzun bağlanma ve güven konusunda rol oynayan bir hormon olan oksitosin salgılaması olabilir. (O kadar çalışılmamış olsa da, kediler de sizi sakinleştirebilir.)

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?

Kılavuzlu Görüntü

Sizi sakinleştiren ve mutlu eden gerçek veya hayali favori bir yer düşünün: gün batımında bir kumsal, şöminenin önünde rahat bir koltuk veya ormanda bir dere. Ayrıntılara odaklanın. Mesela çam iğnelerinin kokusunu alıyor musunuz? Sudaki baloncukları görüyor musunuz? Gürlemeyi ve sıçrayan sesi duydunuz mu? Bu süreçte size yardımcı olabilecek ses kayıtları ve uygulamalar var.

Hatha Yoga

Bu zorlu pozlar ve kontrollü nefes alma karışımı, kendinizi ve başkalarını yargılamak yerine farkındalığınızı şimdiki anda olmaya dönüştürmenize yardımcı olur. Ayrıca düzenli bir uygulamanın kaygıyı azalttığına ve doğal stres tepkinizi azalttığına dair kanıtlar var. Artı, gücünüzü ve esnekliğinizi oluşturan egzersizdir. Bir sınıfa gidin ve diğer insanlarla sosyalleşmenin faydalarını da elde edeceksiniz.

Yaratıcı Ol

Boyama kitapları, örgü, koleksiyon defteri ve çömlekçilik gibi etkinlikler meşgul bir zihin için bir kaçış sunar. Özellikle hamur yoğurmak gibi basit, tekrarlayan eylemler, düşüncelerinizi yeniden yönlendirmenize ve kafanızdaki gevezelikleri duymazdan gelmenize yardımcı olabilir. İçinizdeki çocuğun oynamasına izin verin! Anahtar, sürecin tadını çıkarmak ve sonuç hakkında çok fazla endişelenmemektir.

Mola Ver

Zihninizin son hızla yarıştığını veya bir tavşan deliğinden aşağı indiğini fark ettiğinizde, odağınızı değiştirin: gerin, hayal kurun, dolaşın, bir şeyler atıştırın veya bir arkadaşınızla sohbet edin. Şarj etmek ve sıfırlamak için en az 5 dakika ayırın. Daha merkezlenmiş ve aklı başında olacaksın. Dikkatli çalışacaksanız, bir zamanlayıcı ayarlayın veya her 90 dakikada bir durmanızı hatırlatması için bir uygulama kullanın.

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?

Toprakla Uğraş

Burada mesele sadece harika açık hava ve iş yerindeki egzersiz değil. Toprağın kendisi, odaklanmanıza ve ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olabilecek mikroorganizmalara sahiptir. Bahçıvanlar daha az depresif ve endişeli ve topluluklarına daha bağlı hissediyorlar.

Biyolojik Geri Bildirim

Bu teknik size strese karşı tepkilerinizi kontrol etmeyi öğretir. Bir terapistle çalışırken, beyin dalgalarınızı gösteren bir bilgisayara bağlısınız. Kalp atış hızınızı, cilt sıcaklığınızı ve nefesinizi de takip edebilirsiniz. Bu, tetiklendiğinizde ve buna karşı koymaya çalıştığınızda ne olduğunu gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlar. Zamanla, vücudunuzun tepkisini kendi başınıza nasıl sakinleştireceğinizi anlayacaksınız.

 

 

Sevgili nhmag okurları, Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz? haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Kişisel Gelişim gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

Zihninizi Nasıl Sessizleştirebilirsiniz?

YORUMLAR

WORDPRESS: 0