Fonksiyonel Flexitarian’ın Yükselişi Protein 2023 Gıda Trendlerini Nasıl Şekillendirecek?

AnasayfaBeslenme

Fonksiyonel Flexitarian’ın Yükselişi Protein 2023 Gıda Trendlerini Nasıl Şekillendirecek?

Milas’ta Fitbox Go İle Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarını Geliştirmenin Yolları
Protein Zengini Öğle Yemeği Seçenekleri

Fonksiyonel Flexitarian’ın Yükselişi Protein 2023 Gıda Trendlerini Nasıl Şekillendirecek?… Protein tozlarının neredeyse tamamen maço yazı tiplerine ve görüntülere sahip hacimli küvetlerde paketlenmesi uzun zaman önce değildi. Bu sadece, birisi protein alımını en üst düzeye çıkarıyorsa, spor salonu faresi veya profesyonel vücut geliştirmeci olması gerektiği efsanesini sürdürdü.

Şimdi, hayvan ve bitki proteinlerine yönelik ambalajların daha evrensel ve daha az hedefli hale geldiğini görüyoruz. Bu önemsiz bir değişiklik gibi görünebilir, ancak uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsa herkesin proteine ​​dikkat etmesi gerektiği gerçeğini anlatıyor.

Protein Gelişmek İçin Gereklidir

Proteine öncelik vermek için birçok neden var. Yeni başlayanlar için, kasların bir yapı taşıdır ve kas kütlesi, uzun ömür ve sağlık süresinin bir göstergesidir. Protein aynı zamanda en doyurucu makrobesindir, dolayısıyla açlığı azaltabilir ve aşırı yemeyi önleyebilir., kişinin obezite, kalp hastalığı, diyabet ve bir dizi başka kronik hastalığa yakalanma olasılığını azaltabilir. (Yine de doğru türde protein yediğinizden emin olmanız gerekir, buna daha sonra değineceğiz.)

Protein yeterliliğinin optimal enerji, bağışıklık, metabolik fonksiyon, kas-iskelet sağlığı, hormonal denge, iyileşme ve daha fazlası için son derece kritik olduğu bilindiğinden, uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlamak için tüm vücutla ilgili daha fazla makro besin düşünemiyorum.” diyor uzmanlar.

(Fonksiyonel Flexitarian’ın Yükselişi Protein 2023 Gıda Trendlerini Nasıl Şekillendirecek?)

Protein için mevcut Önerilen Diyet Ödeneği (RDA), günde vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gram proteindir. Metabolik sağlık uzmanı Alexis Cowan, Ph.D., bunun çoğu yetişkinin yedikleriyle uyumlu olduğunu söylüyor. Ancak, “bu, optimal olanın tamamen gerisinde kalacak” diye uyarıyor.

Bunun nedeni, RDA’nın, nitrojen dengesizliğini ve kas kaybını önlemek için yemeniz gereken minimum protein miktarı için bir tahmin olmasıdır. Ancak protein ve amino asit gereksinimleri araştırmacısı Ph.D. Don Layman’ın söylediği gibi, “Bildiğim hiç kimse minimum sağlık peşinde değil. Biz optimum sağlık peşindeyiz.”

Şimdi, büyüyen bir sağlık ve beslenme uzmanları korosu, insanları RDA2’nin ötesine geçmeye ve protein alımını vücut ağırlığının kilogramı başına 1,2 ila 1,6 grama (günde kabaca 110 ila 120 gram) yükseltmeye teşvik ediyor.

Tüm Proteinler Aynı Değildir

Kas inşa etmek söz konusu olduğunda, hayvansal ürünlerden elde edilen eksiksiz (dokuz temel amino asidin tümünü içeren) proteinler en etkili olanlardır. Yağsız etleri veya peynir altı suyu protein tozunu düşünün. Bitki proteinleri, kas proteini sentezi için en önemli olduğu düşünülen lösin gibi daha düşük amino asit içeriğine sahip olma eğilimindedir.

Uzmanlar, bu amino asitlerin dokuzunun tümü bir bitki proteininde olsa bile, doğru miktarlarda bulunmaları gerekmediğini söylüyor. Bunu şöyle ifade ediyor: Bitkilerin amino asitleri, beyinden, karaciğerden ve kaslardan oldukça farklı olan yapraklar, gövdeler ve çiçekler üretmek üzere dengelenmiştir.

 

Fonksiyonel Flexitarian’ın Yükselişi Protein 2023 Gıda Trendlerini Nasıl Şekillendirecek?

Uzmanlar, “Hayvansal proteinin biyoyararlanımı bitki proteininden daha yüksek olduğu için başka bir incelikli husus sindirilebilirliktir” diye ekliyor.

Şimdi, bu parça için görüşülen tüm uzmanlar, bitki bazlı bir diyetle optimal protein almanın mümkün olduğu konusunda hemfikir. Ancak kalori ve diğer makro besinlerin alımını kontrol altında tutmak çaba gerektirecektir.

Örneğin, siyah fasulye mükemmel bir bitki proteini kaynağıdır – ancak karbonhidrat-protein oranı yaklaşık 4’e 1’dir. “100 gram protein almaya çalışıyorsanız, bu 400 gram aldığınız anlamına gelir.

İşlevsel Esnekliğin Yükselişi

Sağlıklı yaşam dünyasının, özellikle de beslenme alanının kutuplaşması şaşırtıcı olmamalı. Bir yanda %100 vegan beslenen insanlar var. Öte yandan, etobur diyetiniz var. Ancak sağlıklı protein uğruna (hepimizin sayması gereken bir şey) daha dengeli bir yaklaşım benimsememiz daha iyi olur.

Fonksiyonel tıp doktoru Gabrielle Lyon, D.O. “Her şeyin aşırı olması gerektiğini düşünmüyorum” diyor. “Nihayetinde ortadaki bir şeye geri döneceğiz.”

Neyse ki, o yöne doğru gitmeye başlıyor gibiyiz. Bitki bazlı diyetlere ilgi devam ediyor, ancak insanlar sürdürülebilir kaynaklı hayvansal proteinleri de tabaklarına geri ekliyorlar.

 

Sevgili nhmag okurları, Fonksiyonel Flexitarian’ın Yükselişi Protein 2023 Gıda Trendlerini Nasıl Şekillendirecek? haberimizi beğendiyseniz, Sağlık, Güzellik, Estetik, Yaşam, Pilates, Yoga, Fitness, Makyaj, Yaşam, İlişkiler, Diş Estetiği, Dermatoloji, Cilt Bakımı, İncelme, Zayıflama, Meditasyon, Beslenme, Diyet, Psikoloji, Astroloji, Burç Yorumları, Kişisel Gelişim, Pratik ve Sağlıklı Yemek Tarifleri gibi Kadın ve Yaşam haberleri için nhmag’ı takip edebilir ya da google üzerinden farklı aramalar da yapabilirsiniz…

YORUMLAR

WORDPRESS: 0